(Poręba, Kroczyce, Ogrodzieniec) Ruszyła procedura likwidacji posterunków policji w Porębie i Kroczycach. Prawdopodobnie do końca czerwca obie jednostki przestaną funkcjonować. 16 policjantów zostanie przeniesionych. Nie ma planów likwidacji posterunku w Ogrodzieńcu.
W Porębie wszyscy czekają na utworzenie Straży Miejskiej. Ten pomysł wzbudził wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Obecnie, jedyną gminą powiatu na terenie, której funkcjonuje straż jest ponad pięćdziesięciotysięczne Zawiercie. 25 października minionego roku porębscy radni głosowali uchwałę w sprawie utworzenia SM.
- W Porębie nie ma środków na funkcjonowanie Straży Miejskiej. Nasza gmina jest zbyt mała. Środki powinniśmy raczej zainwestować w powiększanie liczby policjantów w tutejszym posterunku. Straż będzie pomagała urzędnikom w egzekucji, przecież dzielnicowy mógłby wykonywać te same czynności –podkreślał wiele razy radny Janusz Widurski.
1 września (tuż przed decydującymi obradami w Porębie) komendant KWP w Katowicach poparł jednak inicjatywę. Decyzja zapadła. Roczne utrzymanie dwóch stanowisk, to szacunkowy koszt od 120 do 150 tysięcy złotych.
Oprócz Artura Kowala na komendanta w Porębie w pierwszym (nierozstrzygniętym) rozdaniu startował jeszcze Adam Pucek (były policjant) i jego imiennik Adam Kubisa (Siewierz). Przedstawione koncepcje funkcjonowania straży nie pełni odpowiadały jednak oczekiwaniom.
21 lutego ogłoszono kolejny nabór, a wymagania formalne spełnili trzej kandydaci. Ponownie Artur Kowal, Adam Pucek. Nową postacią jest Katarzyna Saternus z Zabrza (była, ale już nie jest zastępcą komendanta tamtejszej straży miejskiej).
Policyjny punkt widzenia na jednej z sesji w Porębie przedstawił Tomasz Kmita kierownik posterunku w Porębie:
- Biorąc pod uwagę naszą sytuację kadrową, to jeżeli nie ma innej alternatywy dla poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta jestem za utworzeniem Straży Miejskiej. Przemawiają za tym takie argumenty jak to, że straż w jakiś sposób odciąży naszych policjantów od takich czynności jak: kontrole przy utrzymaniu czystości porządku na terenie posesji, przy wykroczeniach porządkowych, przy pilnowaniu targowiska miejskiego w piątki. Zwiększy się ilość patroli, pod uwagę można wziąć patrole łączone (policjant i strażnik). Przeniesienie części tych zadań nam policjantom pozwoli na to, że nie będziemy się musieli koncentrować na wykroczeniach porządkowych, a więcej uwagi poświęcimy przestępczości kryminalnej. Jeśli miałbym wybierać między dwoma etatami policyjnymi, a dwoma etatami strażników miejskich, to popieram pierwszą opcję. Na pewno policjanci mają większe uprawnienia. Z tego co wiem, tutaj w grę wchodzi jeszcze czynnik ekonomiczny. Koszty utrzymania policjantów są dużo większe.
Właśnie koszty ekonomiczne zadecydowały, że 8 porębskich policjantów będzie przeniesionych do Zawiercia. Część funkcjonariuszy z Kroczyc być może trafi do jednostki w Szczekocinach.
- Mieszkańcy tych obu miejscowości mogą być spokojni, ponieważ będą bezpieczni i nic tego nie zmieni. Do służby w tym rejonie będą kierowane policyjne patrole, nadal będą funkcjonować dzielnicowi – zapewnia Andrzej Świeboda rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze