Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 21:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Rozwój miasta – działanie długofalowe

Jednym z podstawowych zadań władz samorządowych jest dążenie do zapewnienia miastu/gminie podstaw do trwałego rozwoju. Należy podkreślić, że kadencyjność władz nie sprzyja patrzeniu długofalowemu na rozwój miasta. Dotyczy to zresztą także innych krajów. Kadencyjność władz wymusza na pewno aktywność, ale jednocześnie zachęca do kumulowania tej aktywności przed wyborami. Wymaga to oczywiście oszczędzania w pierwszych trzech latach i odbija się zazwyczaj na „chudym” okresie po wyborach.
Podziel się
Oceń

Jednym z podstawowych zadań władz samorządowych jest dążenie do zapewnienia miastu/gminie podstaw do trwałego rozwoju. Należy podkreślić, że kadencyjność władz nie sprzyja patrzeniu długofalowemu na rozwój miasta. Dotyczy to zresztą także innych krajów. Kadencyjność władz wymusza na pewno aktywność, ale jednocześnie zachęca do kumulowania tej aktywności przed wyborami. Wymaga to oczywiście oszczędzania w pierwszych trzech latach i odbija się zazwyczaj na „chudym” okresie po wyborach.

 

Niektórzy włodarze nie działają jednak w tych schematach. Warto przyjrzeć się sytuacji w naszym mieście. Prezydent Mazur wraz ze współpracownikami może pochwalić się nie tylko zakończeniem przed wyborami kilku istotnych inwestycji (nowe przedszkole, przebudowa dróg w ramach „schetynówek”, „orliki”), ale również dużym programem inwestycyjnym na najbliższe lata. Nie chodzi tylko o inwestycje finansowane z dochodów miasta, których corocznie realizuje się sporo. Wymienić można również kilka znaczących inwestycji dofinansowanych ze środków zewnętrznych, które stanowić będą istotny impuls do dalszych, realizowanych przez inne podmioty.

 

Plany budżetu na przyszły rok nie wskazują obniżenia poziomu wydatków, w tym najważniejszych wydatków majątkowych.

 

Najważniejszą pozycją na liście inwestycji jest nowa droga w Strefie Aktywności Gospodarczej. To przykład naprawdę wielkiego sukcesu Urzędu Miasta w ubieganiu się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Biorąc pod uwagę ogromną konkurencję ze strony Częstochowy, Bielska-Białej czy dużych miast Śląska. Droga ta nie tylko wreszcie umożliwi aktywność inwestorów w Strefie Aktywności Gospodarczej, ale również stanowi pierwszy odcinek przyszłej obwodnicy zachodniej miasta a jej budowa zakończyć się powinna w 2012 r.

 

Warto również przypomnieć, że otwarcie nowej drogi zbiegnie się prawdopodobnie z uruchomieniem zakładu firmy Aluron na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Włączenie gruntów położonych na terenie naszego miasta do Strefy w 2007 roku zaowocowało zainteresowaniem ze strony inwestorów. Inwestycja, trochę opóźniona przez kryzys, zakończyć się ma w 2012 roku i stworzyć 60 nowych miejsc pracy. Należy spodziewać się, że będzie to pierwszy krok, który rozpocznie proces zagospodarowania całej Strefy.

 

Kolejną inwestycją jest planowana na 2011 rok budowa pełnowymiarowego boiska piłkarskiego przy OSiR. Środki w sporej części pochodzą z funduszy unijnych, a w wyniku realizacji projektu powstanie nowoczesny kompleks rekreacyjno - sportowy, który obok „orlików” służył będzie mieszkańcom miasta oraz Warcie Zawiercie.

 

Ponadto należy wymienić również sieć ścieżek rowerowych w mieście czy inwestycje proekologiczne w Zakładzie Gospodarki Komunalnej. W dalszej kolejności natomiast budowę nowego budynku komunalnego, dalsze „orliki” i „schetynówki”.

 

Na przyszły rok zapowiadana jest również, realizowana przez PKP Dworce Kolejowe, przebudowa dworca zawierciańskiego. Sam budynek oraz teren wokół niego zmieni oblicze. Stanie się przystępniejszy dla podróżnych oraz poprawią się możliwości jego wykorzystania komercyjnego.

 

Działania prowadzone przez władze miejskie przez mijające cztery lata wraz z planem inwestycyjnym na lata następne są wyrazem podejścia długofalowego. Wymienione inwestycje są przygotowane do realizacji, zarówno w zakresie dokumentacji technicznej, jak i finansowo. To po prostu naturalna kontynuacja starań Prezydenta i jego współpracowników. Być może dlatego posada prezydenta naszego miasta stała się tak atrakcyjna. W końcu w pierwszej turze wystartowało aż sześciu kandydatów. Tymczasem od nas mieszkańców zależy czy tymi przyszłymi sukcesami cieszyć się będzie obecnie urzędujący Prezydent Mazur, czy przejdą w poczet zasług rywala.

Tomasz Kołton

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama