Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 stycznia 2025 20:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

JURAJSKIE OGRODY W OŚRODKU

(Góra Włodowska) W Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej jeszcze do lipca będzie trwał projekt „Jurajskie ogrody” prowadzony przez Klub Sportów Ekstremalnych „JURA” z Zawiercia.
Podziel się
Oceń

(Góra Włodowska) W Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej jeszcze do lipca będzie trwał projekt „Jurajskie ogrody” prowadzony przez Klub Sportów Ekstremalnych „JURA” z Zawiercia.

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego partnerami są Centrum Inicjatyw Lokalnych z Zawiercia i Uczniowski Klub Sportowy przy OPDiR w Górze Włodowskiej. W przedsięwzięciu bierze udział 20 osób od 15 do 60 roku życia (wychowankowie ośrodka, mieszkańcy Góry Włodowskiej i Włodowic). W trakcie 50 godzin zajęć teoretycznych omówiono cały szereg zagadnień z zakresu botaniki, uprawy gleb, nawożenia roślin, roślinoznawstwa, pielęgnacji drzew i krzewów, projektowania ogrodów itp. Trwają także warsztaty praktyczne (60 godzin z przeznaczeniem na wykonanie rabaty według projektu uczestników). Dzięki projektowi, tak mieszkańcy Góry Włodowskiej, jak i wychowankowie ośrodka zdobywają podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania ogrodów, wzbogacają swoją wrażliwość i zdolności interpersonalne. Uczestnicy zajęć otrzymali również pomoce naukowe, tj. książki i katalogi roślin.  Wspólna nauka, praca i wyjazdy dla dzieci, pracowników OPDiR, pedagogów ze Szkoły Podstawowej we Włodowicach, a także pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Górze Włodowskiej to wspaniała okazja do wzajemnego poznania, nawiązywania relacji i tworzenia wspólnych planów na dalszą współpracę. W ramach akcji zorganizowano wyjazdy do Ogrodu Botanicznego w Krakowie i do Pieskowej Skały. Podobne wycieczki budzą wrażliwość, inspirują do tworzenia pięknego otoczenia wokół swoich posesji, ale również integrują uczestników. W czasie trwania projektu wszyscy wspólnie stworzyli rabatę przed budynkiem ośrodka w Górze Włodowskiej. To już profesjonaliści, więc i rabata wygląda pięknie! Posadzono tuje, jałowce, klon, berberysy i kwitnące rośliny ozdobne, jak również kwiaty jednoroczne w donicach i pergolach. Entuzjazmem i pasją zarażała prowadząca projekt Janina Kałuża – osoba pełna zapału, wiary w siebie i uczestników, ale także przekazująca tajniki wiedzy ogrodniczej w sposób ciekawy, z poczuciem humoru. Uczestnicy chętnie i z dużym zaangażowaniem przechodzili kolejne kroki projektu. Jago zakończenie uwieńczone zostanie wręczeniem certyfikatów, prezentacją ogrodu i wydaniem broszur. - Dziękuje wszystkim zaangażowanym w projekt „Jurajskie ogrody” i za to ogromne przedsięwzięcie, które przyniosło wspaniałe rezultaty – mówi dyrektor OPDiR Alina Wierzchowska.

 

(red.)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama