Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 12:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SZUKAJĄ KOMPROMISOWEGO ROZWIĄZANIA

(Łazy, Sosnowiec) W 35 numerze KZ pisaliśmy o tym, że środowisko lokalne w Łazach jest oburzone uchwałą zarządu PKP Cargo S.A. Na jej mocy zabytkowy parowóz, który do tej pory był symbolem gminy ma zostać przekazany w formie darowizny na rzecz Urzędu Miasta w Sosnowcu. Obecnie właściciel maszyny szuka kompromisowego rozwiązania całej sprawy. Jeśli uda się znaleźć podobną lokomotywę, w podobnym stanie – być może PKP Cargo odstąpi od pomysłu. Jeszcze nie czas mówić o pełnej wygranej, ale godny podziwu upór łazowian przyniósł już pierwsze rezultaty.
Podziel się
Oceń

(Łazy, Sosnowiec) W 35 numerze KZ pisaliśmy o tym, że środowisko lokalne w Łazach jest oburzone uchwałą zarządu PKP Cargo S.A. Na jej mocy zabytkowy parowóz, który do tej pory był symbolem gminy ma zostać przekazany w formie darowizny na rzecz Urzędu Miasta w Sosnowcu. Obecnie właściciel maszyny szuka kompromisowego rozwiązania całej sprawy. Jeśli uda się znaleźć podobną lokomotywę, w podobnym stanie – być może PKP Cargo odstąpi od pomysłu. Jeszcze nie czas mówić o pełnej wygranej, ale godny podziwu upór łazowian przyniósł już pierwsze rezultaty.

 

Historyczny parowóz Ty45-421 został wyprodukowany w 1950 roku. Producentem pojazdu była pierwsza fabryka lokomotyw w Polsce, Chrzanów. To zmodernizowana wersja wyposażona w stoker, który służy do automatycznego podawania węgla lub drewna. Obecnie parowóz jest zlokalizowany w pobliżu zabytkowej wieży ciśnień.

 

Łazy, czyli „Miasto Kolejarzy” od zawsze związane było z węzłem kolejowym, dzięki któremu się rozwijało. Choć duma i perła techniki na trwałe wpisała się do świadomości i serc łazowskich kolejarzy i okolicznych mieszkańców teraz ma zostać oddana do Sosnowca, dla którego parowóz nie wiąże się co prawda z sentymentem, ale może być dobrym sposobem na…reklamę!

 

- Chcemy poczekać na ostateczną decyzję PKP Cargo i na to aż uchwała trafi na posiedzenie rady nadzorczej. Nikt nie przypuszczał, że wywołamy burzę. Nie spodziewaliśmy się takiej reakcji ze strony mieszkańców i władz Łaz. Prowadziliśmy rozmowy także z innymi właścicielami podobnych parowozów. Nie chciałbym, by lokomotywa stała się zarzewiem kłótni pomiędzy Łazami, a Sosnowcem. Jest mi przykro, bo sam jestem miłośnikiem kolei. Kocioł parowozu wykonano przecież w Sosnowcu (Zakłady Budowy Urządzeń Kotlarsko-Mechanicznych, zakład nr 1 Sosnowiec- przyp. red.). Jeśli będzie decyzja o pozostawieniu lokomotywy w Łazach, to się z nią zgodzimy. Wyrażamy jednak chęć dalszej współpracy z PKP Cargo w poszukiwaniu innego parowozu – mówi Przemysław Wacławczyk sosnowiecki miejski plastyk i pomysłodawca sprowadzenia maszyny z Łaz.

 

Gmina Łazy zawnioskowała już o zmianę decyzji i przekazanie w formie darowizny parowozu. Lokomotywa została odnowiona w czynie społecznym przy sporym udziale pracowników węzła Łazy i uczniów Zespołu Szkół Kolejowych w Łazach. Wspomnienia z lat świetności Ty45-421 są ciągle żywe, bo w Łazach ciągle są obecni maszyniści, którzy jeździli zabytkiem. Gmina otrzymała także środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 na rewitalizację centrum. Obejmie ona budynek dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu, obszar palcu dworcowego wraz z ulicą Dworcową, plac przed biblioteką przy ulicy Kościuszki, fragment ulicy Kościuszki od dworca PKP do ulicy Wiejskiej. Wskazany plac przed dworcem kolejowym będzie pełnił funkcję nie tylko komunikacyjną, ale przede wszystkim rekreacyjną i społeczną. Modernizacja budynku dworca polegać będzie na kompleksowej termomodernizacji obiektu wraz ze zmianą sposobu użytkowania i przeznaczeniem części pomieszczeń na Izbę Pamięci oraz Punkt Informacji Turystycznej. W ramach izby parowóz, jako swoisty pomnik techniki ma być odpowiednio wyeksponowany.

 

- Czynimy starania, by sprawę załatwić polubownie. Chcemy znaleźć podobny parowóz dla Sosnowca – przekonuje Piotr Apanowicz rzecznik spółki.

 

Tak, czy siak łazowian nikt o zdanie nie pytał, bo rozmowy toczyły się jedynie z PKP Cargo.

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama