Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 08:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SZCZEKOCINY GOSPODARZEM TEGOROCZNYCH DOŻYNEK

(powiat zawierciański) XII Dożynki Powiatowe tym razem odbyły się w Szczekocinach. 28 sierpnia w barwnym korowodzie rolnicy z całego powiatu przeszli ulicami Szczekocin, by na terenie Zespołu Szkół wspólnie świętować zakończenie żniw dumnie prezentując wykonane przez koła gospodyń dożynkowe wieńce.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) XII Dożynki Powiatowe tym razem odbyły się w Szczekocinach. 28 sierpnia w barwnym korowodzie rolnicy z całego powiatu przeszli ulicami Szczekocin, by na terenie Zespołu Szkół wspólnie świętować zakończenie żniw dumnie prezentując wykonane przez koła gospodyń dożynkowe wieńce.

 

Święto Plonów, to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki określany był dawniej jako obżynki, wyżynki czy wieńcowe. Obchody dożynek rozpoczynały się zawsze wiciem wieńca w kształcie korony lub koła z pozostawionych na polach zbóż, kwiatów, owoców i kolorowych wstążek. Wieniec niesiono do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie udawano się do dworu lub domu gospodarza dożynek, gdzie świętowano zakończenie żniw. Wieniec dożynkowy przechowywano do nowego siewu, a wykruszone z niego ziarna mieszano z ziarnem przeznaczonym do siewu.

 

28 sierpnia barwny korowód XII Dożynek Powiatowych przybył na teren Zespołu Szkół w Szczekocinach. Wraz z nim na teren biesiady przybyli posłowie i senatorowie z asystentami, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele: władz wojewódzkich, samorządu powiatu zawierciańskiego, gmin powiatu zawierciańskiego, instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa, Śląskiej Izby Rolniczej, Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie oraz biura powiatowego w Zawierciu, Śląskiego Doradztwa w Częstochowie oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zawierciu, komendanci Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, Powiatowy Lekarz Weterynarii proboszcz parafii św. Bartłomieja w Szczekocinach Jerzy Miernik, goście z Węgier oraz gospodarze z terenu powiatu zawierciańskiego.

 

- Witam w gminie, gdzie malowniczy krajobraz współgra z życzliwością i otwartością mieszkańców szanujących swoje korzenie, historię i tradycję. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, to radość, która wieńczy jego pracę. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory – witał przybyłych gości burmistrz gminy Szczekociny Krzysztof Dobrzyniewicz.

 

Przybyłych na Święto Plonów witali także starości dożynek Michał Drej ze Starzyn oraz Joanna Segiet z Goleniów, którzy zgodnie z obyczajem przekazali na ręce starosty zawierciańskiego Rafała Krupy dożynkowy, pachnący bochen chleba. Koła Gospodyń Wiejskich natomiast w okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych złożyły radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za obfite zbiory.

 

- Dzisiejsze święto jest radosnym dniem w symboliczny sposób podsumowującym ważny etap życia naszej społeczności. Etap odmierzany siewem i zbiorem wzrosłego na powiatowej ziemi plonu. W uroczystym nastroju dzielimy dziś chleb pieczony z tego, co dała nam natura, ale także z mozolnej i wytrwałej pracy. Za wspaniałymi wieńcami dożynkowymi i za wspaniałym bochnem kryje się codzienny trud rolnika i jego moralna postawa. To nie przymus, lecz wewnętrzna potrzeba każe mu wychodzić w pole i od świtu do zmierzchu angażować siłę, wiedzę i doświadczenie, po to, by w polskich domach nie brakowało chleba. Dzięki tym wysiłkom, na przekór nie zawsze przyjaznej pogodnie i złym zrządzeniom losu, jak co roku mamy co dzielić. Za tę niezawodność, za gwarancję, że na naszych stołach nigdy nie będzie pusto z całego serca wam dziękuję – mówił starosta Rafał Krupa podczas dożynek.

 

W tym roku zaszczytny tytuł Gospodyni Roku przypadł Zofii Powązce z Włodowic, a tytuł Chłopa Roku otrzymał Ryszard Żak z Pilicy. Po uroczystych przemówieniach na szczekocińskiej scenie otoczonej dożynkowymi wieńcami przygotowanymi przez gospodynie z całego powiatu zaprezentowali się artyści: Ani Ani z Żarek, miejscowy zespół Blanschett oraz zespół Efect z Dąbrowy Górniczej. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama