(Zawiercie) Dziś każda studniówka to wielkie multimedialne przedsięwzięcie, dlatego jeszcze przed balem młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu postanowiła nakręcić lip duba. Cała szkoła zrobiła się kolorowa i szalona, a korytarze opanowała kamera, za której sterami stanęli filmowcy Adam Cholewka i Wojtek Wnuk.
Lip dub, to nowa forma sztuki i zarazem promocji. Polega na tym, że wszyscy, którzy biorą udział w zabawie poruszają ustami w rytm jakiejś znanej piosenki, całą akcję rejestruje kamera. I stąd wzięła się właśnie nazwa: lip – od lips (usta) i dub – od dubbing (podkładać głos). Tak powstaje krótki muzyczny filmik, na którym aktorzy skaczą, biegają, siedzą, leżą, otwierają drzwi, szturchają się, tańczą, wchodzą po schodach i do tego ruszają ustami do utworu, który staje się podkładem nowo powstałego teledysku. W szkole zaroiło się od barwnie poprzebieranej młodzieży. Nie zabrakło plażowiczów, pielęgniarek, rowerzystów, snowboardzistów, narciarzy, fotografów, modelek, muzyków, króliczków, dyrektora, damskiego zakładnika, chóru gospel, strażaków, imprezowiczów, ciekawych fryzur, różnokolorowych nakryć głowy a nawet akcentów indyjskich. Każdy przez tę jedną chwilę mógł poczuć się jak prawdziwa gwiazda.
- Lip dub był kręcony w technice FULL HD, kamerami bez taśmy, która to była zamocowana na statywie STEADYCAM. Na studniówce używaliśmy zaś „kranu kamerowego” umożliwiającego płynną jazdę kamery od podłogi aż po sufit. Do tego wykorzystaliśmy efekt kamery przelatującej nad głowami tańczącej młodzieży. Dziś najnowsze programy montażowe zwielokrotniają efekt profesjonalnej produkcji, a statywy ręczne pozwalają biegać pomiędzy parami z zachowaniem płynności i stateczności kadru. To ułatwia uchwycenie wszystkich par – mówi Adam Cholewka.
Lip dub polega na tym, że pod wybraną piosenkę kręcony jest jednym ujęciem film, który pokazuje: uczniów, budynek i życie szkoły od wewnątrz. Prezentowany jest także faktyczny potencjał. Film nakręcony w „Żeromie” rozpoczyna się w sali matematycznej na pierwszym piętrze a kończy na hali sportowej, na którą wbiegają wszyscy aktorzy.
- Przy tego typu produkcjach to młodzież musi się wykazać inwencją. To jej wizję artystyczną staramy się realizować. Przygotowania zaczęły się jeszcze we listopadzie ubiegłego roku. Wspaniale, że wszystkie sześć klas potrafiło się zjednoczyć w jeden organizm. My jesteśmy jedynie reżyserami ich spektaklu pomysłów – dodaje filmowiec.
Młodzież po raz kolejny pokazała, że potrafi się bawić. I Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu jest nie tylko szkołą z tradycjami, ale także szkołą, która nie krępuje artystycznych wizji swoich uczniów. Lip dub będzie można już niedługo zobaczyć w internecie. Jego realizacja nie powiodłaby się gdyby nie przychylność komitetu organizującego studniówkę. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze