(Zawiercie) Zawiercianie oddali cześć bohaterom walki o Polskę. Ponad dwieście osób przemaszerowało ulicami miasta z okazji Święta Niepodległości. Trasa pochodu wiodła od Pomnika Nieznanego Żołnierza aż na cmentarz parafialny. Biało-czerwone flagi powiewały nad głowami uczestników pierwszego Zawierciańskiego Marszu Niepodległości. – Mamy Orła Białego, szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, którymi serca nasze cieszyć możemy (…) Polskę być może czekają ciężkie przeżycia. Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując jedynie Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym – te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego przypomniano podczas uroczystości.
Tłum niosący zapalone znicze przeszedł z placu im. Teodora Stosika ulicą 3 Maja na cmentarz parafialny. W czasie przemarszu złożono kwiaty i zapalono znicze pod Dębami Katyńskimi oraz tablicą upamiętniającą Bojowników Polski Podziemnej w alei Weteranów. Organizatorem pochodu była Solidarność Ziemi Zawierciańskiej. Potężna biało-czerwona flaga niesiona w pierwszym szeregu poprowadziła zebrany tłum.
– Uczestnictwem w tym marszu chcieliśmy oddać hołd wszystkim, którzy przelali krew za Naszą Ojczyznę. Na co dzień nie doceniamy tego, że żyjemy w wolnym kraju. Myślę jednak, że Polacy powinni się jednoczyć nie tylko wtedy, gdy zagrożona jest nasza suwerenność. To, że jesteśmy tu razem to najlepszy dowód na to, że potrafimy być razem – powiedział pan Tomek, który na marsz przyszedł z córką.
Zgromadzeni podkreślali, że Polacy nigdy nie zrezygnowali z walki o wolność, niepodległość. W marszu wzięły udział całe rodziny. Nie brakowało patriotycznych pieśni w wykonaniu tenora Wieńczysława Sobczyka i Katarzyny Tylmanowskiej. Kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożył prezydent Zawiercia Ryszard Mach i delegacje związków zawodowych.
- Narodowe Święto Niepodległości, które dziś obchodzimy, jest doskonałym momentem do wyrażenia czci wszystkim bohaterom i wielkim postaciom, które w tej krwawej historii nie ugięły się w walce o wolną Polskę. Chodzi o pamięć o Józefie Piłsudskim, który był twórcą polskiego wojska, ale również o Romanie Dmowskim, walczącym o granice Rzeczypospolitej na konferencji w Wersalu. Premierzy Ignacy Jan Paderewski i Wincenty Witos stanęli na czele rządów w decydujących momentach lat 1919-1920. Generał Józef Haller tworzył armię ochotniczą dla odbicia bolszewickiej nawały latem 1920. Cześć i chwała należy się tym wszystkim, którzy wywalczyli i zapewnili Polsce Niepodległość – podkreśla Małgorzata Benc liderka Solidarności Ziemi Zawierciańskiej.
Zawiercie dało przykład dla Warszawy. Marsz miał bardzo spokojny przebieg.
- Bezimienni twórcy Niepodległości powinni mieć zbudowany pomnik pamięci w naszych sercach i naszych umysłach – przyznaje Benc.
Wszyscy przypominali, że jesienią 1918 roku w naszym kraju istniały jedynie zaczątki armii, tworzyła się dopiero administracja, panował głód, bezrobocie. W ciągu dwóch lat udało się stworzyć silne wojsko, które odparło bolszewików, ratując Europę przed ogarnięciem w całości przez komunistyczną rewolucję.
- Patriotyzm bierze się z miłości do Ojczyzny, z poczucia utożsamiania się ze wspólnotą, ze wspólnoty kultury, historii. I taki patriotyzm był wtedy i w równym stopniu potrzebny jest dzisiaj – dodaje M. Benc.
Zawierciański marsz szedł w takt polskich melodii patriotycznych i wojskowych. Pochód przeszedł ulicami upamiętniającymi bohaterów dwuwiekowych bojów o suwerenną Polskę: Tadeusza Kościuszki, Władysława Sikorskiego oraz Ignacego Daszyńskiego.
Marsz wsparł Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach. – Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy uczestniczyć w takim wydarzeniu. Mamy nadzieję, że marsz stanie się tradycją w czasie obchodów Święta Niepodległości – wskazuje dyrektor szkoły Michał Brzozowski.
Najmłodsi uczestnicy otrzymali biało-czerwone chorągiewki. Pochód miał bardzo rodzinny i pokojowy charakter.
- Chcieliśmy zgromadzić wszystkich tych, którzy są „zarażeni patriotyzmem”. Mamy nadzieję, że najmłodsze pokolenie również czegoś dzięki temu marszowi się nauczy – wskazują organizatorzy.
Solidarność przypomina, że swój wkład w odzyskanie niepodległości mieli nie tylko wielcy przywódcy, ale tysiące często bezimiennych żołnierzy, którzy ochotniczo stanęli w obronie granic Polski i wolności Polaków. Upamiętnia ich nie tylko Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, ale liczne pomniki rozsiane po całym kraju, w tym zawierciański Pomnik Poległych w Bojach o Wolność Ojczyzny 1914-1920 (Pomnik Niepodległości).
- To jest marsz wszystkich zawiercian, którzy są przywiązani do suwerennej i niepodległej Polski. Tych wszystkich, którzy pamiętają o bohaterach walki o Niepodległość. Oddajemy im cześć i chwałę. To marsz Wszystkich, którzy dewizę Bóg-Honor-Ojczyzna noszą w sercu – podkreśla Danuta Nowicka przewodnicząca Solidarności CMC Poland.
W świetle zapalonych świec tłum dotarł na cmentarz, a uroczystość zakończyło nabożeństwo w intencji Ojczyzny odprawione w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze