(Zawiercie) 28 sierpnia Rada Miejska w Zawierciu podjęła uchwałę w sprawie nadania alei spacerowej w parku im. Tadeusza Kościuszki nazwy Alei Pamięci Weteranów. To właśnie w tym miejscu stanął niedawno także postument, na który została przeniesiona tablica upamiętniającą członków organizacji wyzwoleńczej „Płomień”. 18 września z okazji 73 rocznicy masowych aresztowań członków organizacji przy tablicy złożono kwiaty i zapalono znicze. Obchody stały się także okazją do oficjalnego odsłonięcia pomnika.
Z wnioskiem o nadanie nazwy alei zwrócił się zawierciański oddział Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, by w ten sposób uhonorować Związki Kombatanckie działające na terenie miasta.
- Proponowane miejsce nie jest przypadkowe – to świetne połączenie dziedzictwa przyrodniczego z kulturowym. Park, z rozległą zielenią, starym i „dumnym” drzewostanem nosi imię wielkiego powstańca Tadeusza Kościuszki, w tym parku miały już miejsce uroczystości patriotyczne i zawsze kojarzyło się i winno nadal kojarzyć z czczeniem pamięci i oddawaniem hołdu. Przy tej alei usytuowana będzie tablica pamiątkowa podziemnej organizacji „Płomień” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Dotychczas tablica z 47 nazwiskami bojowników, mieściła się na budynku dawnej siedziby organizacji przy ul. Kościuszki 12 (dawna szkoła handlowa i dawna drukarnia). Tablica ufundowana przez mieszkańców Zawiercia, upamiętnia masowe aresztowania członków oraz osób powiązanych z konspiracyjną organizacją „Płomień”, działającą w murach szkoły w latach 1939-1940. Ponieważ budynek dawnej szkoły jest prywatną własnością, zaistniała konieczność przeniesienia tablicy. Umieszczono ją więc w parku po drugiej stronie ulicy. 18 września, w 73 rocznicę tragicznych dla organizacji „Płomień” wydarzeń, dokonano oficjalnego odsłonięcia postumentu, przy którym spotkały się rodziny i bliscy osób aresztowanych, prezydent Ryszard Mach wraz z zastępcą Markiem Koziełem, Radni Rady Miejskiej w Zawierciu, starosta Rafał Krupa, Włodzimierz Gorzelak przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady Kombatantów, przedstawiciele Wydziału Upowszechniania Kultury oraz uczniowie i nauczyciele zawierciańskich szkół. Ponieważ szkoła handlowa, w której strukturach działała organizacja, przekształcona została w dzisiejszy Zespół Szkół im. Oskara Langego, właśnie nauczyciele i uczniowie tej placówki w rocznicę aresztowań (18 września) szczególnie dbają by pamięć o członkach organizacji „Płomień” nie zaginęła.
- Opór, podtrzymywanie wiary w przyszłe zwycięstwo, wydawanie gazetki podziemnej „Płomień” to cele, jakie realizowali członkowie „Płomienia”. Kiedy nadszedł wrzesień 1940 roku, na skutek zdrady nastąpiły pierwsze aresztowania. Czarnym dniem był 18 września 1940 roku. W marcu 1942 roku zginęli zgilotynowani: Wacław Chrzanowski, Edmund Nowacki, Fryderyk Bereza, Zygmunt Ziemski, Władysław Żyła. 41 osób zostało pomordowanych w obozach i więzieniach, 2 zmarły po powrocie z więzień w czasie trwania wojny. Wojnę przeżyło 38 członków organizacji „Płomień”. Chylę przed nimi głowę. Żyjemy w czasie, gdy ostatni świadkowie tamtych dni pogardy odchodzą na wieczną wartę. Naszym obowiązkiem jest podtrzymać pamięć o ich wysiłku i walce. Pokazać młodemu pokoleniu wysiłek przodków, by mogli po nich przejąć obowiązki synów i córek Polski, synów i córek Zawiercia – mówił przy pomniku Ryszard Mach.
15 września w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego odbyła się natomiast uroczysta msza święta w intencji mieszkańców Zawiercia i okolic poległych na wszystkich frontach II wojny światowej, zakładników i członków Ruchu Oporu – rozstrzelanych i pomordowanych w więzieniach i obozach koncentracyjnych w latach 1939 – 1945 oraz tych, którzy zmarli po powrocie z więzień i obozów. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze