(Irządze) Od lat o gminie Irządze mówi się, że to jedno z największych w Polsce zagłębi porzeczkowych. Właśnie dlatego w Irządzach święto gminy nosi nazwę Święta Porzeczki. Tegoroczne obchody połączone zostały z XIV Dożynkami Powiatowymi, dlatego 25 sierpnia gospodarze częstowali nie tylko słynną, irządzką nalewką porzeczkową, ale także sprawiedliwie podzielonym bochnem chleba upieczonym z tegorocznych plonów.
Mszą świętą w intencji rolników w kościele pw. św. Wacława w Irządzach rozpoczęto Święto Porzeczki. W najmniejszej gminie powiatu zawierciańskiego (mieszka w niej nieco ponad 2800 mieszkańców) w tym roku odbyło się również powiatowe święto plonów. Po nabożeństwie barwny korowód dumnie prezentujący dożynkowe wieńce przeszedł ulicami miasteczka na plac przed magistratem.
- Od lat gmina Irządze stanowi jedno z największych w Polsce zagłębi porzeczkowych. Czerwone, białe i czarne owoce przetwarzane są na różnego rodzaju produkty tj. dżemy, powidła do ciast, soki, nalewki, wina, a nawet dodawane są do kosmetyków. Dlatego w Irządzach Święto Plonów jest zarazem Świętem Porzeczki – jedynym tego rodzaju świętem na świecie – mówił prowadzący uroczystość dziennikarz radiowy Andrzej Kotulecki.
Uroczystość otworzył gospodarz gminy wójt Jan Molenda. Podziękował on rolnikom, których codzienna praca sprawia, że na naszych stołach mogą gościć dary polskich pól.
- Serdecznie witam rolników przybyłych na to święto, bo to wy jesteście dzisiaj najważniejsi. To wasze święto. Dożynki to radość i piękne wieńce, to także dzień powszedni, a wiemy, że dzień powszedni dla rolnika w Polsce nie jest łatwy. Bycie rolnikiem to duże wyzwanie. By cieszyć się dziś tym bochnem i wieńcami, najpierw musi ziemia być użyźniona potem rolnika. Aby coś wyrosło, ziemia musi być dobrze uprawiona, a to wymaga wiele wysiłku. Za to wam drodzy rolnicy z całego serca dziękuję – powiedział wójt.
Jednym z owoców ciężkiej pracy na roli jest także chleb. Starości dożynkowi - Wioleta Matyja i Damian Kozłowski, przekazali na ręce Rafała Krupy starosty Powiatu Zawierciańskiego bochen upieczony z mąki z tegorocznych plonów.
- Na ręce pana starosty - gospodarza powiatu - przekazujemy bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów i prosimy, by dzielony był po gospodarsku i sprawiedliwie, tak żeby nikomu go nie zabrakło – prosili starości dożynkowi.
- Serdecznie dziękuję starostom dożynek powiatowych, za ten wspaniały bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na irządzkiej ziemi – powiedział starosta Rafał Krupa i chlebem wraz z wójtem Irządz poczęstował wszystkich gości dożynkowych.
W takim dniu nie mogło zabraknąć także odznaczeń i wyróżnień. Odznaczenia „Zasłużony dla Powiatu” otrzymali: Grzegorz Matyja, Janusz Grabowski, Maciej Żmuda, Janusz Matyja, Jan Bubel, Grzegorz Sygiet, Wojciech Ledwoch, Tomasz Rodacki, Andrzej Matyja, Damian Kozłowski, Andrzej Kwaśniak, Zbigniew Zamora, Jerzy Grabowski, Krzysztof Cichór, Krzysztof Zasada, Iwona Iłczyk, Małgorzata Czernek oraz Sebastian Stańczyk. Natomiast odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznano dla gospodarzy z 7 gmin: Irządze: Wioleta Matyja, Renata Grabowska; Kroczyce: Zdzisław Szlachta, Bartłomiej Nędza; Łazy: Ireneusz Ściślicki, Ogrodzieniec: Bożena Kowalczyk; Pilica: Kazimierz Grzesiak; Szczekociny: Jerzy Pasek, Mariusz Woźniak; Włodowice: Grzegorz Dors, Włodzimierz Powązka. Ogłoszono również wyniki VII edycji konkursu Ekologiczne Sołectwo 2013. Nagrody po 6 tys. zł otrzymały: Bzów, Ryczów, Rokitno Szlacheckie.
W czase święta plonów nie brakowało także rywalizacji. W konkursie o tytuł Chłopa i Gospodyni Roku w Powiecie Zawierciańskim uczestnicy musieli zmierzyć się m.in. z ubijaniem białka czy wiązaniem krawata. W konkursie na Chłopa Roku I miejsce zajął Wojciech Ledwoch (gmina Irządze), II Włodzimierz Powązka (gmina Włodowice), a III Jan Siejka (gmina Żarnowiec). Konkurs o tytuł Gospodyni Roku w Powiecie Zawierciańskim zwyciężyła Alicja Graboś (gmina Pilica). II miejsce otrzymała Elżbieta Stanek (gmina Ogrodzieniec), a III Kamila Ciszewska (gmina Kroczyce).
Muzyczne atrakcje podczas Święta Porzeczki zapewnili: Zespół Balanga, Kapela Jurajska oraz znany piosenkarz i satyryk Andrzej Rosiewicz oraz zwycięzcy V edycji programu Must Be The Music - Jakub Zaborski i Piotr Szumlas. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze