Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:23
Przeczytaj!

Strupy we włosach? To może być ŁZS głowy

Strupy we włosachto tylko jeden z objawów ŁZS, przewlekłej choroby skórnej, która ma swoje okresy remisji i nawrotów. Możesz zauważyć też drobne ranki, czerwone plamy, tłuste łuski, złuszczająco-rumieniowe zmiany, a także nawarstwiony martwy naskórek. Musisz jednak wiedzieć, że jest to dermatoza wymagająca systematycznych wizyt dermatologicznych oraz właściwego podejścia. Niżej rozwiniemy ten temat.
  • 04.10.2024 07:18
  • Autor: Farmacia Verde
Strupy we włosach? To może być ŁZS głowy

Co musisz wiedzieć na temat ŁZS głowy?

Pytanie:

Odpowiedź:

Co powoduje to schorzenie:

  • zrogowacenia,

  • odrywające się strupy,

  • wypadanie włosów,

  • łysienie.

U kogo może się pojawić łojotok:

Łojotok może pojawić się u osób w każdym wieku (u dzieci jest to tzw. ciemieniucha) i bez względu na płeć.

Czy objawy są dokuczliwe:

Objawy mogą być dokuczliwe, ale dużo zależy od tego, w jakim stanie akurat jest chory i jakie są przyczyny pogłębiania się problemu. 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – charakterystyka choroby

ŁZS głowy to choroba, która może przenosić się na inne części ciała, bogate w gruczoły łojowe. Jest to związane z nadmiernym rozwojem drożdżopodobnych grzybów malassezia, które w normalnych warunkach wchodzą w mikrobiom ludzkiej skóry i nie czynią nam żadnej krzywdy. Jednak pod wpływem pewnych sprzyjających im czynników, niebezpiecznie się namnażają, tworząc stan zapalny i przykre objawy związane z ŁZS.

Jakie zatem są czynniki wywołujące i przyczyniające się do wywołania ŁZS głowy:

  • bezpośrednie: 

    - nadaktywność gruczołów łojowych,

  • pośrednie: 

           - skłonności genetyczne,

           - zaburzenia hormonalne,

           - nieodpowiednia dieta,

           - nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy,

           - osłabienie odporności organizmu,

           - stres.

Zarządzanie łuszczycą
Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy nie można zapomnieć o codziennej pielęgnacji skóry głowy, a tutaj z pomocą śpieszą profesjonalne dermokosmetyki bazujące na naturalnych składnikach aktywnych, takich jak pirokton olaminy czy siarczek selenu. W składzie kosmetyku unikać trzeba substancji agresywnych, które wysuszają i podrażniają skórę, by nie nasilić objawów choroby. Dużo lepiej będzie, jeżeli chory zastosuje produkty ze specjalnym przeznaczenie do walki z ŁZS, bo ich działanie opiera się na ekstraktach i kwasach z roślin o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Ze względu na to są w stanie złagodzić objawy schorzenia, wspomagać właściwe leczenie. Takie wysokiej jakości dermokosmetyki powinny więc mieć działanie keratolityczne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Niegojący się strup na głowie zlikwiduj przy pomocy zestawu Seborh

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon do swędzącej skóry głowy Seborh – znajdziesz w nim np.: siarczek selenu, białą glinkę czy pirokton olaminy. Lekka formuła pozwala łatwo złuszczać i oczyszczać skórę głowy i włosy z martwego naskórka, łusek, sebum czy innych zanieczyszczeń. Dodatkowo produkt skutecznie zabija grzyby, normuje pracę gruczołów łojowych, wzmocnia barierę hydrolipidową, gojąc oraz regenerując skórę. Dzięki czemu zlikwidujesz nawet dziwny strup na głowie.

  • Emulsja Seborh – ma w składzie substancje, typu: kwas mlekowy, siarka czy NMF, dlatego odkaża, łagodzi stan zapalny, wpływa na pracę sebum. Trzeba podkreślić, że zmiękcza i złuszcza martwy naskórek, odświeża go, przez co staje się miękki, ale też przyjemny w dotyku.

  • Płyn Seborh – zawiera np.: argininę, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, glukonolakton oraz liczne kwasy. Skóra dzięki tej mgiełce jest zregenerowana i nawilżona. Produkt wpływa na poprawę mikrokrążenia, ponadto wzmacnia naczynia krwionośne.

Zobacz więcej informacji na temat kosmetyków Seborh na stronie seborh.pl

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon SeborhNa zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja przy ŁZS – czy łatwo można pozbyć się przykrych objawów, typu strupy we włosach?

Zacznij od wizyty u dermatologa, który obejrzy zmiany, ewentualnie wykona potrzebne badania, by potwierdzić diagnozę, po czym wdroży najbardziej odpowiednie w Twoim przypadku leczenie.   Specjalista dobierze leki doustne, miejscowe, może też zdecydować się na skojarzone leczenie, zależnie od Twojego stanu. Ewentualnie zaproponuje inne preparaty, które uzna za właściwe.

Oprócz leków regularnie stosuj wysokiej jakości dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry, z naturalnymi substancjami, takimi jak emolienty: kwasy, ekstrakty, wyciągi, złuszczające martwy naskórek, regulujące pracę gruczołów łojowych. Takie produkty działają całościowo, więc zlikwidujesz nie tylko niegojący się strup na głowie, ale wszystkie objawy choroby.

Podsumowanie

ŁZS głowy ma okresy remisji i nawrotów, a nieleczone, rozprzestrzenia się na inne części ciała.  Miej na uwadze kontakt z lekarzem oraz stosowanie dermokosmetyków, bogatych w naturalne, właściwie dobrane składniki. Należy zwrócić również uwagę na odpowiednią pielęgnację w każdym w każdym okresie choroby. Więcej na temat skutcznej pielęgnacji przeczytasz również na portalu kosmetoligicznym – portalkosmetologiczny.pl

Materiał partnera