Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 04:42
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z PREMIEREM O UNIJNYCH ŚRODKACH W SZKOLNICTWIE

(Poręba) Były premier, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek przyjechał do Poręby, by wziąć udział w debacie poświęconej wykorzystaniu środków unijnych w edukacji szkolnej. Spotkanie, które odbyło się 28 marca oprócz możliwości prezentacji przez szkoły własnych doświadczeń w zakresie korzystania z programów unijnych, przyniosły również placówkom wiedzę na temat nowych perspektyw, z jakich uczniowie będą mogli wkrótce skorzystać.
Podziel się
Oceń

(Poręba) Były premier, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek przyjechał do Poręby, by wziąć udział w debacie poświęconej wykorzystaniu środków unijnych w edukacji szkolnej. Spotkanie, które odbyło się 28 marca oprócz możliwości prezentacji przez szkoły własnych doświadczeń w zakresie korzystania z programów unijnych, przyniosły również placówkom wiedzę na temat nowych perspektyw, z jakich uczniowie będą mogli wkrótce skorzystać.

 

Do udziału w debacie zaproszono dyrektorów nauczycieli oraz uczniów z takich placówek jak: Gimnazjum nr 1 i 2 w Zawierciu, Gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie, Gimnazjum Zespołu Szkół w Siewierzu, Gimnazjum w Żelisławicach, Gimnazjum w Wojkowicach Kościelnych, Gimnazjum Zespołu Szkół w Brudzowicach, Gimnazjum we Włodowicach, które na debatę przybyło wraz delegacją młodzieży z Holandii, Gimnazjum z Mierzęcic, III Liceum Ogólnokształcące z Katowic oraz Technikum i Liceum Zespołu Szkół w Porębie.

 

Zaproszeni na debatę uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami odnośnie wykorzystania w ich szkołach środków unijnych oraz zaprezentowali związane z tym efekty. Młodzież miała także możliwość zadawania pytań zaproszonym na debatę gościom, wśród których znaleźli się m.in.: starosta zawierciański Rafał Krupa, prezydent Zawiercia Ryszard Mach, burmistrz Poręby Marek Śliwa, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Jerzy Muc oraz radni powiatowi Paweł Kaziród i Jan Macherzyński. Gośćmi honorowymi debaty byli: były premier, europoseł Jerzy Buzek oraz była Minister Edukacji Narodowej posłanka Krystyna Szumilas.

 

- W obecnych czasach kapitał ludziki i społeczny są źródłem bogactwa i powodzenia. Postęp cywilizacyjny wymusza, aby społeczeństwo stało się innowacyjne. Gwarancją na to, by i Polska była krajem zamożnym jest szeroko pojęta inwestycja w wiedzę. Jednym z narzędzi, które kształtują właściwą drogę i wzmacniają pracę na rzecz edukacji są m.in. fundusze unijne. Podczas dzisiejszej debaty porozmawiamy o tym, w jaki sposób środki unijne zmieniły codzienne życie Polaków. Sięgniemy do najbardziej obiektywnych obserwatorów naszej rzeczywistości – młodzieży szkolnej – mówiła otwierając konferencję dyrektor Zespołu Szkół w Porębie Beata Mędrecka–Bańka.

 

W czasie trwania debaty młodzież zastanawiała się przede wszystkim, co zmieniło się w ich życiu dzięki środkom unijnym. Pytała zaproszonych gości m.in. o to jakie są możliwości uzyskania dofinansowań na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak również w jaki sposób szkoła może uzyskać dofinansowanie na rozwój infrastruktury sportowej. Sposób formułowania przez młodzież pytań jednoznacznie pokazał, że są oni świadomi tego, że fundusze unijne nie są rozdawane, ale że trzeba o nie zabiegać. Na to w swojej wypowiedzi zwracała również uwagę była Minister Edukacji Narodowej, poseł Krystyna Szumilas.

 

 – Środki unijne – aby z nich skorzystać trzeba po nie sięgnąć. Trzeba mieć pomysł, trzeba chcieć ten pomysł zrealizować i poszukać do tego pomysłu partnerów. Trzeba jeszcze wygrać konkurs. Szkoły województwa śląskiego, uczniowie, nauczyciele i samorządy terytorialne potrafią z tych środków skorzystać. Szkoły z województwa śląskiego wykorzystały prawie 18% z puli, która była w tej perspektywie w naszym kraju. Następna perspektywa finansowa będzie perspektywą dużo lepszą, ale też trudniejszą. W tym sensie, że ważna będzie już nie tylko budowa nowych obiektów, ale przede wszystkim wykorzystanie w większym stopniu kreatywności, pomysłu, badań naukowych i innowacyjności – podkreślała K.Szumilas.

 

Gościem specjalnym debaty był jednak przede wszystkim Poseł do Parlamentu Europejskiego, Premier Rządu RP w latach 1997-2001 prof. Jerzy Buzek, który przedstawił młdzieży kierunki, w których będą się rozwijały projekty finansowane przez Unię Europejską.

 

- Trudno sobie wyobrazić, żeby ta debata mogła być w lepszym czasie, jeśli chodzi o temperaturę dyskusji w Europie i na świecie. Po pierwsze mamy 10-lecie udziału Polski w Unii Europejskiej. Głosując nad naszym wejściem do UE zastanawialiśmy się czy nasze rolnictwo nie przegra walki konkurencyjnej, czy małe i średnie firmy nie zostaną zdławione przez produkcję z Unii. Te 10 lat pokazało wielki sukces rolnictwa, małych i średnich przedsiębiorstw. Udało nam się zdobyć europejskie i pozaeuropejskie rynki. Także dzięki UE otworzyliśmy granice dla siebie wewnątrz Europy. Do Polski wpłynęło 500 miliardów złotych. Musielibyśmy przez długie dziesięciolecia odkładać takie pieniądze, żeby je zainwestować we wszystko, również w nasze umysły, bo inwestycje to nie tylko beton, ale nasze umiejętności, tworzenie lepszych warunków na rynku pracy – powiedział podczas spotkania w Porębie Jerzy Buzek.

 

 

Dużą gratyfikacją dla uczestników projektów „Otwarci na wiedzę, otwarci na świat” i „Praktyczna wiedza źródłem sukcesu”, którzy odbyli praktykę w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, było wręczenie przez Jerzego Buzka certyfikatów Europass Mobility. Nikoli Sieradzkiej zwyciężczyni konkursu „Z energetyką w przyszłość” premier przekazał natomiast bilet na wycieczkę do Brukseli. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama