(powiat zawierciański) XII Dożynki Powiatowe tym razem odbyły się w Szczekocinach. 28 sierpnia w barwnym korowodzie rolnicy z całego powiatu przeszli ulicami Szczekocin, by na terenie Zespołu Szkół wspólnie świętować zakończenie żniw dumnie prezentując wykonane przez koła gospodyń dożynkowe wieńce.
Święto Plonów, to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki określany był dawniej jako obżynki, wyżynki czy wieńcowe. Obchody dożynek rozpoczynały się zawsze wiciem wieńca w kształcie korony lub koła z pozostawionych na polach zbóż, kwiatów, owoców i kolorowych wstążek. Wieniec niesiono do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie udawano się do dworu lub domu gospodarza dożynek, gdzie świętowano zakończenie żniw. Wieniec dożynkowy przechowywano do nowego siewu, a wykruszone z niego ziarna mieszano z ziarnem przeznaczonym do siewu.
28 sierpnia barwny korowód XII Dożynek Powiatowych przybył na teren Zespołu Szkół w Szczekocinach. Wraz z nim na teren biesiady przybyli posłowie i senatorowie z asystentami, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele: władz wojewódzkich, samorządu powiatu zawierciańskiego, gmin powiatu zawierciańskiego, instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa, Śląskiej Izby Rolniczej, Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie oraz biura powiatowego w Zawierciu, Śląskiego Doradztwa w Częstochowie oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zawierciu, komendanci Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, Powiatowy Lekarz Weterynarii proboszcz parafii św. Bartłomieja w Szczekocinach Jerzy Miernik, goście z Węgier oraz gospodarze z terenu powiatu zawierciańskiego.
- Witam w gminie, gdzie malowniczy krajobraz współgra z życzliwością i otwartością mieszkańców szanujących swoje korzenie, historię i tradycję. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, to radość, która wieńczy jego pracę. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory – witał przybyłych gości burmistrz gminy Szczekociny Krzysztof Dobrzyniewicz.
Przybyłych na Święto Plonów witali także starości dożynek Michał Drej ze Starzyn oraz Joanna Segiet z Goleniów, którzy zgodnie z obyczajem przekazali na ręce starosty zawierciańskiego Rafała Krupy dożynkowy, pachnący bochen chleba. Koła Gospodyń Wiejskich natomiast w okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych złożyły radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za obfite zbiory.
- Dzisiejsze święto jest radosnym dniem w symboliczny sposób podsumowującym ważny etap życia naszej społeczności. Etap odmierzany siewem i zbiorem wzrosłego na powiatowej ziemi plonu. W uroczystym nastroju dzielimy dziś chleb pieczony z tego, co dała nam natura, ale także z mozolnej i wytrwałej pracy. Za wspaniałymi wieńcami dożynkowymi i za wspaniałym bochnem kryje się codzienny trud rolnika i jego moralna postawa. To nie przymus, lecz wewnętrzna potrzeba każe mu wychodzić w pole i od świtu do zmierzchu angażować siłę, wiedzę i doświadczenie, po to, by w polskich domach nie brakowało chleba. Dzięki tym wysiłkom, na przekór nie zawsze przyjaznej pogodnie i złym zrządzeniom losu, jak co roku mamy co dzielić. Za tę niezawodność, za gwarancję, że na naszych stołach nigdy nie będzie pusto z całego serca wam dziękuję – mówił starosta Rafał Krupa podczas dożynek.
W tym roku zaszczytny tytuł Gospodyni Roku przypadł Zofii Powązce z Włodowic, a tytuł Chłopa Roku otrzymał Ryszard Żak z Pilicy. Po uroczystych przemówieniach na szczekocińskiej scenie otoczonej dożynkowymi wieńcami przygotowanymi przez gospodynie z całego powiatu zaprezentowali się artyści: Ani Ani z Żarek, miejscowy zespół Blanschett oraz zespół Efect z Dąbrowy Górniczej. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze