(Dobraków) 29 maja mieszkańcy Dobrakowa i Podleśnej w gminie Pilica hucznie świętowali otwarcie Wiejskiego Domu Kultury, 85-lecie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrakowie, 50-lecie Koła Gospodyń Wiejskich i 20-lecie powstania Związku Młodzieży Wiejskiej. Podniosły charakter miało wciągnięcie flagi państwowej na maszt i przegląd pododdziałów straży. Wieś rozkwitła barwnymi ubiorami gospodyń, galowymi mundurami druhów. Dopiętą „na ostatni guzik” uroczystość poprowadził Jan Poskart członek zarządu OSP w Dobrakowie.
Remont Wiejskiego Domu Kultury kosztował ponad 500 tysięcy złotych. Sporą część tej kwoty stanowiły środki własne gminy, ale 240 tysięcy złotych udało się pozyskać z projektu „Odnowa i rozwój wsi”. Jest się czym pochwalić. Udało się odnowić elewację, sale na górze, klatki schodowe, węzeł sanitarny. Zamontowano także nowe bramy garażowe i oświetlenie.
- Dobraków, to jedna z najlepiej zorganizowanych wsi na naszym terenie. Miejscowy kościół został wybudowany własnymi siłami mieszkańców. Ludzie tu są bardzo ambitni, aktywni i podejmują wiele inicjatyw. To wspaniale, że będą mieli gdzie się spotykać – przyznaje kierowniczka WDK w Dobrakowie Anna Kowalska.
Na uroczystość przybyło wielu gości, a wśród nich znaleźli się: senator Zbigniew Meres, I wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, radny sejmiku śląskiego Marian Gajda, zastępca dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Artur Janosik, komendant PSP Marek Fiutak, Jerzy Wójcik z Biura Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach, przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Adam Rozlach, wicestarosta Jan Grela, burmistrz Pilicy Michał Otrębski, przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Pilicy Jan Pająk, sekretarz Pilicy Janina Dulbińska-Przybylik, skarbnik Andrzej Goncerz, członek prezydium Zarządu Gminnego OSP w Pilicy Lucyna Fiutak, Tadeusz Jakubek proboszcz parafii w Dobrakowie, komendant komisariatu policji w Pilicy Marek Ziębiński, komendant gminy OSP w Pilicy Adam Przybylik, przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich województwa śląskiego Urszula Rusek, przewodnicząca Zarządu Gminnego KGW w Pilicy Barbara Przybylik, przewodnicząca KGW w Dobrakowie Lucyna Borówka, honorowy prezes OSP w Dobrakowie Eugeniusz Szywacz. Powadze obchodom nadała Orkiestra Dęta z Przychód na czele z kapelmistrzem Tomaszem Zawadzkim.
- Spotykamy się dzisiaj na ziemi dobrakowskiej w gminie Pilica. To tutaj według słynnego kronikarza Jana Długosza około 1470 roku nasi praojcowie zaczęli pisać historię Dobrakowa. Historia to bogata i dla naszego pokolenia pouczająca. Za czasów zaboru rosyjskiego w roku 1912 w wyniku jednomyślnej zgody mieszkańców, jako w jednej z pierwszych wsi byłego województwa kieleckiego dokonano komasacji gruntów rolnych. Jak podaje kronika przedsięwzięcie to zakończono wielką ucztą. Już przed pierwszą wojną światową mimo zakazu władz okupacyjnych przez kilka lat prowadzono prywatne nauczanie. Z początkiem pierwszej wojny światowej zostają zorganizowane cztery klasy szkoły podstawowej, w których uczono pisać i czytać po polsku. W 1928 roku z inicjatywy ówczesnego sołtysa Dobrakowa Jakuba Kapuśniaka założono Ochotniczą Straż Pożarną. Jednostka ta liczyła 32 członków i dysponowała sikawką ręczną oraz podstawowym sprzętem pożarniczym. Zadaniem druhów stało się gaszenie pożarów, których w tym czasie ze względu na słomiane dachy było sporo. Podczas okupacji hitlerowskiej naczelnikiem OSP był Wincenty Jastrząb (pseudonim Wierzba). Jednostka działała w konspiracji przeciwko okupantowi. Po trudnym okresie II wojny światowej w wyniku szlachetnego pędu do wiedzy w 1946 utworzono komitet budowy szkoły podstawowej. Pomieszczenia wybudowano z własnych funduszy zbiorowych, wysiłkiem wszystkich mieszkańców Dobrakowa i Podleśnej. Szkołę poświecono i otwarto 28 sierpnia 1948 roku, a pełni troski o swoją wieś ludzie rozpoczęli przygotowania do budowy rzymsko-katolickiej parafii w Dobrakowie – opowiada o historii Dobrakowa sołtys wsi Tomasz Czech.
W 1958 roku do jednostki OSP w Dobrakowie trafił pierwszy samochód pożarniczy. Dwa lata później powstało Koło Gospodyń Wiejskich, które do dziś działa na wielu płaszczyznach (organizowane są kursy gotowania, pieczenia, wycieczki krajoznawcze). Gospodynie otwarły również jedną z pierwszych wypożyczalni naczyń na imprezy okolicznościowe. 4 lipca 1976 roku przekazano nowy budynek OSP, a ślubowanie złożyły dwie nowe młodzieżowe drużyny. Na początku lat 90 remizę przebudowano. 30 marca 2001 jednostka trafiła do KSRG. 1 września 1985 roku biskup kielecki Mieczysław Jaworski dokonał konsekracji kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Wasza pracowitość, zaangażowanie i aktywność społeczna została nagrodzona. Dzięki waszemu wysiłkowi powstał tak wspaniały Wiejski Dom Kultury. Jako strażak cieszę się również z 85-lecia jednostki w Dobrakowie. Ochotnicze Straże Pożarne poza istotną rolą, jaką odgrywają często służą integracji społecznej, wiążą się z działalnością kulturalną – mówił do zgromadzonych senator Zbigniew Meres.
Stanisław Dąbrowa podkreślił, że za każdym razem, gdy w naszym województwie dochodziło do sytuacji kryzysowych, to właśnie strażacy byli „pewniakami”, na których można było liczyć. Jak zaznaczył polityk wartość kulturowa jest tą nadrzędną i dobrze, że jest co przekazać następnym pokoleniom. Wśród strażaków i gospodyń wiejskich jest coraz więcej młodych ludzi.
- Przy takiej pięknej uroczystości można wypowiedzieć wiele słów. Ludzie z tych stron zawsze byli zaangażowali w życie Pilicy i powiatu zawierciańskiego. Najważniejsze jest to, że potraficie się skupić, potraficie zaplanować i realizować to, co jest na naszym terenie jest najważniejsze. Świadczy o tym także reaktywowanie Związku Młodzieży Wiejskiej – podkreślał Marian Gajda.
Artur Janosik nawiązał do planu odnowy miejscowości, który jest bardzo ważny przy staraniu się o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- Dziś dla Dobrakowa nadszedł dzień prawdy i tej prawdzie oddano sprawiedliwość. Ten piękny dom kultury to coś, co należy się mieszkańcom – dodał Adam Rozlach, który podkreślił, że KGW w Dobrakowie jest jednym z najlepiej funkcjonujących w powiecie. Samorządowiec stwierdził, że to właśnie strażacy są bohaterami czasu pokoju i wręczył mieszkańcom Dobrakowa w imieniu Rady Powiatu Zawierciańskiego puchar, który ma upamiętać uroczystość.
Najlepsze życzenia dalszego rozwoju i kultywowania tradycji złożył Jan Grela.
- Za waszym przykładem w naszym powiecie powinny iść także inne miejscowości – dodał przekazując list gratulacyjny.
Marek Fiurtak dziękował druhom za zaangażowanie w pomoc niesioną innym i podkreślił rolę ochotników zawsze i wszędzie wspierających strażaków zawodowych.
- Otrzymujecie piękny prezent w postaci kompleksowo wyremontowanego budynku. Koszty, które zostały poniesione na inwestycję to ponad 500 tysięcy złotych, z czego środki unijne wynoszą 240 tysięcy złotych. Padło tyle ciepłych słów w stronę mieszkańców Dobrakowa i strażaków. Chcę się do nich dołączyć. Projekt miał też swoje wady – nie uwzględniał wymiany bram. Z pomocą przyszła delegacja druhów, którzy postanowili znaleźć brakującą kwotę. Dziękują wam za tę pomoc. Na pamiątkę chciałem przekazać na ręce prezesa OSP w Dobrakowie Jana Mazurkiewicza ten puchar – mówił burmistrz Michał Otrębski.
Projekt uchwały o dofinansowaniu został jednomyślnie przyjęty przez Radę Miasta i Gminy w Pilicy.
Wiejski Dom Kultury poświęcił proboszcz parafii w Dobrakowie Tadeusz Jakubek, który modlił się o pokój i radość dla jego użytkowników. Na koniec strażacy zaprosili wszystkich na pyszną grochówkę i zabawę taneczną do białego rana.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze