- Na chwilę obecną dokumenty spełniają wszystkie wymogi- informuje w rozmowie telefonicznej Andrzej Jedyk dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie.
Uzasadnienie zawiera 9 punktów. Wśród głównych powodów próby odwołania Macha wymienia się: utratę zaufania mieszkańców do prezydenta, niszczenie wizerunku miasta, brak poszanowania prawa, skandaliczny styl sprawowania władzy, brak długofalowej wizji rozwoju miasta, brak skutecznych działań w zakresie przeciwdziałania bezrobociu, brak rezultatów w zakresie pozyskiwania inwestorów zewnętrznych, działanie na szkodę małych i średnich przedsiębiorstw, złą kondycję finansową miasta, uprawianie polityki przetrwania. Wśród zarzutów stawianych dziś prezydentowi jest także ten, który dotyczy szpitala. Inicjatorzy referendum podkreślają, że Ryszard Mach w czasie sprawowania funkcji Starosty Powiatu Zawierciańskiego przyczynił się do katastrofalnej sytuacji finansowej lecznicy. Stan zadłużenia placówki to już 53 miliony złotych.
- Uzasadnienie, jakie podali inicjatorzy referendum jest mało poważne. Twierdzenie, że niszczę wizerunek miasta jest wręcz zdumiewające. Wystarczy popatrzeć na zmiany, jakie zaszły w centrum miasta – choćby na placu Jana Pawła II, czy też na wciąż remontowanych przez nas ulicach. Ale to także zakup nowych autobusów czy uruchomienie bezpłatnego internetu w mieście. Nie wspominając o powstających boiskach, czy choćby cyfryzacji kina. Przecież coraz więcej pieniędzy wydajemy na inwestycje. Zarzut braku długofalowej wizji rozwoju miasta obala przyjęta rok temu Strategia Rozwoju Zawiercia do 2025 plus, którą napisaliśmy przecież wspólnie z mieszkańcami. Faktycznie, mamy trudną sytuację na rynku pracy, ale podejmujemy szereg działań ukierunkowanych na pozyskiwanie nowych inwestorów. Tylko przeciwnicy powstania Centrum Handlowo – Rozrywkowego mogą twierdzić, że działam na szkodę małych i średnich przedsiębiorstw. Otóż jestem za powstaniem takiej galerii wraz z restauracjami, kawiarniami, i zapleczem rozrywkowym – w tym Multikinem. Taka galeria nie wpłynie na losy kupców. Zresztą jestem gotowy z przedstawicielami handlu w tej sprawie rozmawiać. Obwinianie mnie, że uprawiam politykę przetrwania w kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych jest śmieszne, patrząc choćby na ostatnio pozyskane 10 milionów złotych na rozwój gospodarczy miasta – czyli uzbrojenie terenów dla nowych inwestorów, czy też realizację wartego ponad 11 mln zł zadania polegającego na budowie drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej, która stanowi fragment zachodniej obwodnicy miasta – komentuje dla naszej redakcji Ryszard Mach.
Grupa, która powiadomiła o zamiarze przeprowadzenia referendum nie pozostaje dłużna. I odpiera argumentację samorządowca. Ich zdaniem zasługi, które wymienia prezydent, nie stanowią jego osobistego sukcesu.
- 10 milionów na SAG pozyskało miasto, a nie prezydent. Mogę natomiast uwierzyć w to, że Zawiercie otrzymało te środki dzięki wsparciu naszych radnych z Sejmiku Wojewódzkiego (Witold Grim i Marian Gajda) oraz dzięki posłom (inwestycję wsparła miedzy innymi Anna Nemś). Kto ma większość w Sejmiku? Skoro prezydent jest taki dobry w pozyskiwaniu pieniędzy, to gdzie był kiedy likwidowano takie firmy jak: Octownia, Wiktoryjka, Zawierciańska Fabryka Maszyn, Stara Bawełna, Przędzalnia, PKS, Zawierciańskie Zakłady Napraw Samochodowych, Tkaniny Techniczne – wymienia radny Jan Zamora i szacuje, że gdyby zliczyć wszystkie zakłady, które upadły, to okazałoby się, że zlikwidowano około 10 tysięcy miejsc pracy.
- Nie jesteśmy przeciwni galerii, ale jej lokalizacji w dzielnicy Żabki. Co do fontanny na placu Jana Pawła II - jest ładna, ale słyszałem, że koszty rocznego utrzymania „wodotrysku” mogą wynieść nawet 300 tysięcy złotych. Prezydent dołoży do tego ze swojej emerytury? Nowe autobusy to zasługa poprzedniego prezydenta Mirosława Mazura. Wyremontowany dworzec mamy dzięki PKP. Pod rządami Macha-starosty zadłużenie szpitala wzrastało rocznie o 6 do nawet 9 milionów złotych. Takich ludzi trzeba odsuwać od władzy. Apeluję do prezydenta: „Niech pan na swoje marcowe urodziny zrobi prezent sobie i mieszkańcom tego miasta. Niech pan sam zrezygnuje” – dodaje Zamora.
9 TYSIĘCY 313 GŁOSÓW
W 2010 roku w drugiej turze wyborów z 43740 uprawnionych swój głos w wyborach oddało zaledwie 15522 osób. Z przewagą 1175 głosów w Zawierciu wybory wygrał prezydent w latach 2002-2006, starosta powiatowy poprzedniej kadencji Ryszard Mach, uzyskując 8268 głosów poparcia (53,82%). Wybory przegrał Mirosław Mazur, na którego głos w II turze oddało 7093 zawiercian, czyli 46,18% uprawnionych.
W tej chwili ruszyło zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydenta Macha.
- Każdy podpis będziemy skrupulatnie sprawdzać. By referendum było ważne mieszkańcy muszą oddać w nim 9 tysięcy 313 ważnych głosów – informuje dyrektor Jedyk.
Żeby odwołać obecnego prezydenta potrzebna jest większość bezwzględna (zakładając, że w referendum weźmie udział 9 tysięcy 313 osób, do odwołania prezydenta potrzeba około 4657 głosów).
Jak zapowiadają członkowie inicjatywy referendalnej wkrótce zostanie aktywowana specjalna strona internetowa, gdzie będzie można znaleźć dodatkowe informacje o referendum w Zawierciu (www.referendumzawiercie.pl).
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze