(Zawiercie) Jeszcze do 11 października trwają konsultacje społeczne dotyczące uchwał w sprawie uznania jako pomniki przyrody dwóch klonów rosnących przy Gimnazjum nr 1 w Zawierciu. O tym czy klony o imionach Tadeusz i Jan zasługują na miano pomników przyrody zdecydują na najbliższej sesji radni Rady Miejskiej w Zawierciu. Jeśli uchwała zostanie przyjęta drzewa te będą pierwszymi żywymi pomnikami przyrody w Zawierciu.
15 kwietnia 2013 roku Samorząd Uczniowski i Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu zwrócił się z prośbą do Prezydenta Miasta Zawiercie o uznanie dwóch drzew – klonów zwyczajnych o obwodach 320 cm i 248 cm za pomniki przyrody. To pierwsza taka inicjatywa w sercu powiatu. Pomnikiem przyrody mogą zostać pojedyncze oraz grupowe twory przyrody żywej i nieożywionej o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej. Pomniki powinny wyróżniać się indywidualnymi cechami tj. wiek lub wielkie rozmiary czy niezwykłość formy lub pochodzenia. Zdaniem Samorządu Uczniowskiego oraz dyrekcji Gimnazjum nr 1, klony takie cechy właśnie posiadają.
- Drzewa te odznaczają się znacznym wiekiem, okazałymi wymiarami, co wyróżnia je wśród innych drzew tego gatunku na terenie miasta Zawiercie. Nadanie statusu pomnika przyrody wyżej wymienionym drzewom wpisuje się w zachowanie walorów przyrodniczych, estetycznych i historyczno-kulturowych naszej szkoły. Drzewa te są związane z historią placówki. W czasie zbierania materiałów dokumentalnych, dotyczących dziejów szkoły, odnaleźliśmy stare fotografie, które przedstawiają budowę szkoły. Klony te były jedynymi rosnącymi wtedy na placu drzewami. Zależy nam, aby te kilkudziesięcioletnie, monumentalne drzewa towarzyszyły kolejnym pokoleniom gimnazjalistów – wyjaśnia dyrektorka Gimnazjum nr 1 w Zawierciu, Katarzyna Jaworska.
Prezydent Zawiercia przekazał sprawę do Komisji Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, która na posiedzeniu 22 kwietnia pozytywnie zaopiniowała wniosek o ustanowienie klonów pomnikami przyrody i wniosła o przystąpienie do procedury związanej z przygotowaniem projektu uchwały. Dokonano wstępnych oględzin drzew i oceny ich stanu zdrowotnego.
- Zwrócono się do nas również z prośbą o zaproponowanie imion dla klonów, w związku z czym uczniowie naszego gimnazjum dla klonu zwyczajnego o obwodzie 320 cm wybrali imię „Tadeusz”, natomiast dla klonu zwyczajnego o obwodzie 248 cm – „Jan” – dodaje K. Jaworska.
Imiona te nie są przypadkowe. Klon Tadeusz swoje imię zawdzięcza patronowi szkoły Tadeuszowi Kościuszce. Klon Jan natomiast został tak nazwany na cześć kierownika Szkoły Podstawowej nr 1 w latach 1925-1939 Jana Miśniaka.
- Jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa uczynienia wyżej wymienionych drzew pomnikami przyrody przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej w naszym mieście i da szansę innym drzewom na objęcie ich taką formą ochrony – dodaje dyrektorka. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze