(Zawiercie) 17 grudnia w Warszawie uhonorowano zwycięzców i laureatów etapu wojewódzkiego konkursu „Szkoła obywateli” o nagrodę im. Anny Radziwiłł. Katarzyna Jaworska, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Zawierciu wygrała etap wojewódzki konkursu. To niebywały sukces, zwłaszcza, że znalazła się ona w gronie 16 wyróżnionych dyrektorów gimnazjów w Polsce i jest jedyną finalistką w tej kategorii w województwie śląskim.
Celem konkursu „Szkoła Obywateli” o nagrodę Anny Radziwiłł, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, było promowanie i popularyzowanie w środowiskach szkolnych postaw służących budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Przy wyborze, Jury zwracało uwagę na kształtowanie postaw obywatelskich, tworzenie tradycji szkoły w oparciu o wartości patriotyczne, na współpracę szkoły w ramach realizowanych projektów z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym oraz za aktywny i trwały udział szkoły w lokalnym życiu społecznym.
Do finału konkursu zakwalifikowano 43 dyrektorów szkół z 16 województw, spośród których kapituła powołana przez Ministra Edukacji Narodowej wskazała krajowych laureatów konkursu, w kategorii szkół podstawowych, gimnazjnych i ponadgimnazjalnych. Dzięki realizowaniu wszystkich wyżej wymienionych czynników w gronie finalistów znalazła się także Katarzyna Jaworska, która została wyróżniona spośród wszystkich biorących udział w konkursie dyrektorów szkół gimnazjalnych z terenu województwa śląskiego.
- W szkole prowadzimy bardzo dużo inicjatyw, począwszy od patriotycznych, a na globalnych kończąc, a młodzież realizuje 30 różnych projektów edukacyjnych. Nasza szkoła nie tylko uczy, ale i daje możliwość aktywnego spędzania czasu. Nauka w gimnazjum to też ostatnie chwile dzieciństwa, dlatego naszych uczniów staramy się uczyć także poprzez zabawę – mówi Katarzyna Jaworska.- Kiedy odbierałam nagrodę z rąk pani minister było mi niezmiernie miło, gdy mówiła, że w całej Polsce jest 30 tys. szkół, a ona może gościć najlepszych 43 dyrektorów, którzy podjęli trud i wzięli udział w konkursie –dodaje.
Małgorzata Jaros, koordynator konkursu „Szkoła obywateli”, która weryfikowała wniosek złożony przez dyrektorkę „jedynki”, bardzo wysoko oceniła prowadzone przez nią działania.
- Katarzyna Jaworska kieruje szkołą, która prowadzi bardzo ciekawą działalność. Efektem tej pracy jest umiejętność połączenia patriotyzmu i regionalizmu oraz działalność na rzecz środowiska zagrożonego wykluczeniem społecznym. Szkoła ponadto jest inicjatorem współpracy pokoleniowej (współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku – przyp. red.) i jest aktywna na wszystkich szczeblach: wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Szkołę cechują konkretne i przemyślane przedsięwzięcia. Do najważniejszych można zaliczyć działania w obszarach: tolerancji, wielokulturowości, ekologii, historii, edukacji globalnej i rozwojowej. W ocenie Jury, właśnie te cechy zadecydowały, że szkoła jest rzeczywiście szkołą obywateli – wyznała nam podczas rozmowy telefonicznej M. Jaros.
Wojewódzkimi laureatami na Śląsku, oprócz dyrektorki Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu, w kategorii szkół podstawowych została Grażyna Gabzdyl ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, a na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Bronisława Grzelec-Manowska z Zespołu Szkół Budowlanych im. Gen. Stefana Grota w Cieszynie. A ogólnopolskimi zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii „szkoła podstawowa” - Bogumiła Załęska - Waszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie, w kategorii „gimnazjum” - Sylwia Owsińska z Zespołu Szkół im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie, w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne” - Ryszard Więcek z I Liceum Ogólnokształcącego im Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.
- Konkurs, w którym wszyscy Państwo jesteście zwycięzcami, podkreśla myślenie o polskiej oświacie w duchu Anny Radziwiłł –podsumowała podczas wręczenia nagród finalistom konkursu minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.
Justyna Banach
Napisz komentarz
Komentarze