Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NIE MA PIENIĘDZY NA ZUPY DLA UBOGICH!

(Zawiercie) Od 2 stycznia kuchnia Św. Antoniego Padewskiego w Zawierciu pry ul. Sienkiewicza 4 nie będzie już wydawała ciepłych zup dla ubogich. Jak wszędzie i tu zajrzał kryzys. Od ponad 15 lat placówka wydaje żywność dla każdego, kto się do niej zgłosi. Przychodzą tu ludzie biedni, chorzy, czasem brudni lub pijani. Najważniejsze jest to, że nikt nie wychodzi z pustym brzuchem. Łączny koszt utrzymania jadalni to 200 tysięcy złotych rocznie. Korzysta z niej nawet 400 osób dziennie! O planach, co do przyszłości placówki proboszcz ks. kan. Zenon Gajda informował parafian po jednym z nabożeństw. Tymczasem zima zbliża się wielkimi krokami…
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Od 2 stycznia kuchnia Św. Antoniego Padewskiego w Zawierciu pry ul. Sienkiewicza 4 nie będzie już wydawała ciepłych zup dla ubogich. Jak wszędzie i tu zajrzał kryzys. Od ponad 15 lat placówka wydaje żywność dla każdego, kto się do niej zgłosi. Przychodzą tu ludzie biedni, chorzy, czasem brudni lub pijani. Najważniejsze jest to, że nikt nie wychodzi z pustym brzuchem. Łączny koszt utrzymania jadalni to 200 tysięcy złotych rocznie. Korzysta z niej nawet 400 osób dziennie! O planach, co do przyszłości placówki proboszcz ks. kan. Zenon Gajda informował parafian po jednym z nabożeństw. Tymczasem zima zbliża się wielkimi krokami…

 

„Wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości, i zebrano z tego, co pozostało, dwanaście pełnych koszy ułomków. Tych zaś, którzy jedli, było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci” – to fragment Ewangelii wg Św. Mateusza. W Zawierciu w cud rozmnożenia posiłków nikt nie wierzy. Pieniędzy po prostu brakuje. Niedoinwestowana od lat placówka właśnie przeszła kontrolę sanepidu, ale jak zaznacza Wiesława Hamerlik z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu nie ona przyczyniła się do zamknięcia jadalni. Na polecenie głównego inspektora od września do listopada upoważnieni przedstawiciele PPIS odwiedzali schroniska i inne obiekty dla osób bezdomnych zlokalizowanych na terenie powiatu.

 

- Kontrola sanitarna w Jadłodajni  św. Antoniego przy Katolickiej Parafii p.w. św. Piotra i Pawła w Zawierciu, ul. Sienkiewicza 4 wykazała zły stan techniczny pomieszczeń, brak obieralni warzyw, brak skutecznej wentylacji i części socjalnej dla personelu - wymienia Hamerlik.

 

TRUDNE CZASY

 

Remont wiązałby się z dobudową dwóch pomieszczeń i poprawą stanu tych już istniejących. O utworzenie kuchni św. Antoniego Padewskiego zabiegał ksiądz Piotr Daniel Miklasiński.

 

- Kuchnia Świętego Antoniego miała stałe miejsce w społeczności lokalnej. Bardzo często przychodzili tu potrzebujący ludzie. Każdy mógł dostać jedzenie. Od 2 stycznia będziemy rozdawać suche półprodukty do gotowania w domu. Zadecydował o tym czysty rachunek ekonomiczny. Kuchnia przygotowywała nawet 440 litrów zupy dzienne. To bardzo dużo. Po ostatnich oszczędnościach było to 210 litrów. Nie jesteśmy w stanie utrzymać jadalni o własnych siłach. Obiekt jest nieprzystosowany do wymogów Unii Europejskiej i do tego typu działalności. Był przerobiony z garaży. Jeśli się znajdzie ktoś, ko pomoże nam w remoncie zawsze możemy wznowić wydawanie posiłków. Nie jest prosto prowadzić tę stołówkę, finansują ją w znacznej części ludzie żyjący  ze skromnych rent i emerytur – przyznaje proboszcz.

 

W wymiarze roku koszt samego chleba wynosi ponad 20 tysięcy złotych, koszt wody drugie tyle, energia kosztuje ponad 12 tysięcy złotych. - Ja cudów nie potrafię. Społeczeństwo ubożeje, więc i do nas zawitał kryzys. Na szczęście zawsze wspomagały nas suche produkty z Caritasu – dodaje duchowny.

 

Pieniądze z budżetu miasta na pomoc społeczną z każdym rokiem są coraz większe. Gmina stara się także wspierać organizacje charytatywne, które niosą pomoc potrzebującym. - Taka pomoc trafia również do kuchni św. Antoniego, która działa przy naszej bazylice. W 2008 roku miasto przekazało na gotowane w niej posiłki 35 tysięcy złotych. Taką samą kwotę przekazano w tym roku. W ubiegłym roku suma ta wyniosła 59 tysięcy. W 2009 roku na posiłki przygotowane przy kolegiacie przekazano z miejskiego budżetu 48 tysięcy złotych – mówi Łukasz Czop rzecznik prasowy zawierciańskiego magistratu.

 

Od samego rana z kuchni św. Antoniego rozchodzą się smakowite zapachy. Grubo przed godziną 12.00 przed budynkiem zaczynają zbierać się ludzie.

 

- Najczęściej gotujemy zupy: pomidorową, grochówkę, ogórkową. Dzisiaj mamy kapuśniak. Biedni zawsze dostają do syta chleba. Na pewno nigdy nie pozwolimy na to, by wychodzili od nas głodni- zapewnia pani Teresa, która od zawsze gotuje w kuchni św. Antoniego. Wydawanie posiłków rozpoczyna modlitwa, czasem przerywa ją jakiś zapijaczony głos. Nikt nie odmawia, jednak wyciągniętym po żywność dłoniom, nawet tym trzęsącym się.

 

CORAZ WIĘCEJ BIEDNYCH

 

Najczęściej do biedy prowadzi bezrobocie. Często dotyka normalnych ludzi. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu na koniec października 2011 roku zarejestrowanych było 7 038 osób bezrobotnych, z czego około 54% stanowiły kobiety. W październiku zarejestrowano 711 bezrobotnych, w tym po raz pierwszy 134 osoby i po raz kolejny 577. Tymczasem im okres tzw. bezczynności zawodowej jest dłuższy tym szanse na podjęcie zatrudnienia są mniejsze.

 

–Moje dzieci to wykształceni ludzie - twierdzi jedna z kobiet stojąca w długiej kolejce. Co biedni sądzą o nowym rozwiązaniu?

 

- Nie cieszymy się z niego. Ciepły posiłek zawsze bardzo pomagał, szczególnie w zimę - mówi ze smutkiem Teresa.

 

Pomoc dla bezdomnych

 

Policja przypomina, że od początku listopada funkcjonuje specjalna infolinia, gdzie pod numerem telefonu 800 100 022 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego województwa śląskiego.

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama