(Zawiercie) Kilkuset zawiercian w strugach deszczu uczciło pamięć o wielkim papieżu Janie Pawle II. Był to czas zadumy i wielkiego szczęścia z tego, że nasz rodak został kanonizowany. To podniosłe wydarzenie sprawiło, że mieszkańcy naszego powiatu oddali hołd wielkiemu Polakowi. 27 kwietnia w muszli koncertowej przy ulicy Szymańskiego w Zawierciu tłum w milczeniu wysłuchał występów poświeconych naszemu papieżowi. Gościem specjalnym koncertu był Jacek Wójcicki. Niesamowity artysta obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie wprowadził słuchaczy w podniosły nastrój wspomnień o Karolu Wojtyle.
Na koncert przyszły rodziny z dziećmi, także mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Mimo deszczu wokół sceny szybko zabrakło miejsc siedzących (było ich ponad 500). Uroczystość poprowadzili Grażyna Ferdyn i Wojciech Pacula. Jan Paweł II został beatyfikowany w 2011 roku i w rekordowo krótkim czasie kanonizowany. Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. 27 kwietnia o 10.15 papież Franciszek ogłosił obu wymienionych poprzedników świętymi.
- Przyszliśmy razem z dziećmi, chociaż tak możemy podziękować naszemu papieżowi Janowi Pawłowi II za to, co nam dał. Nauczył nas czym jest wolność, szacunek dla drugiego człowieka. Zawsze sprawiał, że ludzie potrafili się jednoczyć i choć nie ma go już wśród nas czyni to nadal – nie kryje wzruszenia pan Adam.
Na twarzach ludzi widać było skupienie. Wołania „Święty natychmiast!” nareszcie się spełniły.
- Dla mnie koncert był bardzo udany i wyszedł świetnie. Podobały nam się wszystkie występy. Podziwialiśmy tenora Jacka Wójcickiego, barwne stroje Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie” i mocny głos Andrzeja Kaima. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Nawet ten deszcz nie był taki straszny. Nareszcie muszla koncertowa ożyła – cieszy się pan Edward Pala, który na koncert przyszedł z żoną.
WYSTĄPILI WYBITNI ARTYŚCI
W różnorodny klimat muzyczny widownię wprowadzili: Konrad Mastyło (fortepian), Michał Rus, Jerzy Kazior, Jakub Dyczko (instrumenty klawiszowe), Szymon Surowiec (gitara), Paweł Sokołowski (gitara bas), Michał Braszak (kontrabas), Jakub Czajkowski (perkusja), Tadeusz Pacan (trąbka), Marlena Pawlak (flet), Katarzyna Osuch, Michał Chytrzyński (skrzypce). Wystąpiło wielu wybitnych solistów takich jak Katarzyna Tylmanowska, Katarzyna Chojnacka–Musiał, Klaudia Bargieł, Agnieszka Łazarowicz, Agata Janus–Dorożyńska, Olga Kornobis, Wieńczysław Sobczyk, Andrzej Kaim, Adam Pstrowski, Damian Pardela, Michał Stefaniak, ks. Stanisław Wybański. Gościem specjalnym był artysta sceny krakowskiej Jacek Wójcicki. Na deskach zaprezentował się także Chór Capella Vartiensis, grupa teatralna Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie”.
Koncert był niezwykłą podróżą po wielu krajobrazach muzycznych, a dopełniły ją: poezja i myśl filozoficzna Jana Pawła II.
Za scenariusz odpowiadała Grażyna Ferdyn. Powstał on po konsultacjach z Józefem Niedźwieckim i ks. Stanisławem Wybańskim. Michał Rus i Jerzy Kazior zapewnili opracowanie muzyczne. Barbara Czajkowska i Leopold Stawarz zajęli się przygotowaniem solistów i chóru, a Michał Oleś oprawą wizualną. O dobry dźwięk i światło zadbali Piotr Niewiadomski i Jarosław Janus. Nad stroną techniczną wydarzenia czuwała Justyna Gajek (inspicjentka).
Koncert zorganizował Wydział Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Zawierciu przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego, harcerzy Hufca Ziemi Zawierciańskiej, OSP z Marciszowa, Hotelu Villa Verde Congress &SPA, Kwiaciarni I.J. Janoska, PPHU DABIS, Klubu Novum, RPWiK-u, zawierciańskich szkół (SP 6 im. Janusza Korczaka i ZS im. Józefa Bema w Zawierciu).
- Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim artystom i współorganizatorom za ich pracę i zaangażowanie. W organizację koncertu włączyło się wielu wspaniałych ludzi, a przy tym wybitnych artystów – mówi autorka scenariusza i naczelniczka Wydziału Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki UM w Zawierciu Grażyna Ferdyn.
Wśród publiczności znaleźli się samorządowcy z różnych ugrupowań: poseł Waldemar Andzel (PiS), zastępca prezydenta Zawiercia do spraw społecznych Marek Kozieł (SLD), przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Edmund Kłósek (NAW), radny wojewódzki Witold Grim (wybrany z listy PO), wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Henryk Górny (SLD).
- Cieszę się, że koncert dedykowany naszemu Wielkiemu Rodakowi, a od dziś świętemu podobał się zawierciańskiej publiczności. Dlatego słowa uznania kieruję do organizatorów tego wydarzenia, do zawierciańskich artystów i młodzieży, która tak chętnie włączyła się w przygotowanie koncertu. Choć na początku towarzyszyła nam kapryśna aura, to swoją obecnością wielu mieszkańców Zawiercia pokazało, jak ważnym wydarzeniem była przedpołudniowa kanonizacja papieża Jana Pawła II – powiedział prezydent Zawiercia Ryszard Mach.
Przypomniał słowa naszego rodaka „Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba obronić i utrzymać, tak jak Westerplatte, w sobie i wokół siebie”.
ROZDAWALI PRZYSMAKI
Stolica naszego powiatu uczciła kanonizację Jana Pawła II także w inny sposób. Nasz rodak odznaczał się wielką pogodą ducha. Parafianie Bazyliki pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu mieli okazję spróbować pysznych kremówek papieskich, które były rozdawane przez ministrantów po każdej niedzielnej mszy świętej 27 kwietnia.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze