(Zawiercie) Od stycznia chirurdzy ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu wykorzystują nowoczesny aparat do laparoskopowego usuwania stosunkowo dużych organów, zniszczonych chorobą, również nowotworową. 5 marca prezes Fundacji „Od pokoleń do pokoleń” Piotr Siegiel i wiceprezes Judyta Rozbicka uroczyście podpisali w szpitalu umowę darowizny. Od chwili, gdy sprzęt został przez SK Bank dostarczony do zawierciańskiej lecznicy, chirurdzy wykonali dzięki tej aparaturze 38 zabiegów. Niektóre tak skomplikowane jak usunięcie zniszczonego nowotworem jelita grubego. –Po tym zabiegu, wykonanym bez konieczności „otwierania” pacjenta tradycyjną metodą, pacjent dzień później wstał z łóżka, jest mniej zmęczony operacją, szybciej wraca do zdrowia –tłumaczył zalety stosowania pozyskanej od SK Banku aparatury dr nauk med. Józef Donocik, Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej. To właśnie kompetencjom i wytrwałości doktora Donocika przypisuje się fakt, że SK Bank zdecydował się na przekazanie sprzętu, który będą wykorzystywać zawierciańscy chirurdzy. Wartość darowizny to około 70.000 zł.
Przekazany szpitalowi sprzęt to coś więcej niż zwykły laparoskop, którymi wykonuje się operacje wycięcia wyrostka. Jak określił to dr Donocik, to raczej platforma energo-bio-termiczna. Urządzenie daje chirurgowi możliwość zamykania krwawienia z naczyń krwionośnych szerokości nawet 7mm bez stosowania klamer i podwiązek. Urządzenie składa się z części koagulującej, tnącej i części do zamykania naczyń krwionośnych.
-Tym urządzeniem możemy operować szybko i bezkrwawo. Sprzęt wprowadza nas w XXI wiek. Będzie stosowany do operacji również onkologicznych na jelicie grubym, nadnerczu, operować będziemy przepukliny metodą laparoskopową. Umożliwia również pobieranie próbek do badań histopatologicznych. Zabieg wtedy trwa tylko 15 minut. Taki sprzęt ma obecnie nie więcej niż 10 szpitali na Śląsku, z klinikami włącznie –mówił dr Józef Donocik.
Ze strony szpitala umowę przekazania sprzętu podpisali dyrektor Małgorzata Guzik i dyr ds. lecznictwa Jacek Pańczyk. Starosta Powiatu Zawierciańskiego Rafał Krupa nazwał to wydarzenie przełomowym, ponieważ szpital, dotychczas targany problemami, zdobył nie tylko sprzęt, ale również sponsora:
-Od 3 lat zaczął się mozolny proces restrukturyzacji naszego szpitala. Walczyliśmy bardzo mocno, aby wizerunek szpitala był coraz lepszy. W roku ubiegłym wydaliśmy na remonty i inwestycje prawie 3 mln zł. Takich nakładów szpital nie miał przez 10 lat –mówił starosta.
Korzyści ze stosowania nowej aparatury odniosą przede wszystkim pacjenci, którzy laparoskopowo będą operowani na wiele schorzeń, dotychczas możliwych do wykonana metodą jedynie tradycyjną. Szpital będzie mógł leczyć szybciej i taniej.
Fundacja SK Banku „Od pokoleń do pokoleń” została powołana rok temu, dla wspierania rozwoju lokalnych środowisk. Jej fundatorem- założycielem jest oczywiście SK Bank, obecnie największy bank spółdzielczy w Polsce. W 2012 roku SK Bank otworzył pierwsze na Śląsku oddziały w Zawierciu i Myszkowie. Bankowa fundacja organizuje wykłady naukowe początkowo w ramach Uniwersytetu III wieku, teraz adresowane również do młodzieży „Akademia wiedzy użytecznej”. Wykłady odbywają się również w Zawierciu. Nowym projektem realizowanym przez Fundację „Od pokoleń do pokoleń” jest program „Szkoła z tradycją” pod patronatem Marszałka Senatu RP. Fundacja już zaprasza do udziału w programie wszystkie szkoły. Każda szkoła może zgłosić swój udział w konkursie za pośrednictwem strony www.szkolaztracycja.org. Czekają atrakcyjne nagrody. (JotM)
Napisz komentarz
Komentarze