Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 14:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

TERMINOWE ODDANIE SOR ZAGROŻONE?

(Zawiercie) 27 lipca 2010 roku w strugach deszczu wmurowano kamień węgielny pod budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zawierciu. Dla lecznicy to szansa na nowy sprzęt, aparaturę medyczną za około 4 miliony złotych. Wcześniej, bo 12 listopada 2009 roku minister zdrowia zatwierdziła do dofinansowania projekt zawierciańskiego SOR-złożony jeszcze przez dyrektorkę lecznicy Teresę Bieńko. Jak potwierdził 29 września na sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego wicestarosta Jan Grela generalny wykonawca inwestycji przeżywa przejściowe problemy finansowe.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 27 lipca 2010 roku w strugach deszczu wmurowano kamień węgielny pod budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zawierciu. Dla lecznicy to szansa na nowy sprzęt, aparaturę medyczną za około 4 miliony złotych. Wcześniej, bo 12 listopada 2009 roku minister zdrowia zatwierdziła do dofinansowania projekt zawierciańskiego SOR-złożony jeszcze przez dyrektorkę lecznicy Teresę Bieńko. Jak potwierdził 29 września na sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego wicestarosta Jan Grela generalny wykonawca inwestycji przeżywa przejściowe problemy finansowe.

 

O budowę i ewentualne przyszłe opóźnienia dopytywał radny Jan Macherzyński. Plany zakładały, że SOR zlokalizowany będzie na parterze nowo projektowanego pawilonu w lewym skrzydle, w bezpośrednim sąsiedztwie lądowiska dla helikopterów. Jednostkę umiejscowiono tak, aby zapewnić bezkolizyjny dojazd ambulansów. Rozdzielono dostęp do SOR-u pacjentów przywożonych transportem sanitarnym i pacjentów przychodzących. Przetarg na budowę w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu wygrała firma „Grupa 3J” S.A., która jako jedyna odpowiedziała na ofertę.

 

- To najlepsza grupa budowlana, która buduje tego typu obiekty. Kto wie, może jeszcze przed Euro 2012 uda otworzyć się ten oddział z wielką pompą – zapowiadał ówczesny starosta Ryszard Mach.

 

Łączny koszt omawianego przedsięwzięcia uwzględniający m.in. zakup armatury medycznej i wyposażenia, koszt dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim wynosi ponad 17 milionów 373 tysiące złotych. Wykonawca wszedł na teren budowy 7 lipca 2010 roku (zakończenie do 31.III.2012). Przyjęcie pierwszych pacjentów do zawierciańskiego SOR-u planowane było w 2013 roku.

 

- Wyżej wymienione przedsięwzięcie realizowane jest za pośrednictwem inwestora zastępczego, który wyłoniony został w drodze przetargu nieograniczonego przeprowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Umowa z nim zawarta została 01.04 2010 roku. Przedmiotem tejże umowy jest pełnienie kompleksowego nadzoru inwestorskiego polegającego na przygotowaniu, zarządzaniu, kontroli i nadzorze nad realizacją umów na roboty budowlane, usługi i dostawy związane z realizacją zadania. Przy jego współudziale został wyłoniony w wyniku kolejnego przetargu nieograniczonego wykonawca robót, którym okazała się firma- Grupa 3J SA. Umowa z tą spółką została zawarta 23 czerwca 2010 – tłumaczy w piśmie dla radnego Macherzyńskiego naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu i Zamówień Publicznych Tadeusz Wilmowski.

 

Wynagrodzenie ryczałtowe dla inwestora zastępczego wynosi ponad 455 tysięcy brutto. Wynagrodzenie ryczałtowe dla wykonawcy stanowi ponad 9 milionów 870 tysięcy zł brutto.

 

- Postęp robót na chwilę obecną przebiega zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym, co potwierdzone zostało m.in. w protokole z ostatniej narady koordynacyjnej budowy, która odbyła się w dniu 13.09 br. W tym zakresie nie notowane są opóźnienia, które mogłyby mieć wpływ na terminowe zakończenie przedsięwzięcia. Problemem natomiast stała się sytuacja finansowa, w jakiej znalazł się generalny wykonawca. Informacje jakie docierają od trzech miesięcy zarówno do inwestora zastępczego jak i do inwestora głównego są niepokojące. Trwają intensywne rozmowy i negocjacje. Podejmowane są wysiłki, by wyjaśnić faktyczną, bieżącą sytuację finansową wykonawcy oraz przyczyny utraty płynności finansowej tej firmy, a także znaleźć sensowne rozwiązanie problemu, z którym zetknęła się budowa. Trudno na chwile obecną przewidzieć rozwój wydarzeń, m.in. z uwagi na sytuację, w jakiej znaleźli się podwykonawcy firmy-Grupa 3J SA – dodaje naczelnik.

 

Choć starostwo uspokaja, że firma rachunki z większością podwykonawców już uregulowała, to jak donosi Radio Gdańsk prace remontowe w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku wstrzymano dlatego, że Urząd Marszałkowski, któremu podlega placówka rozwiązał umowę z wykonawcą, Grupą 3J. Przedsiębiorstwo nie wywiązywało się ze swoich obowiązków i nie dotrzymywało terminów budowy. Podobno problemy z Grupą 3J miał też szpital w Słupsku. Nie jesteśmy więc jedyni.

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama