(Zawiercie) 1 września pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu w Zawierciu uczczono 72 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamięć o tragedii jest przestrogą, ale i źródłem wewnętrznej siły. Historię bohaterstwa żołnierzy przypomniała Martyna Ptak pracownica Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”. - Dzięki potężnej ofierze, którą ponieśliśmy w przeszłości dziś możemy żyć w Wolnej Polsce – przypominają lokalne kręgi kombatanckie.
- Jako prezes Związku Inwalidów Wojennych mam zaszczyt reprezentować to środowisko, które w dzieciństwie doznało okaleczeń nie tylko duchowych, ale i cielesnych. Część tych, którzy stanęli w obronie Ojczyzny odeszła z tego o świata na wieczną wartę. Pamięć o tragicznych dniach jest kontynuowana przez władze samorządowe i niewielką grupę kombatantów (naocznych świadków tamtych wydarzeń). Trzeba przyznać pocieszające jest to, że grono pedagogiczne wszystkich typów szkół, placówek oświatowych również dla uczczenia i zachowania w pamięci przyprowadza swoje pociechy na podobne uroczystości. 1 września i 17 wrześniu 1939 roku dają Polsce wiele do myślenia. Trzeba pamiętać, że środowisko kombatanckie po zakończeniu działań wojennych trochę jest rozczarowane. Przede wszystkim tym, że Rosji przekazano Polskę spod okupacji hitlerowskiej. Polacy potrafią się bić za waszą i naszą wolność. Natomiast, gdy tę wolność i suwerenność mamy- nie potrafimy się szanować. Powinniśmy wszyscy zasiąść do okrągłego stołu, a nie ośmieszać się w opinii publicznej świata. Aby Polska była Polską jak to ujął artysta. Jesteśmy pod stałą opieką patronacką prezydenta i starosty. Najważniejsze, by ocalić od zapomnienia…- przyznaje płk Stefan Słopiecki.
Rocznica wybuchu II wojny światowej w 1997 roku została ustanowiona Dniem Weterana. Wszystko po to, by oddać hołd tym, którzy walczyli i oddali życie za wolność i niepodległość naszego kraju. W samo południe święto uczono minutą ciszy. Wieńce i kwiaty pod pomnikiem złożyły poszczególne delegacje (między innymi delegacja kombatantów, władz miasta, władz powiatu, służb mundurowych, struktur PO, lokalnych organizacji).
- Jesteśmy dumni z tego, że nas doceniono – nie kryje wzruszenia Henryka Biały prezes koła miejskiego Związku Kombatantów w Zawierciu.
Honorowe odznaczenia otrzymali:
Maria Markiewicz (była więźniarka Oświęcimia, prezes koła Byłych Więźniów Politycznych Obozów Hitlerowskich w Zawierciu)
Henryka Biały (prezes koła miejskiego Związku Kombatantów w Zawierciu)
Zofia Michniewska-Graca (długoletnia prezes koła Związku Kombatanckiego w Żarnowcu)
Władysław Żuk (honorowy obywatel Zawiercia)
por. Bronisław Sadowski (prezes koła w Porębie)
por. Marian Obara (długoletni prezes koła Kidów-Wierzbica)
por. Stanisław Krupa (prezes koła miejskiego Szczekociny)
por. Jan Mach
por. Tadeusz Klimas
por. Leszek Snitko
płk Stefan Słopiecki (prezes Związku Inwalidów Wojennych RP)
por. Kazimierz Rudy (długoletni prezes i skarbnik koła w Łazach)
Włodzimierz Gorzelak,
por. Tadeusz Samek
por. Jarosław Galiński (odznaczony Alianckim Krzyżem weterana z Londynu)
por. Władysław Pąpka Władysław (żołnierz i partyzant Batalionów Chłopskich)
Odznaczono sztandary placówek oświatowych:
Zespół Szkół nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wierbce (za opiekę nad obeliskiem upamiętniającym potyczkę wrześniową)
Zespół Szkół im. prof. Gostkowskiego w Łazach (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze