(Wola Libertowska, Otola) W Woli Libertowskiej powstanie nowoczesny park wiatrowy. Inwestorem jest Juwi Energia Odnawialna Sp. z o. o. Według planów w gminie Żarnowiec powstanie 5 turbin. Choć do tego jeszcze daleka droga być może wiatraki zostaną wybudowane także w Otoli w ramach drugiego etapu inwestycji. Dla mieszkańców gminy na 27 kwietnia zaplanowany został wyjazd studyjny na farmę wiatrową w województwie podkarpackim, powiecie krośnieńskim (gmina Dukla, miejscowość Łęki Dukielskie).
Najbardziej pewna jest inwestycja w Woli Libertowskiej. – Aktualnie zostały zakończone badania środowiskowe z pozytywnym wynikiem. Obecnie w przygotowaniu jest Raport Oddziaływania na Środowisko. Jak pokazują analizy, nic nie wskazuje na to, aby ocena oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia była negatywna. Według założeń harmonogramu dla projektu Żarnowiec, pozytywna decyzja i zgoda na realizację przedsięwzięcia powinna pojawić się w drugim kwartale tego roku (oczywiście, jeżeli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zaopiniuje projekt pozytywnie i nie będzie wnosiła o uzupełnienia Raportu Oddziaływania) – mówi Joanna Cigorin manager ds. Public Relations i Komunikacji juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o.
Jesienią ubiegłego roku zostało zmienione i uchwalone studium w zakresie zezwalającym na realizację budowy parku wiatrowego w Woli Libertowskiej. Gmina Żarnowiec przystąpiła także do opracowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tej miejscowości.
INWESTYCJA W WIATR MOŻE SIĘ OPŁACAĆ
Park będzie się składał z pięciu turbin, o mocy 2 MW każda. Łączna moc wyniesie 10 MW, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną dla około 10 tys. gospodarstw domowych. Turbiny będą fabrycznie nowe. Wiatraki mogą napędzić nieco wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości. Rocznie, jak pokazują przykłady z innych gmin, gdzie takie turbiny już działają daje to kwotę rzędu od ok. 80 do 100 tys. zł od jednej turbiny (co oznacza wpływ na poziomie nawet do 0,5 mln zł). Dodatkowym atutem jest fakt, że podatki te gmina będzie pozyskiwała niezależnie od sytuacji ekonomicznej przez najbliższe 30 lat. Zarobić mogą również mieszkańcy. Za postawiony na polu wiatrak kwoty z dzierżawy mogą sięgać nawet do 25 tysięcy złotych rocznie, choć do momentu wybudowania elektrowni są to symboliczne sumy. Po wybudowaniu, kwoty te są już znacznie większe. Oczywiście inna będzie kwota dzierżawy, jeśli na danej działce zlokalizowany jest cały fundament, a inna, jeśli tylko część pozostałej infrastruktury np. droga dojazdowa lub jeśli nad działką porusza się śmigło.
- Wszystkie turbiny, które zostaną wybudowane na terenie parku wiatrowego, realizowanego przez firmę juwi, będą fabrycznie nowe. Każda z nich to nowoczesna konstrukcja wyprodukowana przez najlepsze firmy z branży. Odległość turbin od zabudowań zagwarantuje mieszkańcom bezpieczne i bezproblemowe sąsiedztwo. Turbiny zostaną ulokowane w odległości dużo większej niż jest to wymagane w polskim prawie. Stanowi ono, bowiem, że parametrem jest tzw. próg słyszalności, czyli poziom 40 dB. Taka wielkość, w przypadku turbin wiatrowych, spełniona jest już przy odległości 300-400 m. Planowane usytuowanie turbin w Woli Libertowskiej zakłada dokładnie 785 m jako minimalną, odległość od zabudowań. Wiatraki stawiane w ramach projektu realizowanego przez firmę juwi spełniają wszystkie normy prawne– zapewniają przedstawiciele firmy.
PLANUJĄ DRUGI ETAP…
- Jeżeli będzie odpowiednie poparcie inwestycji wśród lokalnej społeczności mieszkańców sołectwa Otola, wówczas przewidujemy możliwość realizacji drugiego etapu parku wiatrowego składającego się z 7 turbin wiatrowych, zlokalizowanych w miejscowości Otola. Drugi etap wymagał będzie jednak przeprowadzenia odrębnej procedury zmiany studium i opracowania MPZP dla tej miejscowości – dodaje Cigorin.
Firma zachęca mieszkańców do wyjazdu na farmę wiatrową, znajdującą się w województwie podkarpackim, powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla, w miejscowość Łęki Dukielskie. Składa się ona z 5 elektrowni wiatrowych o mocy i gabarytach zbliżonych do planowanej inwestycji w gminie Żarnowiec.
- W wyjeździe mogą wziąć udział mieszkańcy zarówno Woli Libertowskiej, którzy w głosowaniu wiejskim wyrazili już chęć budowy parku wiatrowego, jak również mieszkańcy Otoli, którzy w najbliższym czasie będą mieli okazje wypowiedzieć się na temat planowanej inwestycji w ich miejscowości. Wszyscy otrzymają drukiem bezadresowym zaproszenie na wyjazd studyjny – informuje J. Cigorin.
Chęć udziału w wyjeździe można zgłaszać pod numerem tel. 12 29 988 12. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze