Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:09
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

BĘDZIEMY JEŹDZIĆ „SOLBUSAMI”

(Zawiercie) Zakład Komunikacji Miejskiej dostanie siedem nowych autobusów. W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto przetarg na dostawę wozów. Być może jeszcze w marcu mieszkańcy powiatu będą mogli przejechać się popularnym „Solbusem”. Z użytku wycofane zostaną cztery najbardziej zdezelowane pojazdy, co znacznie poprawi bezpieczeństwo. Ruszyć ma również nowa linia do Ogrodzieńca. Pojazdy nie będą, co prawda wyposażone w biletomaty, z uwagi na zbyt duże koszty, ale ich miejsce zajmą bileterki, czyli profesjonalne urządzenia fiskalne.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Zakład Komunikacji Miejskiej dostanie siedem nowych autobusów. W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto przetarg na dostawę wozów. Być może jeszcze w marcu mieszkańcy powiatu będą mogli przejechać się popularnym „Solbusem”. Z użytku wycofane zostaną cztery najbardziej zdezelowane pojazdy, co znacznie poprawi bezpieczeństwo. Ruszyć ma również nowa linia do Ogrodzieńca. Pojazdy nie będą, co prawda wyposażone w biletomaty, z uwagi na zbyt duże koszty, ale ich miejsce zajmą bileterki, czyli profesjonalne urządzenia fiskalne.

 

Gmina Zawiercie od dawna czekała na rozstrzygnięcie wniosku o nowe autobusy. Pieniądze z rezerwy zwiększą ilość autobusów niskopodłogowych, czyli tych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Już na lata 2009-2010 miasto Zawiercie zarezerwowało 5 milionów 340 tysięcy złotych na nowe autobusy i wystąpiło o wsparcie ze środków unijnych (w wysokości 85 procent całości inwestycji). Kwota dofinansowania wynosiła ponad 4 miliony 516 tysięcy złotych.

 

Po ocenie merytoryczno-technicznej zawierciański wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, choć oceniony pozytywnie, uzyskał dalekie czternaste miejsce na liście rankingowej. Dopiero niewykorzystane środki z listy głównej pozwoliły na decyzję o przyjęciu przez Zarząd Województwa Śląskiego wniosku z rezerwy.

 

Nowe autobusy będą w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego przy wysokim poziomie czystości spalin. W ekologię warto inwestować, choć wiadomo, że pojazd z silnikiem spełniającym normę Euro-V jest droższy w zakupie i eksploatacji od autobusu z Euro-IV (zużywa więcej paliwa). Samochody mają być dostosowane do transportu osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 

- Dzięki unijnemu projektowi unowocześni się tabor ZKM. Siedem nowych autobusów zastąpi dotychczasowe, wysłużone już samochody. Dodatkowo uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa, dzięki której gmina Ogrodzieniec będzie się cieszyć lepszymi połączeniami z naszym miastem. Nowe autobusy z pewnością przypadną do gustu mieszkańcom, poprawią komfort podróży, będą zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Ich wyposażenie sprawi, że ZKM otworzy się bardziej na osoby niepełnosprawne. Nowy tabor ułatwi też podróż matkom z małymi dziećmi – mówi Łukasz Czop z UM w Zawierciu.

 

Przypomnijmy problemy z autobusami pojawiły się na początku tego roku. 25 marca ogrodzieniecki radny Patryk Szczygieł, który od samego początku wspierał porozumienie z Zawierciem uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Samorządowiec złamał nogę i trafił do szpitala, a w obradach, na których głosowano uchwałę w sprawie organizacji transportu publicznego na terenie gminy Ogrodzieniec nie mógł uczestniczyć. Cały projekt został poważnie zagrożony. O wszystkim zadecydował remis 7 do 7. Po powrocie Szczygła układ sił uległ zmianie i zaistniała spora szansa na przeforsowanie projektu. Ostatecznie w bólu na sesji nadzwyczajnej w Ogrodzieńcu 29 kwietnia przegłosowano kształt porozumienia na mocy, którego gmina do czerwonych będzie dopłacać 90 tysięcy rocznie.

 

26 września unieważnione zostało pierwsze postępowanie przetargowe. Zgłosiło się trzech oferentów (choć nie padają nazwy firm, to nieoficjalnie wiadomo, że swoją ofertę przedstawił Solbus, Autosan, firma GRAN). Cena najkorzystniejszej oferty przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Wyposażenie w biletomaty zwiększałoby koszt autobusu o 50 do 60 tysięcy złotych.

Do drugiego przetargu stanął między innymi AUTOSAN S.A. i VBI BUS POLSKA S.A. Ostatecznie wygrało konsorcjum: Lider Trading sp. z o.o. w Warszawie oddział w Łańcucie (lider) i Blue Line sp. z o.o. w Warszawie oddział w Łańcucie.

Do Zawiercia trafi sześć dwunastometrowych autobusów (każdy będzie mieścił ponad 100 pasażerów) i jeden dziesięciometrowy (na „pokładzie” zmieści się około 90 osób).

Ledowe wyświetlacze przystanków, kamery zewnętrzne i wewnętrzne, bileterki, rampa na wózki i przyklęk (urządzenie do obniżania podłogi samochodu do poziomu chodnika)- to tylko niektóre nowoczesne rozwiązania, w jakie wyposażone mają być nowe cacuszka. Autobusy będą miały jedne z lepszych silników (Cuminsa). Nie od dziś wiadomo, że nowe autobusy dla ZKM, to prawie jak „być, albo nie być”. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama