Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 06:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PORZECZKOWE ŚWIĘTO

(Irządze) XXIX Dożynki Gminne połączone ze Świętem Porzeczki odbyły się w Irządzach 21 sierpnia. Na uczestników imprezy czekały liczne pyszności takie jak: domowe ciasta, grochówka, chleb ze smalcem, ogórki kiszone i słynna nalewka o smaku porzeczkowym.
Podziel się
Oceń

(Irządze) XXIX Dożynki Gminne połączone ze Świętem Porzeczki odbyły się w Irządzach 21 sierpnia. Na uczestników imprezy czekały liczne pyszności takie jak: domowe ciasta, grochówka, chleb ze smalcem, ogórki kiszone i słynna nalewka o smaku porzeczkowym.

 

Obchody rozpoczęto od Mszy Św. w kościele pod wezwaniem Św. Wacława w Irządzach, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe. Po ceremonii Korowód Dożynkowy wyruszył na plac przed Urzędem Gminy, gdzie wójt Jan Molenda dokonał oficjalnego otwarcia XXIX Dożynek oraz Święta Porzeczki. Następnie dożynkowe wieńce oraz chleb z tegorocznych upraw przekazały na ręce władz gminy Koła Gospodyń Wiejskich. Jak przystało na dożynki na scenie rozbrzmiały ludowe przyśpiewki w wykonaniu KGW z Zawady Pilickiej, które za swój występ zostało uhonorowane przez Jarosława Mazanka - redaktora naczelnego Kuriera Zawierciańskiego czekiem na kwotę 300 zł.

 

Ciepłe przyjęcie spotkało w Irządzach starostę zawierciańskiego Rafała Krupę, który pochodzi z tej gminy, dokładnie z Zawady Pilickiej. Gościem dożynek byli też Jan Grela wicestarosta powiatu zawierciańskiego i burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz. Jak zaznaczył wójt Molenda, przez 26 lat Dobrzyniewicz też był mieszkańcem Irządz.

 

Największą popularnością cieszyła się jak zwykle domowa, porzeczkowa nalewka przygotowana przez gospodynie z Bodziejowic, która podbiła serca i kubki smakowe przybyłych na dożynki gości.

 

- Łącząc Dożynki Gminne oraz Święto Porzeczki chcieliśmy wyróżnić naszych rolników i plantatorów. Na terenie gminy znajduje się ok. 50 gospodarstw zajmujących się uprawą porzeczek, dlatego Irządze nazywane są porzeczkowym zagłębiem. Pijąc zakupione w sklepie soki porzeczkowe istnieje duże prawdopodobieństwo, że pijemy sok z owoców irządzkich sadów – mówi wójt Irządz Jan Molenda.

 

Tego dnia, nie tyle sama porzeczka, ale zrobiona z niej nalewka była hitem. Podczas degustacji czas umilali: zespół „Balanga” prezentujący repertuar ze swojej nowej płyty, zespół „Blanschett”, grupa taneczna „Nielegalni Formacja 405” oraz cygańska kapela „Romano”. Imprezę zakończył pokaz pirotechniczny oraz występ tancerzy ognia.

 

Przyśpiewki solą Dożynek

 

Moglibyśmy dużo opisywać życie codzienne Irządz, ale chyba nic nie odda nastroju tej małej, ale prężnej  gminy /warto dodać, że również wyjątkowo pięknej przyrodniczo/ jak dożynkowe przyśpiewki w wykonaniu KGW Zawada Pilicka. Tradycją wsi jest, że raz  na rok podczas dożynek w satyrycznych, często bardzo ostrych tekstach  przyśpiewek wieś odreagowuje, co się w duszy nazbierało. I nikomu nie wolno się obrażać! Kto bardziej podpadł mieszkańcom, komu są życzliwi, teksty zwrotek oddają dokładnie. Dla mieszkańców innych gmin nie wszystkie fragmenty będą w 100% zrozumiałe, ale odczytanie większości odczytanie satyry kłopotów nie sprawi. Chętnie podalibyśmy nazwisko autorki tych świetnych tekstów, ale prosiła o anonimowość. (JB)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama