Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 03:07
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PROFESJONALNA LIKWIDACJA OGRODZIENIECKIEJ BOMBY EKOLOGICZNEJ

(Ogrodzieniec) Konsorcjum, którego Liderem jest PPUH „VIG” Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, firma posiadająca w Myszkowie Zakład Przerobu Odpadów Przemysłowych realizuje w Ogrodzieńcu poważne zadanie, polegające na usunięciu odpadów i rekultywacji terenu po byłym Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja”. Ze względu na skalę zanieczyszczenia środowiska, wielkość składowanych tu odpadów zawierających azbest oraz zagrożenia płynące z nich dla zdrowia i życia ludzkiego, a także środowiska naturalnego, przedsięwzięcie jest określane jako likwidacja jednej z czterech największych „bomb ekologicznych” w kraju.
Podziel się
Oceń

 

 

(Ogrodzieniec) Konsorcjum, którego Liderem jest PPUH „VIG” Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, firma posiadająca w Myszkowie Zakład Przerobu Odpadów Przemysłowych realizuje w Ogrodzieńcu poważne zadanie, polegające na usunięciu odpadów i rekultywacji terenu po byłym Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja”. Ze względu na skalę zanieczyszczenia środowiska, wielkość składowanych tu odpadów zawierających azbest oraz zagrożenia płynące z nich dla zdrowia i życia ludzkiego, a także środowiska naturalnego, przedsięwzięcie jest określane jako likwidacja jednej z czterech największych „bomb ekologicznych” w kraju.

 

Działalność ogrodzienieckiego przedsiębiorstwa „Izolacja” została wstrzymana w 1988 roku. Zakład uznano za zlikwidowany po kolejnych dziewiętnastu latach, w lipcu 2007 roku. Tereny zostały przekazane Staroście Zawierciańskiemu – jako organowi reprezentującemu Skarb Państwa. Po zakładzie został jednak teren, który można było określić w dwóch słowach: „bomba ekologiczna”. I to tak potężnych rozmiarów, że wiadomo było od razu, że przywróceniem terenu do życia może zająć się tylko wyspecjalizowana, doświadczona i posiadająca niezbędny potencjał Firma. Dlatego to niebagatelne zadanie – kompleksowego oczyszczenia terenów pozakładowych wraz z ich rekultywacją, po ponad 9 miesięcznej procedurze przetargowej  powierzono konsorcjum, którego Liderem jest PPUH „VIG” Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Partnerami Konsorcjum zostało Mazowieckie Przedsiębiorstwo Ekologiczne Danuta Abramczyk w Warszawie, PTH „MET – TRANS” Leszek Labiś z Redy, PPO „EKO – VIG” Spółka Jawna z Myszkowa oraz PPR „Complex” S.A. z Krakowa.

 

Realizowane  zadanie na zlecenie Starostwa Powiatowego w Zawierciu, którego podjęło się konsorcjum, finansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ze względu na ogrom prac, podzielono je na dwa etapy. Pierwszy z nich polegał na oczyszczeniu obiektów budowlanych i terenu zakładu z zalegających tu materiałów i odpadów zawierających azbest. Uzbierało się tego dokładnie 5.323,16 ton. Odpady te trafiły do unieszkodliwienia na składowisku odpadów niebezpiecznych koło Radomska. Na tym etapie prac rozebrano też 18 „straszących” obiektów po byłej „Izolacji”, o łącznej kubaturze ponad 64 000 metrów sześciennych oraz 8.500 metrów kwadratowych dróg i placów. Wśród wyburzonych obiektów znajdowały się m.in. hale, silosy czy komin służące przed laty do produkcji materiałów azbestowo - cementowych.

 

Podczas tych prac zmagano się nie tylko z typowymi odpadami azbestowo – cementowymi. Tylko w trakcie rozbiórki samych dachów budynków usunięto 582 ton  papy. Z terenu byłych zakładów usunięto też 21 ton wody skażonej cyjankami. W trakcie prac rozbiórkowych na terenie zakładu odzyskano również około 14 ton złomu.

 

Drugim etapem zadania była rekultywacja obiektu nie będącego legalnym składowiskiem odpadów zawierających azbest zlokalizowanego w wyrobisku  po nieczynnej już cementowni. Gromadzoną tam latami olbrzymią ilość  resztek płyt azbestowych, szlamów azbestowych itp. należało przykryć dwumetrową warstwą ziemi. Po niezbędnych pracach przygotowawczych jak wycinka drzew samosiejek, krzewów czy usunięciu podrzucanych latami różnych odpadów wykonano dwumetrową warstwę izolacyją pokrywającą odpady azbestwowe. Do tego celu wykorzystano ponad 103.000 metrów sześciennych ziemi, w tym około 5200 metrów sześciennych humusu. Zakres prac obejmował odpowiednie przygotowanie powierzchni do rekultywacji ponad 57 000 metrów kwadratowych.  Konsorcjum zajęło się także wykonaniem wzmocnień nasypów okalających teren wysypiska i stabilizacją zachodniej skarpy obiektu. Użyto do tego geosiatkę, biowłókninę z nasionami traw oraz kosze gabionowe wypełnione granitem. Wykonano drenaż francuski i odwodnienia podnóża skarpy składowiska.

 

Na całym terenie wysiano ponad 1.5 tony  mieszanek traw. Całość tych prac była na bieżąco monitorowana przez akredytowane laboratoria, które badały m.in. stężanie azbestu w powietrzu, a nawet poziom hałasu.

 

Ze względu na zastosowane metody likwidacji ogrodzienieckiej „Izolacji”  i rekultywacji składowiska, zachowane warunki bezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska naturalnego jak zachowane procedury związane z usuwaniem i zagospodarowaniem odpadów, w szczególności odpadów azbestowych, w tym badania i monitoring środowiska,  likwidację ogrodzienieckiej „Izolacji” można nazwać wzorcową. (rb)

 

Więcej informacji, dokumentacja zdjęciowa oraz ciekawe relacje z realizacji prac obrazuje krótki materiał dokumentalny zamieszczony na:

 

www.ekovig.pl

www.kurierzawiercianski.pl

www.gazetamyszkowska.pl

Siedziba Spółki:                                                       

PPUH  VIG Sp. z o.o.

Ul. Sobieskiego 7, 41-300 Dąbrowa Górnicza

Tel.(32) 262 38 56, 262 36 85,

 Fax 262 09 35

e-mail: [email protected]

www.ekovig.pl

 Oddział:

Zakład Przerobu Odpadów Przemysłowych

Ul. Partyzantów 4, 42-300 Myszków

Tel (034) 313 29 47

Fax (034) 315 79 36

e-mail: [email protected]

ZABACZ FILM Z REKULTYWACJI


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama