Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 17:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

MUZYCZNY SALON NA URODZINY CHOPINA

(Zawiercie) W ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce 12 marca w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu odbył się koncert, podczas którego można było usłyszeć aranżacje instrumentalne i wokalne utworów Siergieja Rachmaninowa, Georga Gershwina czy Stefana Sendeckiego i Fryderyka Chopina.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) W ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce 12 marca w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu odbył się koncert, podczas którego można było usłyszeć aranżacje instrumentalne i wokalne utworów Siergieja Rachmaninowa, Georga Gershwina czy Stefana Sendeckiego i Fryderyka Chopina.

 

Koncert rozpoczęła Luba Nawrocka polonezem i mazurkiem Fryderyka Chopina. Ta znakomita pianistka ukończyła z wyróżnieniem konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Od 1990 r. mieszka w Polsce i nieprzerwanie bierze udział w festiwalach oraz kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Zaprezentowane przez nią dwie formy muzyczne - polonez i mazurek - wywodzą się z tańca ludowego. George Sand przyjaciółka Chopina mówiła, że to właśnie mazurkami Chopin podbił serca Paryżan i wszystkich Europejczyków. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć także aranżacje w wykonaniu Sebastiana Nawrockiego oraz byłą solistkę chóru i baletu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Śląsk” Alinę Urbańczyk w repertuarze Stanisława Moniuszki i Ludomira Różyckiego. W czasie trwania imprezy swój sceniczny debiut przy fortepianie miała Maja Szota, która na co dzień jest solistką zespołu Fatamorgana. Maja zagrała preludium des-dur Fryderyka Chopina zwane także preludium „Deszczowym”.

 

Fryderyk Chopin pisał niemal wyłącznie muzykę fortepianową. Najwybitniejsze jego dzieła to: mazurki, polonezy, ballady, walce, etiudy, nokturny, preludia, scherza, czyli żarty muzyczne, sonaty oraz wariacje.

 

- Chopin będąc w Warszawie, miał okazję usłyszeć na żywo Niccolo Paganiniego. Największego wirtuoza skrzypiec. Zafascynowany grą Paganiniego i jego kaprysami na skrzypcach solo, zaczął tworzyć etiudy. Jeszcze przed wyjazdem w roku 1830 w Warszawie powstały pierwsze etiudy. Paganini w 24 kaprysach znęca się nad skrzypkami, każe im grać rzeczy niemożliwe. To samo dzieje się z Chopinem, który karze pianistom gać rzeczy niemożliwe. W czasach Chopina utwory te było nie do zagrania. To jest muzyka, która stwarza niebywałe problemy techniczne. To jest ta szkoła przetrwania dla pianistów. To jest ta muzyka, na której od czasów Chopina wychowują się i uczą kolejne pokolenia największych pianistów – mówił Jacek Woleński, który poprowadził koncert.

 

Kolejny Zawierciański Salon Muzyczny odbędzie się 15 października, a 2 - 4 czerwca na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się mobilna multimedialna wystawa „Dworek Chopina”. Realizatorami projektu są: Wydział Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki Urzędu Miejskiego, Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” oraz Agencja Artystyczna „Figaro”. (JB)


MUZYCZNY SALON NA URODZINY CHOPINA

MUZYCZNY SALON NA URODZINY CHOPINA

MUZYCZNY SALON NA URODZINY CHOPINA

MUZYCZNY SALON NA URODZINY CHOPINA

MUZYCZNY SALON NA URODZINY CHOPINA

MUZYCZNY SALON NA URODZINY CHOPINA


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: A w Zawierciu rządzenie po staremu. Wygrało PO a w starostwie dalej brylują stare układy, zwłaszcza w szpitaluData dodania komentarza: 27.09.2024, 08:02Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Od redakcji: Michał Wacławik, którego prezesura w ZKM została zakończona, i stało się to tematem felietonu Sebastiana Rusika, po jego publikacji odezwał się do nas w wiadomości sms. Naszym zdaniem to polemika z autorem, więc pozwalamy sobie przepisać treść sms-a: "Przeczytałem artykuł dotyczący mojej skromnej osoby i proszę o skorygowanie informacji, żę składałem kwiaty i hołd Pani Prezydent. Do reszty nie mam uwag.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:16Źródło komentarza: FELIETON NA ŚNIADANIE: Włosie na grzbiecie prezesaAutor komentarza: ZagłębiakTreść komentarza: Łączenie z Myszkowem, a może od razu do Częstochowskiego. Jeżeli by to tego doszło, to Zawiercie wypadnie z subregionu centralnego Województwa śląskiego i wpadnie do subregionu północnego razem z Kłobuckiem, Częstochową i Myszkowem. No naprawdę zacne grono. Najbiedniejszy obszar bez żadnych perspektyw.Data dodania komentarza: 24.09.2024, 01:10Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: Treść komentarza: Pomysł głupi. Skoro w Myszkowie rządzi PiS niech sobie gnijąData dodania komentarza: 23.09.2024, 07:34Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: LeonTreść komentarza: Przydałaby się generalnie reforma samorządowa, która likwiduje małe powiaty i gminy, ludzi coraz mniej a urzędników i kosztów nie ubywa...Data dodania komentarza: 23.09.2024, 00:00Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: Jerzy JanoskaTreść komentarza: ps. pomnik nigdy nie był grobem, nigdy nie upamiętniał żołnierzy Armii I Frontu Ukraińskiego a był tzw. "Pomnikiem wdzięczności" stawianym w Polsce masowo przez komunistyczne władzę okupantom sowieckim za to że z chamów i zdrajców zrobili władzę PRLuData dodania komentarza: 22.09.2024, 13:43Źródło komentarza: Z cyklu „Na kartach historii”: WSPOMNIENIE O POMNIKU ŻOŁNIERZY RADZIECKICH W ZAWIERCIU- BZOWIE
Reklama
Reklama
Reklama