(Zawiercie) Potwierdziły się informacje o tym, że zawierciańska Odlewnia Żeliwa S.A. planuje zwolnienia. Tylko do końca tego roku wypowiedzenia otrzyma ok. 80 osób. 3 sierpnia pracownicy przedsiębiorstwa wybrali się na manifestację do grupy kapitałowej GWARANT w Katowicach. Choć zapadły już wyroki w sprawie wykroczeń, których dopuścili się Marian B. były prezes i Leszek B. były wiceprezes zakładu, to zdarza się, że odlewnicy nadal nie otrzymują wypłat w terminie lub otrzymują je w systemie ratalnym. Program zmniejszania zatrudnienia został wypracowany wspólnie ze związkami zawodowymi.
- Także w Odlewni Żeliwa S.A. w Zawierciu widoczne są sygnały zwiastujące drugą falę kryzysu w Europie Zachodniej, o której tak szeroko informują w ostatnich tygodniach media. Widzimy to w postaci ograniczania zamówień przez naszych zachodnioeuropejskich partnerów handlowych. W reakcji na te tendencje Zarząd Odlewni Żeliwa S.A. postanowił przygotować firmę na okresowe zmniejszenie przychodów. W porozumieniu ze związkami zawodowymi opracował program zmniejszania zatrudnienia. Do końca tego roku wypowiedzenia otrzyma ok. 80 osób, tak by stan załogi na 1 stycznia 2012 roku nie przekraczał 500 zatrudnionych. Zwolnienia obejmą zatrudnionych czasowo, zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia oraz osoby, które mają już prawo do świadczeń emerytalnych. Oczywiście w sytuacji poprawy koniunktury, umowa ze związkami przewiduje ograniczenie skali zwolnień – wyjaśnia Witold Jajszczok rzecznik prasowy grupy kapitałowej GWARANT.
Proces restrukturyzacji jest prowadzony od dłuższego czasu. Pracownicy mają nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje. Załoga poważnie boi się o swoje miejsca pracy.
Już na początku roku do pracowników docierały nieoficjalne informacje o tym, że zawierciańska Odlewnia Żeliwa ponad milion złotych zalega z płatnościami za wodę. Choć Witold Jajszczok nie mówił o konkretnych kwotach, to przyznawał, że najważniejszym zadaniem stojącym przed przedsiębiorstwem jest odzyskanie płynności finansowej firmy.
- Do końca zbliżają się rozmowy z bankami dotyczące restrukturyzacji zadłużenia. Spodziewamy się, że do wiosny umowy restrukturyzacyjne zostaną zawarte. Skutkiem będzie poprawa sytuacji finansowej Odlewni, a zwłaszcza odzyskanie płynności. Innym z elementów, który ma wpływ na płynność jest struktura sprzedaży, w której aż 40 procent to eksport, w tym do krajów, które znajdują się w kryzysie (Grecja) lub w trudnej sytuacji (Włochy). To skutkuje długimi, nawet 120 dniowymi terminami płatności za dostarczony towar – mówił Jajszczok (KZ nr 4 28.01.2011-03.02.2011). (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze