(Łazy, Poręba, Pilica) Jak się okazuje dla WOŚP może pracować także ktoś, kto ma cztery łapy i futro. 12 stycznia psi pomocnik bez numeru PESEL zbierał pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łazach. Drako, bo tak ma na imię Nowofundland okazał się bardzo pożyteczny. Z ludźmi pracuje nie od dziś, bo jest ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej. Jako jedyny pies w Polsce miał swoją legitymację WOŚP. Finał w Łazach wsparli również polscy skoczkowie narciarscy, w tym Piotr Żyła i Kamil Stoch. W Porębie padł rekord tego miasta. Tu można było wylicytować Konstytucję RP z podpisem Marszałek Sejmu Ewy Kopacz. W Pilicy również udało się zebrać więcej niż w ubiegłym roku. W całym powiecie udało się przekroczyć kwotę 170 tysięcy złotych.
Jak wynika z rozliczeń do 14 stycznia w gminie Łazy (około 15 tysięcy mieszkańców) do puszek trafiło 29 544,84 zł. Z aukcji internetowych zebrano 9 500 tysiąca złotych. Co daje kwotę 38 500 złotych. Już następnego dnia ta suma wzrosła do 39 tysięcy 582 złote. Podobną kwotę zebrano w stolicy powiatu. Jak mówią członkowie sztabu w Łazach i tak „gole strzela się do jednej bramki”. – Nie chodzi o to, kto ile uzbiera. Ważne, że wspólnie pomagamy – przyznają członkowie łazowskiego sztabu. Trzecią kwotą w powiecie może pochwalić się Poręba, gdzie wolontariusze uzbierali prawie 22 tysiące złotych.
W Łazach chętni mogli liczyć na wiele atrakcji. Cała gmina pracowała jak jeden wielki organizm. Plac przy fontannie, gdzie urządzono gminny finał WOŚP, szybko wypełnił się mieszkańcami Łaz. Na chętnych czekały liczne atrakcje. Wspaniale w tym roku wypadło światełko do nieba i pokaz sztucznych ogni.
- W naszym sztabie jak co roku panowała gorąca i radosna atmosfera. Na ulice gminy wyszło około 114 wolontariuszy – przyznaje Grzegorz Koclęga z łazowskiego sztabu WOŚP.
W tym roku zbierano fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. 22. Finał w Łazach rozpoczął się o 15.00 koncertem zespołu „Septum”.
Widownia mogła wysłuchać utworów w wykonaniu podopiecznych Studia Piosenki Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach. Na scenie zagrał Dziecięcy Zespół Wokalny „Śpiewoludki”. Do łez publiczność rozbawił Kabaret Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Łaz. Oprócz tego zaprezentował się zespół Silverstone oraz Łazowska Orkiestra Instrumentalna.
Koncertom towarzyszyła aukcja gadżetów ze sztabu głównego WOŚP, loteria fantowa, taniec z ogniem, pokaz ratownictwa medycznego i musztra wojskowa. Na najmłodszych czekały również zwierzęta z Rancza Natii z Rokitna Szlacheckiego, malowanie twarzy i dmuchany zamek.
WOLONTARIUSZE MOGLI PŁYWAĆ ZA DARMO
Datki zbierano także w Parku Wodnym „Jura” w Łazach, gdzie chętni mogli skorzystać z kursów nauki pływania i nurkowania z akwalungiem.
- Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Oprócz nauki nurkowania i pływania ufundowaliśmy darmowy wstęp na basen dla wolontariuszy z naszego powiatu – przyznaje Konrad Knop dyrektor łazowskiego OSiR-u.
Jak co roku do kwesty na rzecz dzieci dołączyli się także druhowie strażacy z Ochotniczych Straż Pożarnych. Punktem kulminacyjnym imprezy było Światełko do Nieba.
TO ON ZMIĘKCZYŁ SERCA PRZECHODNIÓW
Największym zainteresowaniem przechodniów w Łazach cieszył się wolontariusz bez numeru PESEL, pies Drako.
- Wolontariusz, który ma ze sobą psa zbiera zawsze o wiele więcej pieniędzy. Ludzie chętniej wrzucają monety do puszki znajdującej się na szelkach czworonoga – przyznaje Grzegorz Wasylowski z WOPR-u w Dąbrowie Górniczej.
Pies Drako nie był jednak zwykłym pomocnikiem. – Miał swój identyfikator ze zdjęciem. To ewenement na skalę krajową. Drako uzbierał 3 kilogramy monet i banknotów. Kwestował na ulicy Kościuszki – mówi Andrzej Czapla szef łazowskiego sztabu.
- Jestem z niego bardzo dumny. To pies zbierał pieniądze, a ja mu tylko towarzyszyłem – cieszy się opiekun Drako Artur Masajada.
DO ZDOBYCIA BYŁY AUTOGRAFY SKOCZKÓW
14 stycznia ciągle trwały jeszcze aukcje internetowe niektórych przedmiotów wystawionych na licytację przez sztab WOŚP w Łazach.
- Wcześniej Można było wylicytować plakat z autografami polskiej drużyny skoczków z Mistrzostw Świata w Val di Fiemme, gdzie Kamil Stoch we wspaniałym stylu wygrał konkurs na dużej skoczni. Nasza drużyna zdobyła brązowy medal. Dużym zainteresowaniem na aukcji internetowej cieszył się także plastron startowy Piotra Żyły z Pucharu Świata w Sapporo – przyznaje Krzysztof Grabowski ze sztabu WOŚP w Łazach.
Skoczkowie przekazali na licytację wiele przedmiotów. – Mam kontakt z Piotrem Żyłą, ponieważ jego siostra podobnie jak ja jest instruktorem narciarstwa. Tak się złożyło, że razem robiliśmy kurs narciarstwa zjazdowego – dodaje Andrzej Czapla.
Za najwyższą cenę udało się sprzedać obraz namalowany przez lokalnego artystę Piotra Olbrychowskiego. Dzieło zostało zakupione za 5 600 złotych.
WOŚP w Łazach zorganizował Zespół Szkół im. Prof. Romana Gostkowskiego we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Łazach.
EWA KOPACZ DLA WOŚP W PORĘBIE
Od wczesnych godzin porannych w Porębie uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza, Samorząd Uczniowski, nauczyciele Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie we współpracy z Zespołem Szkół im. Mikołaja Kopernika rozpoczęli wielkie granie. Główne imprezy odbywały się na scenie MOK. Na deskach zaprezentowały się 2 GRAMY, „CIERCHEŃ”, „Stupify”, „Baza 1L”, „XPRESSIVE”, Karol Hadrych oraz lokalni artyści. Zagrał także zespół „Ino Ros” znany m.in. z udziału w finale Must Be The Music.
W czasie licytacji emocje sięgały zenitu. Poseł Anna Nemś przekazała na ten cel eleganckie pióro i długopis z firmy Sheaffer oraz Konstytucję RP z podpisem Marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Zestaw ten został wylicytowany za najwyższą kwotę (1200zł).
Mieszkańcy miasta mogli obejrzeć mecz treningowy I ligowej drużyny piłki ręcznej Viretu CMC Zawiercie. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz działań bojowych i ratowniczych zaprezentowany przez dzielnych druhów z OSP Poręba i OSP Marciszów.
MIESZKAŃCY PILICY I ŻARNOWCA RÓWNIEŻ NIE POSKĄPILI
W Pilicy wolontariusze zebrali 15 tysięcy 450 złotych. W Żarnowcu 12 tysięcy 626 złotych.
- Podsumowując tegoroczny finał szczere wyrazy podziękowania kierujemy do 35 wolontariuszy oraz do Pani Joanny Witkowskiej z Zespołu Szkół RCKU z Żarnowca za zorganizowanie sztabu WOŚP – czytamy na stronie Urzędu Gminy w Żarnowcu.
Tu od 16.00 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w Domu Kultury. Występy artystyczne zaprezentowało Przedszkole Publiczne w Żarnowcu i Szkoła Podstawowa z Chliny.
W programie znalazł się koncert grupy „ARS NOVA” oraz popisy taneczne dzieci i młodzieży. Gromkimi brawami przywitano Kapelę Regionalną „Żarnowiacy”. Imprezie towarzyszył kiermasz darów WOŚP, degustacja ciast, kiermasz zdrowej żywości.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze