Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 11:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KLUCHY Z PODLESIC NAJLEPSZE NA ŚLĄSKU!

(Podlesice, gm. Kroczyce) Choć KGW Podlesice formalnie działa od 2009roku, na swoim koncie już ma liczne sukcesy, których inne KGW mogą im tylko pozazdrościć. W czerwcu br. ich kluchy „połom bite” zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, w sierpniu podczas XI edycji Konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, który odbył się w ramach dorocznego Jarmarku Produktów Tradycyjnych w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, za zalewajkę i kluchy otrzymały I miejsce, a we wrześniu, w Poznaniu przyznano im prestiżową nagrodę - „Perłę 2011”.
Podziel się
Oceń

(Podlesice, gm. Kroczyce) Choć KGW Podlesice formalnie działa od 2009roku, na swoim koncie już ma liczne sukcesy, których inne KGW mogą im tylko pozazdrościć. W czerwcu br. ich kluchy „połom bite” zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, w sierpniu podczas XI edycji Konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, który odbył się w ramach dorocznego Jarmarku Produktów Tradycyjnych w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, za zalewajkę i kluchy otrzymały I miejsce, a we wrześniu, w Poznaniu przyznano im prestiżową nagrodę - „Perłę 2011”.

 

KGW Podlesice jest to chyba najmłodsze KGW w regionie, jednak od samego początku istnienia aktywnie uczestniczy w życiu gminy Kroczyce i chętnie współpracuje z Uniwersytetem Śląskim i Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

 

Jak przyznają gospodynie, wszystko zaczęło się podczas szkolenia dla agroturystyk w którym brały udział.

 

- Właśnie wtedy prof. dr hab. Andrzej Czylok z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego zapytał mnie– Pani sołtys, jaką potrawę regionalną by mi pani poleciła? Ale taką przechodzącą z pokolenia na pokolenie! Odparłam - kluchy „połom bite”, bo akurat babcia dzień wcześniej je robiła. Tak się wszystko zaczęło. Na następny tydzień już musiałam przygotować kluchy „połom bite” i zaczęła się wędrówka po wszystkich regionaliach i imprezach. Od tamtej pory, kiedy do gminy przyjeżdżały delegacje, zamiast chlebem częstowałyśmy je kluchami – opowiada prezes KWG Podlesice, a zarazem sołtys Podlesic Bożena Pasierb.

 

Przygotowanie kluch na domowy użytek nie jest trudne, jednak kiedy potrzebnych jest 100 porcji np. na festyn, czasem trzeba pracować całą noc. Najpierw należy obrać i ugotować ziemniaki, które zasypuje się mąką, praży, a następnie całość ubija drewnianą pałką i dopiero formuje łyżką kluski. Na szczęście do KGW liczącego obecnie 16 osób należy również 4 panów - W końcu ktoś musi nam pomóc obierać ziemniaki i bić kluchy – śmieją się gospodynie.

 

KLUCHY PRODUKTEM TRADYCYJNYM

 

17 czerwca kluchy „połom bite” zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego.

 

- Niektórzy dziwili się, że nam udało się uzyskać wpis w ciągu zaledwie 2 lat, ponieważ niektórzy czekają bardzo długo. Było to zwieńczeniem naszych 2 letnich starań. W całe działanie byłyśmy bardzo zaangażowane, ale nie tylko my. Zgodę na wpisanie produktu musiał najpierw wyrazić wójt. Bardzo pomogły nam także panie: Ewa Nowak, Teresa Oprychał i Stanisława Caban ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i Beata Fąfera z ODR w Zawierciu – mówi pani Bożena.

 

Jako twórczynie najmłodszego produktu regionalnego województwa śląskiego, gospodynie otrzymały zaproszenie na jarmark produktów regionalnych. Wiadomym było, że panie z Podlesic przygotują swoje słynne kluchy, ale by wziąć udział w konkursie trzeba było stworzyć pełne danie obiadowe.

 

- Do kluch połom bitych gotowało się zazwyczaj zalewajkę, taki zestaw zgłosiłyśmy więc na konkurs. Nie liczyłyśmy nawet na wyróżnienie, bo konkurencja była bardzo duża. Mimo iście polowych warunków wszystko poszło dobrze – mówią gospodynie.

 

Jury uwagę brało właściwie wszystko - wystrój, sposób podania i przygotowania i przede wszystkim smak.

 

- Inne drużyny startowały po kilka razy, więc nie robiłyśmy sobie większych nadziei. Zwłaszcza, że my w takim konkursie brałyśmy udział pierwszy raz – opowiada Barbara Gawrońska z KGW.

 

Po wielu szczegółowych pytaniach dotyczących przygotowania potraw, jury podjęło jednogłośnie decyzję, że kluchy z Podlesic są najlepsze. Takim sposobem 28 sierpnia KGW Podlesice otrzymały I nagrodę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów za zalewajkę i kluchy połom bite i nominację do Perły 2011. Nasze gospodynie 11 września czekał więc kolejny wyjazd, tym razem do Poznania. Choć i tam konkurencja była liczna, ich przysmaki po raz kolejny uwiodły podniebienia komisji, w efekcie czego to właśnie podlesickim gospodyniom przyznano Perłę 2011.

 

- Perła to najwyższe odznaczenie dań tradycyjnych i regionalnych. Tego nam już nikt nie odbierze – cieszą się gospodynie. - Ewa Nowak dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego powiedziała nawet, że takiego dania na całe województwo śląskie nikt nie miał, tylko Podlesice – dodają.

 

REGIONALIA - PRZYJDŹ NA KLUCHĘ

 

Osoby, które nigdy dotąd nie miały okazji skosztować kluch połom bitych, będą miały taką okazję już 1 października podczas Regionaliów 2011. Impreza będzie połączona z otwarciem Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. W programie imprezy także: wycieczka „Osobliwości świata jurajskiej przyrody”, prezentacja „Leśni ludzie mezolitu”, zwiedzanie Jaskini Głębokiej, wytwarzanie narzędzi kamiennych i ceramiki pradziejowej, kiermasz i warsztaty rękodzieła artystycznego, wyrób papieru czerpanego i kwiatów z bibuły, targi i degustacja żywności ekologicznej z terenu Jury, stoisko PTTK Zawiercie z wydawnictwami regionalnymi, występ KGW z Podlesic oraz Aleksandra Styczyńskiego z zespołem, potańcówka na dechach oraz ok. godz. 17.00 wytęp Kapeli Hałasów.

Justyna Banach

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama