Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 08:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

EKSPERCI W SPRAWIE KOPALNI

(Rokitno Szlacheckie) Łazy szykują się do referendum w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu. 25 października do Rokitna Szlacheckiego przyjechali eksperci z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy w remizie OSP spotkali się z mieszkańcami gminy. W Europie brakuje ołowiu, być może stąd tak ogromne zainteresowanie jego eksploatacją w naszym powiecie. Szczególnie istotna okazała się tak zwana wolna dyskusja. Z inicjatywą szerszych konsultacji społecznych wyszedł burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.
Podziel się
Oceń

(Rokitno Szlacheckie) Łazy szykują się do referendum w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu. 25 października do Rokitna Szlacheckiego przyjechali eksperci z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy w remizie OSP spotkali się z mieszkańcami gminy. W Europie brakuje ołowiu, być może stąd tak ogromne zainteresowanie jego eksploatacją w naszym powiecie. Szczególnie istotna okazała się tak zwana wolna dyskusja. Z inicjatywą szerszych konsultacji społecznych wyszedł burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

 

Mieszkańcy mieli wiele pytań: jaki kopalnia będzie miała wpływ na zdrowie, na formy ochrony przyrody, walory turystyczno-rekreacyjne i ceny nieruchomości? W jaki sposób potencjalnie inwestycja wpłynie na dochody gminy, czy rynek pracy. Wszystkie odpowiedzi będzie można znaleźć w powstającym raporcie przygotowywanym przez naukowców.

 

Od połowy 2010 roku firma Rathdowney Polska prowadzi geologiczne prace poszukiwawcze i rozpoznawcze na terenie naszego powiatu w oparciu o koncesje przyznane przez Ministra Środowiska. Potwierdzono już złoża i ich dobrą jakość, a kanadyjska firma przymierza się do ogromnej inwestycji na terenie naszego powiatu.

 

- W mojej opinii dobro człowieka powinno być zasadniczym celem każdej działalności gospodarczej. Człowiek jest niewątpliwie częścią środowiska. Jeżeli mamy do czynienia z inwestycją, która w jakikolwiek sposób ingeruje w środowisko, uważam za stosowne dokładne zbadanie, w jaki sposób ta inwestycja będzie oddziaływać nie tylko na środowisko rozumiane wąsko, jako przyroda, ale również na środowisko społeczne – powiedział dr Jarosław Badera, który zajmuje się społecznymi aspektami działalności górnictwa.

 

Dr hab. Jerzy Cabała zwrócił uwagę na to, że rudy cynkowo-ołowiowe, które występują w rejonie olkusko-zawierciańskim są eksploatowane ze względu na dwa metale. Cynk jest obecnie składnikiem wielu stopów. Kierunki jego zastosowania dosyć szybko się rozwijają. Ogromnym producentem odpadów cynkowych jest Huta CMC w Zawierciu. Naukowiec wskazał, że statystyczny człowiek posiada w sobie aż 2,5 grama tego pierwiastka, który ma dobroczynny wpływ na kondycję skóry i włosów. Jest wreszcie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszych mózgów. Ołów ma zaś skłonność do dużej kumulacji w organizmach żywych.

 

 - W Europie ołów wyeksploatowali nasi przodkowie. Zaczęli to już robić Rzymianie - mówił Jerzy Cabała, który zajmował się bezpośrednio złożami cynku i ołowiu w rejonie olkuskim. Nic, więc dziwnego, że obecnie cena ołowiu jest większa od ceny cynku.

 

W czasie spotkania przedstawione zostały etapy ubiegania się o koncesję na eksploatację.

 

JEŚLI KOPALNIA TO GŁĘBINOWA

 

Choć spotkanie miało jedynie charakter wstępny, to pojawiły się pytania o to, czy kopalnia będzie miał charakter głębinowy, czy odkrywkowy? – Jeżeli będzie to kopalnia głębinowa, to jestem za jej lokalizacją, jeżeli ma być to kopalnia odkrywkowa, to jestem przeciwnikiem jej lokalizacji na terenie gminy ze względu na dewastację terenu i degradację środowiska naszej gminy – stwierdził jeden z mieszkańców, który zaznaczył, że nie bez znaczenia pozostaje także sposób wzbogacania urobku.

 

Naukowcy wyjaśnili, że jeżeli kopalnia powstanie, to będzie miała charakter głębinowy, bo choć dzisiejsza technologia pozwala na wydobycie metodą odkrywkową, to że względu na strukturę złóż na naszym terenie nie jest to opłacalne. Co do miejsca wzbogacania urobku, nie ma na chwilę obecną konkretnych odpowiedzi. Taki proces może, ale nie musi odbywać się na terenie gminy Łazy. Istnieje także możliwość, by odbywał się np. w Olkuszu lub jeszcze innym miejscu.

 

Ktoś inny zauważył, że kopalnie na świecie są likwidowane ze względów środowiskowych. – Kopalnie mają to do siebie, że jedne są likwidowane, a drugie na ich miejsce powstają, co jest związane ze wzrostem zapotrzebowania. Kopalnie są likwidowane, ale raczej nie z uwagi na względy środowiskowe. Jeżeli jakaś kopalnia została dopuszczona do eksploatacji, to względy środowiskowe musiały zostać zabezpieczone. Nie mówię o krajach trzeciego świata, mówię o Europie – komentował J. Badera.

 

POWSTANIE RAPORT DOTYCZĄCY ZAGROŻEŃ

 

Mieszkańcy zapytali burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego o raport dotyczący skutków i szkodliwości budowy oraz pracy kopalni.

 

- Na spotkaniu w kwietniu bieżącego roku były nam przedstawiane informacje, że właściwie ołów to jest przyjazny dla środowiska, dla organizmów. Dziś chociaż dowiedzieliśmy się, że na czerwono zostały wyartykułowane szkodliwości z tym związane – wskazał ktoś z zebranych. - Tu ma powstać fabryka pomarańczy, czy kopalnia ołowiu?- pytali mieszkańcy.

 

Władze gminy twierdzą, że wyszły naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i dodają, że chcą rozmawiać o kopalni.

 

- Nie będę odpowiadał agresją na agresję i złośliwością na złośliwość. (…) Spotykałem się z grupą osób, której nieformalnie przewodniczy Zbigniew Nowak. Sami Państwo prosiliście, żeby gmina zaangażowała niezależnych ekspertów, którzy wzbogacą nas w wiedzę nie tylko na temat skutków budowy kopalni, ale także na temat zagrożeń, jakie mogą się pojawić w związku z odwiertami. Chodzi także o odpowiedź na pytanie, jaki ma wpływ ulokowanie kopalni na środowisko, czy zdrowie. Dzisiejsze spotkanie jest pierwszym. Nie da się na temat tak poważny rozmawiać jedynie przez dwie lub przez trzy godziny – skomentował burmistrz Łaz i dodał, że kwestia zagrożeń i skutków, jakie niesie ze sobą kopalnia zostanie ujęta w specjalnym raporcie, który właśnie powstaje.

 

Włodarz zapewnił, że jeżeli jakaś firma wystąpi o zmianę zapisów w studium, to na terenie gminy zostanie przeprowadzone referendum. – Moim zadaniem jest wyposażyć mieszkańców gminy w odpowiednią wiedzę – podkreślił Kaczyński.

 

BOJĄ SIĘ URANU…

 

- Docierają do nas takie informacje, że przy rudach cynku i ołowiu występuje także uran. I Panowie nie wspomnieli o tym ani słowa – sugerował Zenon Głąb, który jednocześnie zaznaczył, że w Irlandii, w Pomorzanach kończą się złoża cynku i ołowiu. - Wiem, że trwa walka o budowę kopalni (…) Jeżeli chodzi o niezależność, to jeden z panów ekspertów (nie wiem który) stara się o pracę w firmie Rathdowney – wskazywał.

 

Naukowcy nie mogli pozostawić tych zarzutów bez odpowiedzi. Na sali zrobiło się zamieszanie.

 

- W złożach tego typu uran nie występuje, ani inne pierwiastki promieniotwórcze – wyjaśnia dr Badera.

 

Co do zatrudnienia w Rathdowney obaj naukowcy zaprzeczyli, by starali się o pracę w tej firmie.

 

- Oczekujemy eksperckiego opracowania dotyczącego eksploatacji – wskazywali mieszkańcy.

 

- Nasze opracowanie będzie obiektywne na tyle, na ile pozwalają nam na to aktualnie posiadane przez nas dane – zapowiadają geolodzy.

 

Komitet protestacyjny przeciw budowie kopalni w Rokitnie Szlacheckim już wiosną tego roku uzyskał poparcie ponad 150 osób. - Chcemy wykonania pełnej sieci monitoringowej badającej stan środowiska wodnego oraz nadzoru i kontroli monitoringu przez niezależne instytucje. Jesteśmy zainteresowani tym, jak odwierty wpłyną na środowisko – mówił wtedy dla naszej redakcji Zbigniew Nowak, który walczy o to, by kopalnia nie powstała.

 

Wśród postulatów protestujących znajduje się również opracowanie raportu ekologicznego ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwości związków metali ciężkich oraz konsekwencji obniżenia poziomu wód gruntowych. Odrębną kwestię w żądaniach stanowi zabezpieczenie finansowe na wypadek wystąpienia katastrofy ekologicznej, zanieczyszczenia wody, czy wręcz jej zaniku.

 

MOGĄ WYRAŻAĆ SWOJĄ OPINIĘ

 

W gminie jeszcze do grudnia trwają konsultacje w sprawie budowy kopalni na terenie gminy Łazy. Swoją opinię można wyrazić przez specjalny formularz elektroniczny znajdujący się pod adresem: www.konsultacje.lazy.pl.

 

Monika Polak-Pałęga

 


EKSPERCI W SPRAWIE KOPALNI

EKSPERCI W SPRAWIE KOPALNI


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama