(Pilica) 21 lutego odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta i Gminy Pilica. Okolicznościowe obrady zostały zwołane z okazji 20-lecia odzyskania praw miejskich. W sali Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej nie zabrakło znakomitych gości.
Burmistrz Michał Otrębski przypomniał historię Pilicy i działania, jakie były podejmowane w celu przywrócenia jej statusu miasta.
- Począwszy od drugiej połowy XVI w. w mieście był już burmistrz i trzech rajców. Władze miejskie posiadały własną kancelarię znajdującą się w ratuszu na rynku. Burmistrz posługiwał się pieczęcią, która zawierała herb Pilicy i napis „Pylcza signum tote civitatis” tzn. „Pilica znak wszystkich obywateli”. Należy wspomnieć, że urząd burmistrza i wójta sprawowany był równocześnie i trudno rozdzielić ich kompetencje. Pilica wraz z sąsiadującymi miejscowościami tworzyła okręg na czele którego stał starosta, który był przedstawicielem właściciela miasta i w istotny sposób ograniczał autonomię władz miasta – mówił w czasie uroczystości burmistrz Otębski.
Pierwsza wzmianka o Pilicy i jej zamku pochodzi z 1297 r., z opisu walki o tron polski króla czeskiego Wacława z Władysławem Łokietkiem. Pierwsza wzmianka o Pilicy, jako mieście pochodzi z 21 września1393 r. i zapisana jest w księgach ziemskich krakowskich, a od 1394 r. pisze się o mieszkańcach Pilicy, jako mieszczanach. Pilicę rozsławił wpływowy Otton z Pilczy. Niewątpliwie proces lokalizacji miasta dokończyła żona Ottona (na tzw. prawie magdeburskim). Córka Elżbieta z Pilczy, to najsławniejsza piliczanka, która została żoną króla Polski, Władysława Jagiełły. Stała się trzecią żoną Jagiełły i ponoć jedyną, z którą ten ożenił się z miłości. Domem rodzinnym Elżbiety był zamek Smoleń. Na obiekcie gmina Pilica prowadzi obecnie roboty konserwatorskie, by uświetnić 600-tną rocznicę koronacji Elżbiety na Królową Polski, która przypada 2017 roku.
- Należy stwierdzić, że Pilica była najpierw wsią, a od roku 1393, przez 477 lat miastem prywatnym, podniesionym w roku 1808 do rangi miasta powiatowego roku 1842 Pilica została zdegradowana do rzędu miasta okręgowego, a 1 czerwca 1869 roku, ukaz carski pozbawił ją praw miejskich i sprowadził do rzędu osady, a następnie wsi. Na przestrzeni dziejów Pilica czterokrotnie znajdowała się pod okupacją: pruską, rosyjską, austriacką, a w końcu niemiecką. Dwukrotnie została splądrowana przez wojska szwedzkie, 19 razy zmieniała przynależność administracyjną. Na koniec trzeba zadać sobie pytanie: „Czy warto było starać się o przywrócenie Pilicy statusu miasta?” W moim głębokim przekonaniu odpowiedź brzmi – tak – przemawiał burmistrz.
Rada Ministrów rozporządzeniem z 13 grudnia 1993 roku postanowiła, że nadaje status miasta takim miejscowościom jak Bieżuń, Działoszyn, Kamieńsk, Pilica, Torzyn, Wąchock. Uroczyste wręczenie aktu nastąpiło 7 stycznia 1994 roku w siedzibie Rady Ministrów w Warszawie.
Na sesję przybyło wielu gości takich jak: Andrzej Pilot (Wicewojewoda Śląski), Stanisław Dąbrowa (Członek Zarządu Województwa). Nie zabrakło radnych Sejmiku Województwa Śląskiego (Marian Gajda oraz Witold Grim). W czasie obrad obecni byli między innymi Jacek Soska (Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego), Artur Janosik (Zastępca Dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego), dr hab. prof. Czesław Martysz (Dziekan Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Śląskiego), dr hab. prof. Henryk Goik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Wśród zaproszonych znaleźli się były Naczelnik Gminy Pilica Stanisław Gorczyca, były Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej Witold Szczepanik, Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Adam Rozlach. Na uroczystość przybyli także wójtowie i burmistrzowie gmin naszego powiatu, sekretarz miasta Janina Dulbińska-Przybylik, skarbnik miasta Andrzej Goncerz.
W czasie uroczystości młodzież pilickiego liceum przedstawiła bardzo ciekawe wątki z życia Królowej Elżbiety z Pilczy. Na występ z dumą patrzyła Anna Woźniczko dyrektor Zespołu Szkół w Pilicy.
Rocznica odzyskania praw miejskich stała się także okazją do promocji książki „Staropolskie Sylwetki Pilickie XIV-XIX w.”. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze