Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 06:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CIL PIONIEREM BADAŃ NGO

(powiat zawierciański, powiat myszkowski) Właśnie ukazał się raport podsumowujący pierwsze badania organizacji pozarządowych (NGO) z terenu powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego. Badania przeprowadziło i opracowało Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL) w ramach projektu „Zawierciański Inkubator Organizacji Pozarządowych”.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański, powiat myszkowski) Właśnie ukazał się raport podsumowujący pierwsze badania organizacji pozarządowych (NGO) z terenu powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego. Badania przeprowadziło i opracowało Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL) w ramach projektu „Zawierciański Inkubator Organizacji Pozarządowych”.

 

Badania, które zostały przeprowadzone w pierwszej połowie br. objęły aż 100 organizacji pozarządowych z terenu powiatów: zawierciańskiego i myszkowskiego, które wypełniły ankietę, a 30 dodatkowo udzieliło wywiadów. W badaniu pytano o: zakres działalności, rodzaje aktywności, finanse oraz pozyskiwanie środków na działalność, członkostwo, zaplecze sprzętowe i biurowe, współpracę z samorządem, przedsiębiorcami, innymi organizacjami itp., problemy w prowadzeniu działalności.

 

Liczba NGO w obu powiatach jest statystycznie mniejsza niż przeciętnie w Polsce - w powiecie zawierciańskim na 10 tys. osób przypada jedynie 10 organizacji, natomiast w woj. śląskim wskaźnik ten wynosi 12,6 organizacji, średnia dla Polski to aż 16 organizacji. Wśród lokalnych NGO przeważają inicjatywy raczej młode pod względem stażu. Niemal 45% organizacji mówi o planach zwiększenia zakresu działań lub poszerzenia terytorialnego zasięgu aktywności (tylko nieco ponad 2% organizacji planuje ograniczać zasięg lub skalę działań). Z badań płynie więc bardzo optymistyczny wniosek: w powiatach zawierciańskim i myszkowskim istnieje znaczna ilość autentycznych inicjatyw społecznych.

 

Znaczna część organizacji bazuje wyłącznie na nieodpłatnej aktywności społecznej swoich liderów i działaczy, co świadczy o autentycznie społecznikowskim duchu. Ponad ¾ badanych organizacji deklaruje, iż głównym źródłem finansowania działań są składki członkowskie, zwłaszcza, że z roku na rok można zauważyć poprawę sytuacji finansowej organizacji. W 2010 r. w porównaniu do 2009 r. o niemal punkt procentowy wzrosła liczba organizacji, których roczny budżet waha się w przedziale 150-500 tys. zł, o kilka punktów procentowych wzrosła też liczba organizacji mających budżety co prawda niskie, ale jednak posiadające je w ogóle. O niemal 7 punktów procentowych zmalała liczba organizacji, które jeszcze w 2009 r. nie posiadały żadnych środków.

 

Z badań wynika także, że organizacje nie uzyskują wystarczającego wsparcia od jednostek samorządu terytorialnego. Niepokojącym zjawiskiem jest zdiagnozowane mizerne zaplecze lokalowo-techniczno-sprzętowe. Wiele organizacji nie dysponuje nawet skromnymi siedzibami. Jeszcze gorzej wygląda kwestia zasobów sprzętowych – około połowa z nich nie dysponuje nawet komputerem, drukarką czy stałym dostępem do internetu. Zaledwie połowa organizacji informuje o własnej aktywności za pomocą lokalnych portali internetowych czy prasy, a zaledwie ok. 40% tworzy plakaty czy ulotki informacyjne. Wśród innych problemów znajduje się niedobór nowych osób zainteresowanych działalnością w organizacji (mówi o tym ponad 56% ankietowanych). Prawie 35% organizacji ma problemy z prowadzeniem księgowości i/lub czynnościami o charakterze formalno-sprawozdawczym.

 

Takie i wiele innych ciekawych informacji o lokalnych społecznikach można znaleźć w raporcie pt. „Aktywność społeczna w powiatach zawierciańskim i myszkowskim. Raport z badań organizacji pozarządowych w roku 2011” podsumowującym przeprowadzone badania. Raport raport w wersji elektronicznej można pobrać pod tym adresem: http://zawiercianin.pl/dokumenty/raport.pdf

 

Badania są częścią projektu CIL o nazwie „Zawierciański Inkubator Organizacji Pozarządowych”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Justyna Banach

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama