Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 10:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

TRZY MILIONY DO ZWROTU, A BUDOWA SOR STOI!

(Zawiercie) Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego stanęła w miejscu. Od kilku miesięcy o kłopotach generalnego wykonawcy „Grupy 3J” S. A informował podczas sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego Jan Macherzyński (PO). Za każdym razem radny w odpowiedzi słyszał, ze strony Zarządu Powiatu,  że „wszystko jest pod kontrolą”, a inwestycja „nie jest zagrożona”. Teraz budowa stanęła, a główny wykonawca ogłosił upadłość. Trzy miliony (zaliczkę na realizację zadania) trzeba było zwrócić, bo zakres robót nie został planowo wykonany. Miejsca inwestycji strzeże ochrona, która nie pozwala na robienie zdjęć „bez pozwolenia”, nawet ze sporej odległości i z perspektywy ogólnie dostępnego parkingu.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego stanęła w miejscu. Od kilku miesięcy o kłopotach generalnego wykonawcy „Grupy 3J” S. A informował podczas sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego Jan Macherzyński (PO). Za każdym razem radny w odpowiedzi słyszał, ze strony Zarządu Powiatu,  że „wszystko jest pod kontrolą”, a inwestycja „nie jest zagrożona”. Teraz budowa stanęła, a główny wykonawca ogłosił upadłość. Trzy miliony (zaliczkę na realizację zadania) trzeba było zwrócić, bo zakres robót nie został planowo wykonany. Miejsca inwestycji strzeże ochrona, która nie pozwala na robienie zdjęć „bez pozwolenia”, nawet ze sporej odległości i z perspektywy ogólnie dostępnego parkingu.

- Ma pani pozwolenie? Proszę nie robić zdjęć – denerwował się ochroniarz. Na nic zdały się tłumaczenia, że na ogólnodostępnym terenie szpitala nie ma zakazu fotografowania.

- Na dzień dzisiejszy mamy sytuację taką, że na placu budowy wystąpiły nieprawidłowości. Nie ma porozumienia z Grupą 3J, trzeba było zwrócić w przybliżeniu 3 miliony dotacji. Pełnomocnik starostwa (Jan Grela- przyp. red.) jest bezradny. Co dalej z tą inwestycją? – dopytywał po raz kolejny na sesji 16 lutego Macherzyński.

Na budowie nie dzieje się nic. Sytuacja Spółki 3J została spowodowana czynnikami zewnętrznymi, niezależnymi od niej, przede wszystkim zaległościami płatniczymi od inwestorów i ogólną dekoniunkturą rynkową.

- Z powodu spowolnienia prac przy budowie SOR, w przewidzianym terminie (do 7 lutego) nie została rozliczona wzięta na nie zaliczka (z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia). Starostwo zwróciło ją, przystępując równocześnie do dopełniania niezbędnych formalności (odbioru robót, dokonywanego przez inwestora zastępczego). Formalności te stanowią podstawę ponownego występowania o zaliczkę. Inwestorem zastępczym jest Raciborskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne, reprezentowane przez Eugeniusza Pradelę. Z przekazanych mi informacji wynika, iż właśnie dzisiaj E. Pradela (21.02.2012- przyp. red.) ma przystąpić do związanych z odbiorem czynności – tłumaczy Maciej Pawłowski rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Plany zakładały, że SOR zlokalizowany będzie na parterze nowo projektowanego pawilonu w lewym skrzydle, w sąsiedztwie lądowiska dla helikopterów. Jednostkę umiejscowiono tak, aby zapewnić bezkolizyjny dojazd ambulansów. Rozdzielono dostęp do SOR-u pacjentów przywożonych transportem sanitarnym i pacjentów przychodzących. Przetarg na budowę w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu wygrała firma „Grupa 3J” S.A., która jako jedyna odpowiedziała na ofertę.

Łączny koszt omawianego przedsięwzięcia uwzględniający m.in. zakup aparatury medycznej i wyposażenia, koszt dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim to ponad 17 milionów złotych. Wykonawca wszedł na teren budowy 7 lipca 2010 roku, a już na koniec marca 2012 prace miały być zakończone. Już teraz widać wyraźnie, że to termin niemożliwy do dotrzymania. Trudno powiedzieć, czy budowa –jeżeli będzie ją realizował nowy wykonawca- skończy się w 2012 roku. Przyjęcie pierwszych pacjentów do zawierciańskiego SOR-u planowane było na rok 2013 roku. Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w 85 proc. finansowana dzięki środkom unijnym, stanęła.

Wynagrodzenie ryczałtowe dla inwestora zastępczego wynosi ponad 455 tysięcy brutto (w tym podatek VAT ponad 82 tysiące złotych. Wynagrodzenie ryczałtowe dla wykonawcy stanowi ponad 9 milionów 870 tysięcy zł brutto (w tym należny podatek VAT 1.779.901,48 zł). Na skutek wniosku upadłościowego złożonego przez jednego z podwykonawców, Grupa 3J zmuszona została do złożenia wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu.

- Przy budowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nie doszło do nieprawidłowości w rodzaju naruszenia przepisów, malwersacji, niezgodności prowadzonych prac z dokumentacją. Prawdą jest natomiast, że generalny wykonawca („Grupa 3J”) popadł w finansowe tarapaty, nie wywiązywał się ze zobowiązań wobec podwykonawców i w końcu ogłosił upadłość. To sytuacja wysoce niekomfortowa dla wszystkich uczestników tej inwestycji. Zarząd Powiatu robi wszystko, by jak najszybciej przywrócić właściwy rytm zarówno realizowania zadania, jak i jego finansowania – zapewnia Maciej Pawłowski. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama