Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 17:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KOPALNIA MA ZIELONE ŚWIATŁO

(Chruszczobród) Na początku tego roku pisaliśmy o tym, że w Chruszczobrodzie (gmina Łazy) ma ruszyć budowa kopalni dolomitu. Tereny, na których planowana jest inwestycja znajdują się na obrzeżach wsi. Urząd Miasta w Łazach szacuje, że wielkość złoża to nawet 250 milionów ton! Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni jednomyślnie podjęli uchwalę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części sołectwa. Tym samym kopalnia zyskała zielone światło!
Podziel się
Oceń

(Chruszczobród) Na początku tego roku pisaliśmy o tym, że w Chruszczobrodzie (gmina Łazy) ma ruszyć budowa kopalni dolomitu. Tereny, na których planowana jest inwestycja znajdują się na obrzeżach wsi. Urząd Miasta w Łazach szacuje, że wielkość złoża to nawet 250 milionów ton! Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni jednomyślnie podjęli uchwalę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części sołectwa. Tym samym kopalnia zyskała zielone światło!

 

Przypomnijmy: będzie, to największa w południowej Polsce kopalnia dolomitu. Zakład da pracę 200 osobom. W pierwszej kolejności będą to okoliczni mieszkańcy. Firma obiecała również zbudować drogę dojazdową, która ominie zabudowania mieszkalne. Chodzi o to, by transport surowca nie był uciążliwy. Zakład może dać zatrudnienie czterem pokoleniom mieszkańców Chruszczobrodu.

 

Inwestorem, który wykupił tereny jest PPUH „DOLOMIT” Kopalnia „Ząbkowice” Spółka Akcyjna z Dąbrowy Górniczej-Ząbkowic. Kopalnia ma być odkrywkowa, a pracy w niej wystarczy z powodzeniem na 200 lat.

 

- Na ostatniej sesji podjęliśmy uchwałę dotyczącą zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Łazy dla części wsi Chruszczobród. Daliśmy tym samym „zielone światło” dla powstania największej na południu Polski kopalni odkrywkowej. Między Chruszczobrodem a Bugajem znajdują się pokaźne złoża dolomitu. Decyzja podjęta podczas czwartkowych obrad zakończyła żmudny, lecz bardzo ważny proces dokonywania zmian w zapisach planu. Przypomnę, iż inwestor do gminy z wnioskiem wystąpił na początku 2010 roku. Podkreślę, iż koszty związane z opracowaniem zmiany dokumentu zostały całkowicie sfinansowane przez kopalnię, która jest właścicielem tych terenów. Zmiana w planie jest zgodna ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu miasta i gminy Łazy, które rada przyjęła w sierpniu tego roku – mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach Maciej Kubiczek.

 

Radni zdawali sobie sprawę, że kopalnia rodzi pewne uciążliwości dla środowiska i nie wszystkim przypadnie do gustu. Przedstawiciele firmy spotkali się w pierwszej kolejności z mieszkańcami Chruszczobrodu, którzy wyrazili aprobatę dla inwestycji. Dzisiaj przedsiębiorstwo jest już w posiadaniu niezbędnych dokumentów do rozpoczęcia eksploatacji.

 

- Czekam, więc z niecierpliwością na wbicie pierwszej łopaty na tym kilkudziesięciu hektarowym terenie. To dla nas ogromna szansa! Nie ukrywam, że liczymy również na znaczne wpływy do budżetu za sprawą podatku od nieruchomości oraz, a może przede wszystkim, opłaty eksploatacyjnej. Mamy także nadzieję, że inwestycja tego kalibru pociągnie za sobą szereg mniejszych przedsięwzięć. Muszę również podkreślić, że inwestor nie przyszedł do nas z drugiego końca kraju, jako nieznana firma. Kopalnia „Dolomit” w obecnym kształcie działa od 1991 roku i wśród samorządowców, w kręgach biznesowych, jak również wśród samej załogi (a nawet konkurencji) postrzegana jest, jako solidny i rzetelny podmiot. Do tych słów swoje przysłowiowe „trzy grosze” dorzuciliby pewnie dyrektorzy naszych szkół; prezesi OSP i klubów sportowych, których działalność przedsiębiorstwo mocno wspiera. Sam prezes zarządu pochodzi z naszej gminy, z Wysokiej (Janusz Kmiecik- przyp. red.). Znamy tych ludzi i cenimy ich za profesjonalizm i fachowość. Wydobycie w Ząbkowicach jeszcze trwa, a już powstał projekt rekultywacji oraz zagospodarowania terenu po zakończeniu eksploatacji i nie mam tutaj na myśli tylko zalesiania czy zalewania terenów. Mowa tutaj o polach golfowych, hotelach, restauracjach i parkach. To same konkrety. Projekt robi wrażenie – dodaje Kubiczek.

 

Przedsiębiorstwo nawiązało kontakt ze społecznością lokalną i swoim patronatem objęło miejscową szkołę. Podpisano również wzajemne porozumienie o współpracy.

 

Jak podaje firma, urabianie złoża prowadzone jest sposobem minerskim, przy pomocy strzelania metodą długich otworów, a otwory strzałowe wiercone są wiertnicą. Rozdrobnione materiały są przewożone do zakładu przeróbczego samochodami technologicznymi. Następnie kamień w kruszarce szczękowej i stożkowej zostaje rozfrakcjonowany na zespołach przesiewczych.

 

- Cieszę się również, że pomimo zapędów niektórych Radnych do głoszenia populistycznych haseł głosowaliśmy wszyscy jednomyślnie za wprowadzeniem odpowiednich zmian w planie a tym samym głosowaliśmy za rozwojem gospodarczym naszej gminy. Głosowanie niemal zbiegło się w czasie ze świętem wszystkich górników, czyli Barbórką. To moim zdaniem dobrze wróży całej inwestycji na przyszłość. Jestem dumny, że gmina Łazy od przyszłego roku kojarzona będzie nie tylko z koleją, ale również z górnictwem. W imieniu wszystkich Radnych życzę powodzenia zarządowi oraz całej załodze – podsumowuje przewodniczący.

 

Na CV za wcześnie?

 

- W związku z zainteresowaniem pracą w Kopalni Chruszczobród, która zostanie otwarta w 2012 roku informujemy, że w obecnej chwili nie prowadzimy jeszcze procesu zatrudniania nowych pracowników. O rekrutacji będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej firmy – czytamy na www.dolomit.com.pl.

Monika Polak-Pałęga

 


KOPALNIA MA ZIELONE ŚWIATŁO

KOPALNIA MA ZIELONE ŚWIATŁO


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama