Atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd
Główną atrakcją Szlaku Orlich Gniazd są szeroko pojęte zamki. To one determinują popularność tego miejsca i sprawiają, że jest ono tak chętnie odwiedzane przez turystów. Jednym z ciekawych obiektów na tej trasie jest zamek w Bobolicach. Został on wybudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, a przez większość Polaków jest kojarzony z Potopem Szwedzkim. W zamku tym znajduje się piękny hotel i restauracja, dzięki czemu można w nim złapać chwilę oddechu, relaksując się w towarzystwie pięknej przyrody.
Odwiedzając Szlak Orlich Gniazd, nie można również zapomnieć o zamku w Mirowie. Wybudowano go w XIV wieku, ale - podobnie jak zamek w Bobolicach - nie oparł się on wojskom arcyksięcia Maksymiliana Habsburga ani Szwedom. W chwili obecnej nie można wejść bezpośrednio na zamek, jednak warto podejść chociaż pod jego mury, ponieważ jest to jeden z symboli naszego kraju.
Jakie jeszcze zamki warto odwiedzić na Szlaku Orlich Gniazd?
Decydując się na odwiedzenie Szlaku Orlich Gniazd, nie można zapomnieć o zamku w Pieskowej Skale. Jest on znany z tego, że wznosi się na szczycie wapiennej skały pośród przepięknej przyrody Doliny Prądnika. Dzięki temu wyróżnia się licznymi walorami krajobrazowymi. Co ciekawe, w obiekcie tym mieści się jedna z filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. W pobliżu Pieskowej Skały znajduje się Ojców, który także oferuje liczne atrakcje turystyczne.
Zamek znajdujący się w tej wsi słynie przede wszystkim z pięknych murów obronnych, bramy wjazdowej oraz wieży. Jeśli chcesz odwiedzić Szlak Orlich Gniazd i uwielbiasz szeroko pojęte aktywności fizyczne, to dobrym wyborem będą dla Ciebie rękawiczki outdoor. Dzięki nim wycieczki nawet w chłodne dni nie będą stanowiły najmniejszego problemu.
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd - dlaczego jest tak popularny?
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to symbol województwa śląskiego i małopolskiego. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest Pustynia Błędowska, czyli coś, czego nie znajdziemy w żadnym innym mieście w Polsce. Co prawda, nie jest to pustynia w sensie typowo geograficznym, albowiem jej nazwa wzięła się od wyjątkowości terenu i krajobrazu. Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków o podłożu antropogenicznym.
Warto podkreślić, że w parku tym znajduje się aż 12 rezerwatów przyrody, dzięki czemu nikt nie powinien narzekać w nim na nudę. Obszar tego parku jest bogaty w szeroko pojęte formy krasu podziemnego i powierzchniowego. Występujące tutaj jaskinie i schroniska skalne to jedne z najciekawszych obiektów w naszym kraju. Teren Parku cechuje się niemałą różnorodnością roślinną. Dużą część powierzchni pokrywają lasy, z przewagą borów sosnowych. Da się tutaj spotkać również lasy bukowe.