(Zawiercie) Paradą Kompanii Honorowej Komendy Powiatowej Policji i Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Jana III Sobieskiego w barwach 20 pułku ułanów rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zawierciu. Pochód wyruszył od Miejskiego Ośrodka Kultury, aż do Pomnika Niepodległości na cmentarzu parafialnym, gdzie licznie zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy uczcili pamięć bohaterów walk o wolną Polskę.
Co roku przy, Pomniku Niepodległości zawiercianie spotykają się 11 listopada, by wspólnie uczcić narodowe święto obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 r.
- Kresem wędrówki było odzyskanie przez naród polski niepodległego bytu państwowego po 123 latach zaborów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Dzisiaj spotykamy się, by uczcić tę rocznicę – tymi słowami rozpoczęto uroczystość, która była zarazem hołdem w stronę poprzednich pokoleń, którym zawdzięczamy wolność.
- Jako mieszkaniec naszego miasta jestem dumny, że potrafimy w Zawierciu razem, bez żadnych awantur i ulicznych przepychanek, świętować Narodowe Święto Niepodległości. Z żalem należy spojrzeć w kierunku stolicy naszego kraju, gdzie dochodzi do starć różnych środowisk politycznych i światopoglądowych podczas demonstracji i marszów. Przykro patrzeć, jak w tak radosnym i podniosłym dniu marnuje się dorobek poprzednich pokoleń. My, zawiercianie na szczęście potrafimy godnie uczcić wydarzenia z 1918 roku, gdy po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość. Uczyńmy dziś wszystko, by Narodowe Święto Niepodległości kojarzyło nam się przede wszystkim z radością, było okazją do manifestowania patriotyzmu i szacunku do ojczyzny. Jak co roku jest z nami zawierciańska młodzież z naszych szkół. Chciałbym wam najserdeczniej podziękować za waszą obecność na dzisiejszej uroczystości. Gdy młodsze i nieco starsze pokolenie wspólnie składa hołd naszym przodkom, którzy za wolność Polski zapłacili najwyższą cenę, to my wasi rodzice i dziadkowie możemy być pewni, że naszą ojczyznę czeka świetlana przyszłość – mówił z dumą prezydent Zawiercia Ryszard Mach.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Poległych przez asp. szt. Tomasza Dyńkę, salwą honorową uczczono pamięć bohaterów. Hołd swoim śpiewem złożyły także wokalistki z zespołu „Przyjaciele” działającego przy Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu wykonując utwory: „Biały Krzyż” oraz „My pierwsza brygada”. Po oficjalnej części uroczystości w intencji ojczyzny ks. Zenon Gajda odprawił mszę św. w Bazylice Mniejszej p.w. Św. App. Piotra i Pawła w Zawierciu.
W obchodach wzięli udział: posłanka Anna Nemś, radni Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Gajda i Witold Grim, Starosta Powiatu Zawierciańskiego Rafał Krupa wraz z radnymi na czele z przewodniczącym Adamem Rozlachem, prezydent Zawiercia Ryszard Mach wraz z zastępcami Markiem Koziełem i Wojciechem Mikułą, radni Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym Edmundem Kłóskiem oraz przedstawiciele biur poselskich, duchowieństwa, stowarzyszeń, organizacji, zakładów pracy, placówek edukacyjnych oraz mieszkańcy Zawiercia. Piątkowe obchody zakończyło popołudniowe spotkanie kapel i śpiewaków ludowych w Pałacyku nad Wartą w Kromołowie. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze