Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 07:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZAWIERCIE PODPISAŁO UMOWĘ Z BANKIEM ŻYWNOŚCI

(Zawiercie) Gmina Zawiercie w kwietniu podpisała umowę z Bankiem Żywności w Częstochowie. Pierwsze dostawy już trafiły do najbardziej potrzebujących. Wcześniej władze miasta twierdziły, że współpraca z bankami się nie opłaca, bo obowiązujące od 2009 roku zasady dystrybucji żywności oznaczałyby dodatkowe koszty.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Gmina Zawiercie w kwietniu podpisała umowę z Bankiem Żywności w Częstochowie. Pierwsze dostawy już trafiły do najbardziej potrzebujących. Wcześniej władze miasta twierdziły, że współpraca z bankami się nie opłaca, bo obowiązujące od 2009 roku zasady dystrybucji żywności oznaczałyby dodatkowe koszty.

 

Umowę z Bankiem w Częstochowie podpisywano co roku - do czasu, gdy ten zmienił zasady dystrybucji żywności, proponując gminom podpisanie deklaracji partnerstwa. Warunkiem pozyskiwania pomocy jest obecnie wpłata (suma uzależniona jest od wielkości gminy) 7 tysięcy zł tytułem obsługi programu i opłata ryczałtowa za każdą pozyskaną tonę żywności (koszt obsługi 1 tony wynosi 90 złotych). Wcześniej ponoszono jedynie koszty transportu i ryczałtu. - Dzisiaj wydajemy trzynaście rodzajów artykułów spożywczych. Wśród nich można znaleźć mąkę pszenną, makaron, kaszę jęczmienną, płatki kukurydziane, chleb, danie gotowane z kaszą, danie z warzywami, herbatniki, zupę pomidorową, mleko. Jak widać ustawiła się długa kolejka oczekujących – mówił 27 maja Włodzimierz Nowacki sekretarz zawierciańskiego PCK.

 

Jak przyznaje Zygmunt Knopik dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu w gminie wytypowano 2 282 osoby, które będą mogły korzystać z pomocy (1076 rodzin). Żywność będzie wydawana w trzech punktach (przy ulicy Sienkiewicza, Westerplatte i na Obrońców Poczty Gdańskiej). Dla Zawiercia przeznaczono 100 ton żywności na rok.

 

Od kilku lat trwa współpraca Włodowic z Częstochowskim Bankiem Żywności. W 2008 roku gmina otrzymała 23, 5 tony artykułów żywnościowych o wartości 51. 822 zł, natomiast koszty związane z programem stanowiły 8, 4% tej kwoty. W ramach edycji programu unijnego PAED 2008 wydano 342 karty żywnościowe dla 342 rodzin.

 

Umowę z BŻ podpisała niedawno również Poręba. Warunkiem skorzystania z pomocy częstochowskiego banku była roczna, jednorazowa wpłata w wysokości 5 tysięcy złotych. Korzyści są niewspółmierne, a zainwestowane w program pieniądze zwróciły się miastu już po dwóch miesiącach i to czterokrotnie. Zasadą programu jest rozdział żywności wyłącznie za pośrednictwem organizacji pozarządowych.

 

Banki Żywności w całej Polsce zajmują się walką z marnowaniem żywności i jednocześnie niesieniem pomocy żywnościowej. W ten sposób walczą z paradoksem, jaki funkcjonuje na całym świecie, tj. ogromną skalą marnowania żywności, mimo że tak wielu ludzi potrzebuje pomocy. W gminie na terenie, której działa Bank Żywności korzyści są niewątpliwe. Organizacje i instytucje działające na terenie gminy otrzymują znaczące ilości żywności dla osób ubogich, potrzebujących wsparcia. Szczególnie w realizacji Programu PEAD (Europejski Program Pomocy Żywnościowej) ma to ogromne znaczenie, bo są w nim oferowane bardzo różnorodne produkty, w dużych ilościach.

(mpp)


ZAWIERCIE PODPISAŁO UMOWĘ Z BANKIEM ŻYWNOŚCI

ZAWIERCIE PODPISAŁO UMOWĘ Z BANKIEM ŻYWNOŚCI


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama