Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 21:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W ROCZNICĘ SPOTKALI SIĘ W DAWNYM GETCIE

(Zawiercie) W hołdzie pomordowanym przez nazistowski reżim obywatelom Zawiercia żydowskiego pochodzenia, 29 sierpnia zorganizowano na Placu J. Dąbrowskiego obchody 70 rocznicy likwidacji getta w Zawierciu. Ocaleni przeszli w Marszu Pamięci ulicą Marszałkowską i 3 Maja, by następnie na pierwszym peronie dworca PKP, odsłonić pamiątkową tablicę. W miejscu, z którego tysiące osób zostało wywiezionych kolejowymi transportami do obozu zagłady, rzucono na tory białe kwiaty.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) W hołdzie pomordowanym przez nazistowski reżim obywatelom Zawiercia żydowskiego pochodzenia, 29 sierpnia zorganizowano na Placu J. Dąbrowskiego obchody 70 rocznicy likwidacji getta w Zawierciu. Ocaleni przeszli w Marszu Pamięci ulicą Marszałkowską i 3 Maja, by następnie na pierwszym peronie dworca PKP, odsłonić pamiątkową tablicę. W miejscu, z którego tysiące osób zostało wywiezionych kolejowymi transportami do obozu zagłady, rzucono na tory białe kwiaty.

 

- Spotykamy się dziś w 70 rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło oblicze naszego miasta. Miasta, które wraz z Kromołowem - będącym dziś dzielnicą – było przez kilkaset lat domem dla naszych sąsiadów - Żydów. Getto w Zawierciu było jednym z najbezpieczniejszych gett - choć w żadnym nie było bezpiecznie. Tu przemycali z Warszawy zagrożone rodziny bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Przyszedł jednak moment, gdy także Zawiercie pożegnało swych żydowskich sąsiadów wywiezionych do fabryki śmierci w Oświęcimiu. Z tym ostatnim sierpniowym transportem zakończył się wielonarodowy rozdział w historii naszego miasta. Przestało bić jego żydowskie serce - opowiadał na Placu J. Dąbrowskiego prezydent Ryszard Mach.

 

Podczas uroczystości zorganizowanej na terenie dawnego getta głos zabrał także Ariel Yahalomi -naoczny świadek tych tragicznych wydarzeń.

 

- Relacje między polską ludnością, a żydowską były w Zawierciu bardzo dobre. Odczuwałem to ja i moja rodzina. To miejsce, w którym teraz jesteśmy, było świadkiem pierwszej akcji wysiedleńczej. To z tego miejsca jechali do piekła, które się nazywa Birkenau - Auschwitz. Następne akcje według planu zaakceptowanego podczas konferencji w Wannsee w Berlinie zaczęła się likwidacja wszystkich gett na terenie Polski. Na tym skończyła się historia Żydów w Zawierciu. Tylko nielicznym udało się uratować – mówił Ariel Yahalomi jeden z ocalonych.

 

Do dziś żyje zaledwie garstka tych, którym udało się przeżyć to piekło. To właśnie oni wraz z przedstawicielami społeczności żydowskiej i reprezentacją miasta przeszli ulicami Zawiercia w Marszu Pamięci, aż na dworzec kolejowy. Na jego budynku od strony pierwszego peronu umieszczona została tablica upamiętniająca kilka tysięcy zawierciańskich Żydów, którzy zginęli w wyniku II wojny światowej. Tablicę odsłoniła trójka ocalonych Hedva Gil, Ariel Yahalomi, Danuta Hawel, oraz prezydent Zawiercia. Pod tablicą złożono wieńce, a na tory rzucono białe kwiaty. Przybyli na obchody goście odwiedzili w tym dniu również żydowski cmentarz oraz obejrzeli występy przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej im. Leona Dimant, ojca Ariela Yahalomi. (JB)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama