Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 23 stycznia 2025 00:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

POMNIK „PŁOMIENIA” W ALEI PAMIĘCI WETERANÓW

(Zawiercie) 28 sierpnia Rada Miejska w Zawierciu podjęła uchwałę w sprawie nadania alei spacerowej w parku im. Tadeusza Kościuszki nazwy Alei Pamięci Weteranów. To właśnie w tym miejscu stanął niedawno także postument, na który została przeniesiona tablica upamiętniającą członków organizacji wyzwoleńczej „Płomień”. 18 września z okazji 73 rocznicy masowych aresztowań członków organizacji przy tablicy złożono kwiaty i zapalono znicze. Obchody stały się także okazją do oficjalnego odsłonięcia pomnika.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 28 sierpnia Rada Miejska w Zawierciu podjęła uchwałę w sprawie nadania alei spacerowej w parku im. Tadeusza Kościuszki nazwy Alei Pamięci Weteranów. To właśnie w tym miejscu stanął niedawno także postument, na który została przeniesiona tablica upamiętniającą członków organizacji wyzwoleńczej „Płomień”. 18 września z okazji 73 rocznicy masowych aresztowań członków organizacji przy tablicy złożono kwiaty i zapalono znicze. Obchody stały się także okazją do oficjalnego odsłonięcia pomnika.

 

Z wnioskiem o nadanie nazwy alei zwrócił się zawierciański oddział Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, by w ten sposób uhonorować Związki Kombatanckie działające na terenie miasta.

 

- Proponowane miejsce nie jest przypadkowe – to świetne połączenie dziedzictwa przyrodniczego z kulturowym. Park, z rozległą zielenią, starym i „dumnym” drzewostanem nosi imię wielkiego powstańca Tadeusza Kościuszki, w tym parku miały już miejsce uroczystości patriotyczne i zawsze kojarzyło się i winno nadal kojarzyć z czczeniem pamięci i oddawaniem hołdu. Przy tej alei usytuowana będzie tablica pamiątkowa podziemnej organizacji „Płomień” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

 

Dotychczas tablica z 47 nazwiskami bojowników, mieściła się na budynku dawnej siedziby organizacji przy ul. Kościuszki 12 (dawna szkoła handlowa i dawna drukarnia). Tablica ufundowana przez mieszkańców Zawiercia, upamiętnia masowe aresztowania członków oraz osób powiązanych z konspiracyjną organizacją „Płomień”, działającą w murach szkoły w latach 1939-1940. Ponieważ budynek dawnej szkoły jest prywatną własnością, zaistniała konieczność przeniesienia tablicy. Umieszczono ją więc w parku po drugiej stronie ulicy. 18 września, w 73 rocznicę tragicznych dla organizacji „Płomień” wydarzeń, dokonano oficjalnego odsłonięcia postumentu, przy którym spotkały się rodziny i bliscy osób aresztowanych, prezydent Ryszard Mach wraz z zastępcą Markiem Koziełem, Radni Rady Miejskiej w Zawierciu, starosta Rafał Krupa, Włodzimierz Gorzelak przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady Kombatantów, przedstawiciele Wydziału Upowszechniania Kultury oraz uczniowie i nauczyciele zawierciańskich szkół. Ponieważ szkoła handlowa, w której strukturach działała organizacja, przekształcona została w dzisiejszy Zespół Szkół im. Oskara Langego, właśnie nauczyciele i uczniowie tej placówki w rocznicę aresztowań (18 września) szczególnie dbają by pamięć o członkach organizacji „Płomień” nie zaginęła.

 

- Opór, podtrzymywanie wiary w przyszłe zwycięstwo, wydawanie gazetki podziemnej „Płomień” to cele, jakie realizowali członkowie „Płomienia”. Kiedy nadszedł wrzesień 1940 roku, na skutek zdrady nastąpiły pierwsze aresztowania. Czarnym dniem był 18 września 1940 roku. W marcu 1942 roku zginęli zgilotynowani: Wacław Chrzanowski, Edmund Nowacki, Fryderyk Bereza, Zygmunt Ziemski, Władysław Żyła. 41 osób zostało pomordowanych w obozach i więzieniach, 2 zmarły po powrocie z więzień w czasie trwania wojny. Wojnę przeżyło 38 członków organizacji „Płomień”. Chylę przed nimi głowę. Żyjemy w czasie, gdy ostatni świadkowie tamtych dni pogardy odchodzą na wieczną wartę. Naszym obowiązkiem jest podtrzymać pamięć o ich wysiłku i walce. Pokazać młodemu pokoleniu wysiłek przodków, by mogli po nich przejąć obowiązki synów i córek Polski, synów i córek Zawiercia – mówił przy pomniku Ryszard Mach.

 

15 września w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego odbyła się natomiast uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Zawiercia i okolic poległych na wszystkich frontach II wojny światowej, zakładników i członków Ruchu Oporu – rozstrzelanych i pomordowanych w więzieniach i obozach koncentracyjnych w latach 1939 – 1945 oraz tych, którzy zmarli po powrocie z więzień i obozów. (JB)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama