(Poręba) 9 września uroczyście i z pompą otwarto porębskiego Orlika. Przypomnijmy, inwestycja miała zostać zrealizowana do 15.X. 2010 roku. Pierwszy przetarg wygrała firma Moris-Sport z Warszawy. Burmistrz Poręby Marek Śliwa informował mieszkańców, że problemy z budową leżą po stronie wykonawcy. Przedsiębiorstwo sugerowało, że prace nie mogły ruszyć, ponieważ projekt, który dostarczyła gmina zawierał błędy. Nareszcie po wielu długich miesiącach udało się dokończyć boisko.
Pierwszy przetarg wygrała firma Moris-Sport Sp. z o. o. z Warszawy, która zobowiązała się do wykonania boiska za 1 milion złotych. Gmina z dniem 4 kwietnia 2011 odstąpiła od umowy z wykonawcą. Rozmowy z przedstawicielami firmy zakończyły się dwa dni wcześniej. Spór, jak głośno zapowiadały obie strony miał znaleźć swój finał w sądzie. Gmina od 15.X naliczała wykonawcy kary umowne 0,3% od kwoty wynagrodzenia (ok. 3 tys. zł/dzień). Stawka gry była więc spora. - I tak sprawę zamierzaliśmy oddać do sądu. Można powiedzieć, że gmina zaprojektowała Orlika w „powietrzu”. Druga strona (UM Poręba- przyp. red.) źle przygotowała dokumentację projektowo-budowlaną. Potwierdził to nadzór inwestorski i sami przedstawiciele miasta – mówił jakiś czas temu prezes Moris-Sport sp. z o.o. Maurycy Bryła.
1 września 2010 roku, więc tuż przed wyborami samorządowymi przedstawiciele wykonawcy i gminy – podpisali protokół konieczności. Protokół dotyczy różnicy pomiędzy pomiarami rzeczywistych poziomów w terenie, a tymi uwzględnionymi w projekcie. Joanna Klajmon-Rusin z Architektonicznego Studia Projektowego w Rudzie Śląskiej twierdzi, że w swojej pracy posłużyła się dostarczoną przez gminę mapą do celów projektowych (tego typu mapa oprócz innych istotnych danych zawiera tzw. rzędne wysokości, które nanosi na nią uprawniony geodeta) oraz wykonaną na zlecenie i dostarczoną przez gminę Poręba dokumentacją geotechniczną (autorstwa firmy Morion sp. z o.o.).
Udanej reanimacji boiska dokonało Przedsiębiorstwo Budowlane MONOBET z Tych. 17 maja dokonano otwarcia ofert. Zgłosiło się sześciu chętnych. Cena zaproponowana przez MONOBET była jednak najniższa (kwota oferty 647 000 zł brutto- źródło www.umporeba.pl). Przedsiębiorstwo budowało między innymi boiska w Tychach, Ogrodzieńcu, czy Mikołowie.(mpp)
Foto: (EC)
Napisz komentarz
Komentarze