(Zawiercie) „Kolędowa gratka dla babci i dziadka. Niecodzienna sceniczna wywiadówka” to tytuł wywiadówki, która odbyła się 12 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury. To nietypowe spotkanie gimnazjalistów i ich rodziców z gronem pedagogicznym zorganizowane było już po raz drugi przez Gimnazjum nr 1 w Zawierciu.
Podczas tego nietuzinkowego spotkania rodzice mieli okazję zapoznać się nie tylko z osiągnięciami edukacyjnymi swoich pociech, ale też poznać z bliska codzienne życie szkoły, które za sprawą ich dzieci było w tym semestrze bardzo ciekawe. Nie zabrakło informacji o ciekawych inicjatywach szkolnej biblioteki (kawiarenka literacka, konkursy czytelnicze, lekcje języka migowego), Samorządu Uczniowskiego (akcja „Góra grosza”, wolontariat w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy), a także najważniejszych uroczystościach np. akcji „Krokusowe Pole Nadziei” czy też dziesięcioleciu Gimnazjum nr 1 połączonym z Rodzinnym Rajdem Rowerowym. Uczniowie podzielili się także swoimi refleksjami dotyczącymi biwaków integracyjnych, a także uchylili rąbka tajemnicy na temat niecodziennych lekcji. W minionym semestrze największe wrażenie zrobiły: sąd nad Antygoną (inscenizacja procesu karnego przygotowana przez klasę III e) i inscenizacje fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry opracowane przez klasę I d.
Licznie zgromadzeni goście mogli dowiedzieć się ponadto o akcjach profilaktycznych, w których bierze udział szkoła („Trzymaj formę”, „Zachowaj trzeźwy umysł”), współpracy z fundacją wspierającą dzieci z rodzin ubogich i zagrożonych patologią („Dziewczynka z zapałkami”). Szkoła może pochwalić się także dużymi osiągnięciami, między innymi: otrzymaniem przez Szymona Surowca stypendium Ministra Edukacji Narodowej, zdobyciem Złotego Pasma przez chór na Przeglądzie Chórów Szkolnych w ramach programu „Śpiewająca Polska”, a także współpracą ze środowiskiem lokalnym - wystawienie wraz ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku rapsodu teatralnego pt. „Golgota Wschodu” w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Szkoła realizuje także projekty Comenius i eTwinning.
Nie zabrakło też gratulacji dla 38 szkolnych prymusów.
W Gimnazjum nr 1 sukcesy odnoszą jednak nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Szkoła uzyskała m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, który za wieloletnią pracę i zasługi na rzecz szkolnictwa otrzymała nauczycielka Agata Szlacheta, tytuł Honorowego Ambasadora Programu eTwinning zdobyty przez panią Katarzynę Chojnacką, Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznane przez radnych Sejmiku Śląskiego dla Marty Przybyły oraz dyrektorki szkoły Katarzyny Jaworskiej, która prócz tego wygrała również etap wojewódzki konkursu „Szkoła obywateli” o nagrodę im. Anny Radziwiłł ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Szkoła uzyskała także cywilne odznaczenie państwowe: Medal „Pro Memoria”- nadany Gimnazjum Nr 1 przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznany szkole przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Spotkanie uświetnił koncert szkolnego chóru, popis zespołu tanecznego oraz brawurowy występ gimnazjalnej kapeli.
Justyna Banach
Napisz komentarz
Komentarze