Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 11:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SZYKUJĄ SIĘ ZMIANY NA KOLEI

(Łazy, Zawiercie, Myszków) Od 1 października cała trasa Częstochowa - Gliwice będzie obsługiwana przez nowego przewoźnika -Koleje Śląskie. Jego właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Podziel się
Oceń

(Łazy, Zawiercie, Myszków) Od 1 października cała trasa Częstochowa - Gliwice będzie obsługiwana przez nowego przewoźnika -Koleje Śląskie. Jego właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

 

Przewozy Regionalne nie będą w Łazach prowadzić już kasy biletowej. Z początkiem nowego miesiąca przez to miasto mają kursować tylko dwa pociągi PR: codzienny „Orlik” - interRegio relacji Częstochowa - Kraków – Częstochowa, a w weekendy „Czantoria” relacji Częstochowa - Wisła - Częstochowa.

 

Koleje Śląskie sp. z o.o. zostały powołane do życia na mocy uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w lutym 2010 roku. Akt założycielski spółki podpisano 8 kwietnia 2010 roku. Trzon floty stanowić mają pojazdy EN75 „FLIRT” oraz EN76 „ELF”.

 

- Czyniliśmy zdecydowane starania w porozumieniu z PKP Cargo, aby na terenie lokomotywowni w Łazach stacjonowały nowoczesne składy kolejowe Kolei Śląskich, gdzie będą one również czyszczone i uzupełniane zapasamy wody. Doprowadziliśmy do kilku trójstronnych spotkań i wszystko wskazuje na to, że Koleje Śląskie sp. z o.o. będą odstawiać swoje składy na bocznicę. Ponadto, jeśli się okaże, że spełnimy wszystkie warunki dotyczące infrastruktury, które narzucił producent PESA Bydgoszcz, to jest szansa, że Elfy będą także serwisowane w czasie gwarancji w Łazach – zapowiadał wiosną tego roku Maciej Kaczyński burmistrz Łaz.

 

Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał od 1 października do 10 grudnia 2011 roku. Od poniedziałku do piątku Koleje Śląskie uruchomią pomiędzy Gliwicami i Częstochową średnio 84 połączenia. W weekendy będzie ich 42. W soboty i niedziele będą kursowały dwa przyspieszone pociągi do Wisły Głębce: „Wisełka” oraz „Stożek”.

 

Jak zapewniają władze KŚ nowy przewoźnik uruchomi podobną ilość pociągów, co Przewozy Regionalne. Połączenia będą obsługiwane przez tabor złożony z ośmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) ELF, trzy EZT typu FLIRT, dwa typu EN57KM oraz dwa składy złożone z wagonów przedziałowych drugiej klasy i lokomotywy elektrycznej.

 

ZMIENI SIĘ KOMFORT JAZDY

 

Ceny biletów Kolei Śląskich będą nieco tańsze od proponowanych obecnie przez Przewozy Regionalne. Jak podają KŚ najtańszy jednorazowy bilet, który pozwoli na odbycie podróży do pięciu kilometrów, kosztował będzie 2,80 zł, a jednorazowy normalny bilet Kolei Śląskich z Gliwic do Częstochowy będzie kosztował 19 zł. Na 11 wybranych liniach (L11–17, L61–64) będą obowiązywały specjalne ceny. Bilety liniowe jednorazowe w aglomeracji śląskiej (taryfy TL 1–4) są ważne przez 120 minut, natomiast w pociągach kursujących do Wisły (taryfy TL 5–8) przez 240 minut.

 

Bilet „SilesiaWeekend”, bilet „Rodzinny”, bilet dla dzieci i młodzież do 26 roku życia, bilet „SENIOR 65+” – to tylko niektóre z proponowanych dodatkowo cennikowych ulepszeń.

 

Zmieni się komfort jazdy. Dynamikę pojazdu, czyli wszystkie możliwe sposoby hamowania (w szczególności te nagłe) sprawdzili na własnej skórze 19 maja uczestnicy jazdy testowej nowego Elfa EN76 numer 003.

 

Na trasie Katowice – Włoszczowa Północ pociąg osiągał prędkość 160 km/h na godzinę. Już wtedy istniały plany, by tego typu flagowe składy kolejowe Kolei Śląskich nie tylko stacjonowały w Łazach, ale by powstało tu także zaplecze techniczne dla nowoczesnych pojazdów.

 

W wersji bazowej ELF może poruszać się z prędkością eksploatacyjną 160 km/h. Wybrane konfiguracje mogą być przystosowane do jazdy z prędkością 190 km/h lub 130 km/h. Maksymalna ilość pasażerów na pokładzie wynosi 450 osób. Uruchomienie tego typu pojazdów nie jest takie proste, bo żeby nimi jeździć trzeba mieć załogę, która jest przeszkolona.

 

SPRZEDAŻ BILETÓW

 

Od 1 października Koleje Śląskie wprowadzą własną sieć sprzedaży biletów (będzie je można kupić także przy pomocy telefonu komórkowego w ramach systemu CallPay).

 

Ruszy siedem kas biletowych w budynkach dworców (Częstochowa ul. Piłsudskiego, Poraj, Łazy, Będzin Miasto, Sosnowiec Główny, Chorzów Batory, Zabrze), cztery własne kontenery kasowe (Gliwice, Katowice ul. Konopnickiej i pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej oraz Dąbrowa Górnicza) oraz dwa kontenery dzierżawione od innych przewoźników (stacje Myszków i Zawiercie).

 

Biletomaty zainstalowane zostaną na stacjach Częstochowa, Częstochowa Raków, Myszków, Zawiercie, Łazy, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec Główny, Katowice, Chorzów Batory, Ruda Chebzie, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice. Bilet będzie można kupić również w pociągu u konduktora.

 

Po negocjacjach z Przewozami Regionalnymi zakończono również rozmowy na temat wzajemnego honorowania biletów.

 

- 15 sierpnia uruchomiliśmy pierwszy pociąg pasażerski, który przewiózł pielgrzymów do Częstochowy z Gliwic i powrócił szczęśliwie do Gliwic. 17 września uruchomiliśmy pierwsze pociągi relacji Łazy-Wisła Głębce- Łazy – mówi Marek Worach prezes Kolei Śląskich.

Więcej: na www.kolejeslaskie.com (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama