Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 15:24
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KTO ZDOBĘDZIE LAUR KOCHOWSKIEGO?

(Szczekociny) Na to pytanie odpowiedź poznamy już w sobotę 20 marca, podczas finału X Turnieju Jednego Wiersza ”O laur Wespazjana Kochowskiego”. Od 2000 roku konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością. Dowodem na to są w szczególności wiersze, których w ciągu tych 10 lat nadesłano prawie 1200! W obecnej edycji konkursu Jury będzie musiało zdecydować, która spośród 127 nadesłanych prac jest najlepsza.
Podziel się
Oceń

(Szczekociny) Na to pytanie odpowiedź poznamy już w sobotę 20 marca, podczas finału X Turnieju Jednego Wiersza ”O laur Wespazjana Kochowskiego”. Od 2000 roku konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością. Dowodem na to są w szczególności wiersze, których w ciągu tych 10 lat nadesłano prawie 1200! W obecnej edycji konkursu Jury będzie musiało zdecydować, która spośród 127 nadesłanych prac jest najlepsza.

 

Organizatorzy turnieju Jednego Wiersza zapraszają 20 marca do Zespołu Szkół w Szczekocinach wszystkich miłośników poezji. Najlepsze spośród nadesłanych wierszy zostaną zamieszczone w specjalnym tomiku. W konkursie mogli brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe. Turniej ten od wielu lat inspiruje i integruje osoby piszące wiersze. W tym roku prace na konkurs nadsyłano z Warszawy, Będzina, a nawet z zagranicy.

 

Wespazjan Kochowski (1633-1700) – był wybitnym poetą barokowym, historykiem, żołnierzem, dworzaninem. Urodził się w 1633 roku w Gaju (woj. sandomierskie). W 1663 roku ojciec przekazał mu w posiadanie zakupiony majątek w Goleniowach, w gminie Szczekociny. Wkrótce po przyjeździe wybudował tam dom, a dzięki dobrym relacjom z sąsiadami Kochowski zadomowił się w Goleniowach. W 1695 roku ufundował w Goleniowach „Szpital” – przytułek dla schorowanych chłopów niezdolnych do ciężkiej pracy na roli. Zmarł w 1700 roku. Poeta pozostawił po sobie wiele cennych wierszy, fraszek, a także historyczno - pamiętnikarskie „Roczniki”. (JB)


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: A w Zawierciu rządzenie po staremu. Wygrało PO a w starostwie dalej brylują stare układy, zwłaszcza w szpitaluData dodania komentarza: 27.09.2024, 08:02Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Od redakcji: Michał Wacławik, którego prezesura w ZKM została zakończona, i stało się to tematem felietonu Sebastiana Rusika, po jego publikacji odezwał się do nas w wiadomości sms. Naszym zdaniem to polemika z autorem, więc pozwalamy sobie przepisać treść sms-a: "Przeczytałem artykuł dotyczący mojej skromnej osoby i proszę o skorygowanie informacji, żę składałem kwiaty i hołd Pani Prezydent. Do reszty nie mam uwag.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:16Źródło komentarza: FELIETON NA ŚNIADANIE: Włosie na grzbiecie prezesaAutor komentarza: ZagłębiakTreść komentarza: Łączenie z Myszkowem, a może od razu do Częstochowskiego. Jeżeli by to tego doszło, to Zawiercie wypadnie z subregionu centralnego Województwa śląskiego i wpadnie do subregionu północnego razem z Kłobuckiem, Częstochową i Myszkowem. No naprawdę zacne grono. Najbiedniejszy obszar bez żadnych perspektyw.Data dodania komentarza: 24.09.2024, 01:10Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: Treść komentarza: Pomysł głupi. Skoro w Myszkowie rządzi PiS niech sobie gnijąData dodania komentarza: 23.09.2024, 07:34Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: LeonTreść komentarza: Przydałaby się generalnie reforma samorządowa, która likwiduje małe powiaty i gminy, ludzi coraz mniej a urzędników i kosztów nie ubywa...Data dodania komentarza: 23.09.2024, 00:00Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: Jerzy JanoskaTreść komentarza: ps. pomnik nigdy nie był grobem, nigdy nie upamiętniał żołnierzy Armii I Frontu Ukraińskiego a był tzw. "Pomnikiem wdzięczności" stawianym w Polsce masowo przez komunistyczne władzę okupantom sowieckim za to że z chamów i zdrajców zrobili władzę PRLuData dodania komentarza: 22.09.2024, 13:43Źródło komentarza: Z cyklu „Na kartach historii”: WSPOMNIENIE O POMNIKU ŻOŁNIERZY RADZIECKICH W ZAWIERCIU- BZOWIE
Reklama
Reklama
Reklama