(Zawiercie) Od 21 do 24 marca w okolicach Zagrzebia w Chorwacji odbyły się międzynarodowe ćwiczenia Systemu Ochrony Ludności Unii Europejskiej pod kryptonimem „EU CROMODEX 2014”. W manewrach udział wzięło czterech strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu. Współpracowali oni między innymi z Austriakami, Litwinami, Łotyszami i Estończykami.
Nasi strażacy nie tylko są bardzo dobrze wyszkleni, ale także posiadają nowoczesny sprzęt. Na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Zawierciu znajduje się specjalistyczny samochód wężowy, który przewozi ponad 2500 metrów węży pożarniczych! Dodatkowo JRG dysponuje pompą wysokiej wydajności. Ten właśnie sprzęt wraz z grupą przeszkolonych strażaków trzy lata temu został włączony do Systemu Ochrony Ludności Unii Europejskiej.
Na ćwiczenia powołana została grupa ratownicza składająca się z 26 osób. Oprócz sił z JRG Zawiercie w ramach modułu utworzonego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach do Chorwacji pojechał również sprzęt i ludzie z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz komend w Katowicach, Chorzowie, Gliwicach, Sosnowcu i Zabrzu.
Wśród dowództwa grupy znalazł się Dowódca JRG z Zawiercia st. kpt. Krzysztof Szczerba. W manewrach z naszej komendy wzięli także udział: mł. kpt. Grzegorz Nocoń, mł. ogn. Dariusz Drabek i str. Kamil Mazurkiewicz.
- Głównym zadaniem dla naszych strażaków realizowanym w ramach scenariusza ćwiczeń było wypompowywanie wody z zalanych terenów w wielu różnych lokalizacjach i sytuacjach. Dodatkowo w trakcie ćwiczeń nasi strażacy musieli radzić sobie z wieloma innymi trudnościami, przed jakimi stawiali ich organizatorzy. Była więc potrzeba udzielania pierwszej pomocy osobom rannym, radzenia sobie w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym, pokonywania przeszkód logistycznych, terenowych i organizacyjnych – mówi st. kpt. Krzysztof Szczerba.
Nasi strażacy w czasie realizacji swoich zadań współpracowali między innymi z Austriakami, Litwinami, Łotyszami i Estończykami, których moduły ratownicze również brały udział w ćwiczeniach.
- Czterodniowe ćwiczenia były niezwykle intensywne i wymagające. Wiele z zadań ratowniczych realizowanych było w trudnych warunkach terenowych, w porze nocnej. Wszyscy uczestnicy ćwiczeń przyznali jednak, że warto było wziąć w nich udział ze względu na korzyści w postaci satysfakcji z realizacji wymagających celów oraz pozyskanej wiedzy i doświadczenia – dodaje st. kapitan K. Szczerba. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze