(Zawiercie) Dla 177 rodzin z Zawiercia oczekujących na przydział mieszkania od gminy zakończenie budowy bloków komunalnych w Kromołowie stało się szansą na najem upragnionego M. 30 stycznia 44 rodziny oficjalnie otrzymały skierowania do zawarcia umowy najmu lokalu. Zaraz po tym fakcie na stronie z darmowymi ogłoszeniami lokalnymi pojawiła się propozycja zamiany jednego z mieszkań przy ul. Dożynkowej. Urząd interweniował już w tej sprawie, a ogłoszenie szybko wycofano, ponieważ bez zgody zarządcy nikt lokalu zamieniać nie może. Przyczyną chęci zamiany był podobno zbyt mały metraż jak na potrzeby licznej rodziny. Zachowanie takie było niezbyt uczciwe wobec ponad 100 osób, które przydziału nie otrzymały. Ktoś inny mieszkanie mógł przyjąć z „pocałowaniem w rękę”. Po co zgadzać się na lokal, w którym nawet nie zamierzało się zamieszkać?
Pod koniec listopada ub. r. zakończono wartą ponad 5,5 mln zł budowę 3 bloków komunalnych przy ul. Dożynkowej w Kromołowie. Mieszkańcy mogli starać się o przydział lokalu lub jego zamianę. W „puli” znalazło się 9 mieszkań typu M2 i 36 mieszkań typu M3 w tym 3 mieszkania dla osób niepełnosprawnych.
- Kiedy 17 grudnia 2010 r. przychodziliśmy do urzędu zobowiązaliśmy się, że przygotujemy określony plan działania na lata 2010-2014. Jednym z podstawowych elementów bardzo ważnym dla mieszkańców, były mieszkania komunalne i socjalne. 3 bliźniacze bloki, które zostały wybudowane, są bardzo piękne. Myślę, że również podzielacie państwo moją opinię. To mieszkania, które satysfakcjonują nie tylko wykonawcę, inwestora, ale również tych, którzy te mieszkania otrzymają – powiedział do nowych najemców prezydent Ryszard Mach.
Wkrótce po ceremonii okazało się, że jedna z rodzin chyba nie podziela tego zdania. Dała temu wyraz umieszczając w internecie ogłoszenie w sprawie zamiany lokalu na większy. Warunki zamiany lokali mieszkalnych precyzuje uchwała podjęta przez Radę Miejską w 2002 roku. Ta mówi wyraźnie, że najemcy mogą dokonywać zamiany na lokale w innych zasobach, ale w oparciu o zgodnie złożone wnioski. W tym przypadku żadnego wniosku nie było.
- Faktycznie jedna z czterdziestu czterech rodzin, które otrzymały mieszkania ogłosiła chęć zamiany na większy lokal. Ogłoszenie zostało już wycofane, ponieważ zamiana – choć możliwa, to wymaga zgody zarządcy, a ta nie została udzielona - mówi Łukasz Czop z Urzędu Miejskiego w Zawierciu.
Losowanie mieszkań spośród rodzin wytypowanych przez Komisję Mieszkaniową, odbyło się na początku grudnia 2013 roku. Prawdopodobnie już wówczas wspomniana rodzina wiedziała, że przydzielony lokal będzie zbyt mały dla ich potrzeb. Choć mogła odmówić jego przyjęcia, nie zrobiła tego.
- Rozmawialiśmy z lokatorami. Są zadowoleni z dwupokojowego mieszkania przy Dożynkowej, na które oczekiwali od pięciu lat. Jednak nie ukrywają, że liczą na zamianę, bo są czteroosobową rodziną. Oczywiście mają do tego prawo, bo każdy najemca może takiej zmiany dokonać, jednak do tego potrzebna jest zgoda, a póki co o taką nie wystąpiono – dodaje Czop. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze