Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 04:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

37 RAZY „TAK” DLA WIATRAKÓW!

(Wola Libertowska) W Woli Libertowskiej w gminie Żarnowiec ma powstać nowoczesny park wiatrowy. 18 grudnia w remizie strażackiej odbyło się zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy zgodzili się na budowę wiatraków na terenie ich sołectwa. Inwestorem jest JUWI Energia Odnawialna Sp. z o. o., czyli polski oddział niemieckiej firmy, która elektrownie wiatrowe buduje od wielu lat na świecie i również w Polsce.. Będzie to pierwsza farma w powiecie! Głos mieszkańców ostatecznie przypieczętował zgodę na realizację tej „dziewiczej”, jeśli chodzi o nasz teren inwestycji.
Podziel się
Oceń

(Wola Libertowska) W Woli Libertowskiej w gminie Żarnowiec ma powstać nowoczesny park wiatrowy. 18 grudnia w remizie strażackiej odbyło się zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy zgodzili się na budowę wiatraków na terenie ich sołectwa. Inwestorem jest JUWI Energia Odnawialna Sp. z o. o., czyli polski oddział niemieckiej firmy, która elektrownie wiatrowe buduje od wielu lat na świecie i również w Polsce.. Będzie to pierwsza farma w powiecie! Głos mieszkańców ostatecznie przypieczętował zgodę na realizację tej „dziewiczej”, jeśli chodzi o nasz teren inwestycji.

 

Park wiatrowy będzie się składał z pięciu turbin, o mocy 2 MW każda. Łączna moc wyniesie 10 MW, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną dla około 10 tys. gospodarstw domowych. Jedną z najważniejszych korzyści dla mieszkańców gminy będą dodatkowe, wysokie, wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków od części budowlanej turbiny. Rocznie, jak pokazują, przykłady z innych gmin, gdzie takie turbiny już działają daje to kwotę ok. 60 tys. zł podatku od turbiny. Rocznie gmina zyska nawet 300.000 zł. Dodatkowym atutem jest fakt, że podatki te gmina będzie pozyskiwała niezależnie od sytuacji ekonomicznej przez najbliższe 30 lat.

 

- Wszystkie turbiny, jakie zostaną wybudowane na terenie parku wiatrowego realizowanego przez firmę Juwi, będą fabrycznie nowe. Każda z nich to nowoczesna konstrukcja wyprodukowana przez najlepsze firmy z branży. Odległość turbin od zabudowań zagwarantuje mieszkańcom bezpieczne i bezproblemowe sąsiedztwo. Turbiny zostaną ulokowane w odległości dużo większej niż jest to wymagane w polskim prawie. Stanowi ono, bowiem, że parametrem jest tzw. próg słyszalności, czyli poziom 40 dB. Taka wielkość, w przypadku turbin wiatrowych, spełniona jest już przy odległości 300-400 m. Planowane usytuowanie turbin w Woli Libertowskiej zakłada 650 m, jako minimalną, odległość od zabudowań. Wiatraki stawiane w ramach projektu realizowanego przez firmę juwi spełniają wszystkie normy prawa polskiego i europejskiego- mówiła Joanna Cigorin manager ds. Public Relations i Komunikacji Juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o.

 

JEDNI CHCĄ INNI NIE

 

Głosowanie 18 grudnia miało charakter konsultacji społecznych, zostało zwołane na prośbę wójta gminy Żarnowiec Eugeniusza Kapuśniaka.

 

W spotkaniu uczestniczył sołtys Woli Libertowskiej Andrzej Szwej, a także przedstawiciele firmy Juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o. Mirosław Połeć (kierownik projektu) oraz Joanna Cigorin.

 

W jawnym głosowaniu uczestniczyły 64 osoby, z czego 37 opowiedziało się za realizacją inwestycji, 17 przeciw i 1 osoba wstrzymała się od głosu. 9 osób nie zdecydowało się na udział w głosowaniu.

 

- Firma na początku grudnia ubiegłego roku ufundowała plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców naszej wsi. Czas pokaże jak będzie się układała dalsza współpraca z tym przedsiębiorstwem – przyznaje Szwej.

 

Wszystkie turbiny, jakie zostaną wybudowane na terenie parku wiatrowego realizowanego przez firmę Juwi, będą  fabrycznie nowe. Każda z nich to nowoczesna konstrukcja wyprodukowana przez najlepsze firmy z branży. Odległość turbin od zabudowań ma gwarantować mieszkańcom bezpieczne i bezproblemowe sąsiedztwo. Turbiny zostaną ulokowane w odległości dużo większej niż jest to wymagane w polskim prawie. Stanowi ono, bowiem, że parametrem jest tzw. próg słyszalności, czyli poziom 40 dB. Taka wielkość, w przypadku turbin wiatrowych, spełniona jest już przy odległości 300-400 m. Planowane usytuowanie turbin w Woli Libertowskiej zakłada 650 m, jako minimalną  odległość od zabudowań. Wiatraki stawiane w ramach projektu realizowanego przez firmę Juwi spełniają wszystkie normy prawne prawa polskiego i europejskiego.

 

ILE MOŻNA ZYSKAĆ?

 

Wśród mieszkańców wsi nie obyło się bez sporów sąsiedzkich-gra toczyła się o naprawdę wielką stawkę, bo za postawiony na polu wiatrak kwoty z dzierżawy mogą sięgać nawet do 30 tysięcy złotych rocznie.

 

- Niestety ceny dzierżawy podlegają tajemnicy handlowej i tak naprawdę są uzależnione od wielu czynników, takich jak: infrastruktura, warunki wietrzne, lokalizacja elektrowni, ilość właścicieli gruntu –wymienia Cigorin.

 

Inna będzie kwota dzierżawy, jeśli na danej działce zlokalizowany jest cały fundament, a inna, jeśli tylko część pozostałej infrastruktury np. droga dojazdowa. Nad działką może również poruszać się samo śmigło.

 

Do momentu wybudowania elektrowni są to symboliczne kwoty, po wybudowaniu, kwoty te są już znacznie większe i kształtują się na poziomie około 25 tys. rocznie, od turbiny wiatrowej. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama