Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

DO MINISTRA PO KREDYT

(Zawiercie) Na ostatniej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski wypytywał o losy „otolaryngologii” w naszym szpitalu. Niedawno zapadła ostateczna decyzja likwidacji oddziału. Być może część jego obowiązków przejmie chirurgia. Reszta pacjentów trafi do poradni. 6 grudnia władze powiatu wysłały również pismo do Ministrów Skarbu Państwa, Finansów i Zdrowia, z prośbą o poręczenie kredytu konsolidacyjnego dla szpitala.  
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Na ostatniej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski wypytywał o losy „otolaryngologii” w naszym szpitalu. Niedawno zapadła ostateczna decyzja likwidacji oddziału. Być może część jego obowiązków przejmie chirurgia. Reszta pacjentów trafi do poradni. 6 grudnia władze powiatu wysłały również pismo do Ministrów Skarbu Państwa, Finansów i Zdrowia, z prośbą o poręczenie kredytu konsolidacyjnego dla szpitala.

 

- Do ostatniej chwili trwały rozmowy dotyczące oddziału otolaryngologii, przede wszystkim z Sanepidem. Niestety, oddziału nie udało się uratować – przyznał Arkadiusz Król pełniący obowiązki dyrektora szpitala. Zaznaczył, że robił wszystko, co w jego mocy by jednostkę utrzymać przy życiu.

 

Na ostatniej sesji wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski pytał, czy 700 tysięcy strat, które rocznie generuje laryngologia jest w stanie uratować szpital. Samorządowiec nie wyobraża sobie funkcjonowania SOR (w budowie) bez wykwalifikowanej kadry laryngologicznej.

 

- Nie powinniśmy absolutnie zamykać tego oddziału. Nie znamy jego przyszłości. Rozwój, tak. Zwijanie się - nie! Nie możemy doprowadzać do sytuacji, gdy ograniczymy naszym mieszkańcom dostępność do usług medycznych. Będziemy za to odpowiedzialni. Ja, my - wszyscy radni. Za jakiś czas przyjdzie nam jeździć do innych poradni. Jesteśmy od tego, by po pierwsze szpital funkcjonował, po drugie by się rozwijał. Jaką mamy gwarancję, że poprowadzimy w sposób skuteczny te trzy oddziały, które chcemy powołać, skoro nie potrafimy sobie dać rady z tym, by usprawnić działanie otolaryngologii? Dyrektorzy zmieniają się jak na karuzeli. Efekt końcowy jest taki, że dyrektor odchodzi, a problemy zostają. Oni nie są odpowiedzialni za zmiany przed swoimi wyborcami (…)- apelował do sumień wiceprzewodniczący podczas obrad we wrześniu.

 

DOSTANĄ PORĘCZENIE OD MIKOŁAJA?

 

Władze powiatowe w pismach do poszczególnych ministrów zwracały uwagę na to, że szpital w Zawierciu jest jedyną taką placówką na naszym terenie. Obsługuje ponad 122 tysiące mieszkańców oraz osoby przyjezdne. Duże natężenie ruchu związane z tym, że Jura jest regionem turystycznym sprawia, że na naszych drogach notowanych jest wiele wypadków i kolizji samochodowych. Właśnie to stało się inspiracją do utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

 

- Mimo realizacji tak ważnej i zakrojonej na tak dużą skalę inwestycji, wciąż największym problemem dla zarządzających szpitalem jest wielomilionowy dług i utrata przez placówkę płynności finansowej. Na zaistniałą sytuację wpływ miało wiele czynników, między innymi: niewłaściwe rozwiązania legislacyjne, brak właściwego finansowania służby zdrowia przez państwo, limity świadczeń i niewystarczająca wycena świadczeń zdrowotnych, a przede wszystkim błędy popełnione przez wcześniejszą administrację placówki .Od roku (czyli od początku obecnej kadencji samorządowej) czynimy starania, by ów najbardziej palący problem rozwiązać. Do konieczności radykalnych zmian udało się przekonać zarówno personel szpitala, jak i powiatowych radnych. Podjęte przez nich uchwały przewidują z jednej strony likwidację nierentownych oddziałów, z drugiej poszerzenie działalności placówki o „przyszłościowe”, dochodowe usługi medyczne. W szpitalu wprowadzono restrykcyjne oszczędności, redukowane jest także zatrudnienie. Rezultaty tych zdecydowanych działań są już widoczne. W chwili bieżącej zachodzi bezwzględna konieczność wdrożenia w szpitalu programu restrukturyzacji, co jednak nie może się odbyć bez zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego oraz zmiany dotychczas zawartych umów kredytowania poprzez wydłużenie określonych w nich terminów spłat – czytamy w piśmie do Ministra Skarbu Państwa.

 

Kredytu nie może poręczyć powiat z uwagi na limit udzielonych już poręczeń. Dlatego narodził się pomysł na wystosowanie prośby o zabezpieczenie w budżecie państwa kwoty wynoszącej ok. 50 mln zł oraz kwoty odsetek z przeznaczeniem na przedmiotowe poręczenie dotyczące kredytu konsolidacyjnego (ten zostałby udzielony szpitalowi na okres nie krótszy niż 15 -20 lat). (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama