(Zawiercie) 24 uczniów z Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja (15 kwietnia) podczas uroczystości „Europatag - Dzień Europejski” otrzymało dokumenty Europass – Mobilność potwierdzające zdobyte przez nich kwalifikacje zawodowe. - Dokument Europass to pierwsze świadectwo zawodowe, którym możecie się reklamować starając się podjęcie pracy w jakimś zakładzie. To pierwszy poważny wpis do waszego CV – wyjaśnił młodzieży dyrektor Zespołu Szkół i Placówek im. H. Kołłątaja Marek Koziorowski.
15 kwietnia w ZSiP im. H. Kołłątaja odbył się „Europatag - Dzień Europejski” połączony z wręczeniem certyfikatów Europass – Mobilność, potwierdzających kwalifikacje zawodowe 24 uczniów technikum logistycznego, gastronomicznego oraz hotelarskiego.
- Szkoła nasza kształci w kierunkach zawodowych. Uczniowie muszą więc odbywać praktyki. My ze swojej strony staramy się, by były one jak naj atrakcyjniejsze i wykorzystując środki z Unii Europejskiej chcemy umożliwić uczniom udział w praktykach zagranicznych – dodał M. Koziorowski.
Podczas części oficjalnej uroczystości uczniowie za pomocą zdjęć i prezentacji multimedialnej podzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z nauką zawodu poza granicami kraju. Dyrektor szkoły oraz partner niemiecki dokonali natomiast bilansu dotychczasowych praktyk, jak również przekazali informacje na temat trwających oraz przyszłych europejskich projektów.
- Praktyki zawodowe, m.in. dla uczniów polskich szkół, organizujemy od 2007 roku. Dotychczas było u nas na praktykach zawodowych około 2700 uczniów. Z tą szkołą współpracujemy od 2009 roku i od tamtej pory z tej placówki było na praktykach ok. 317 uczniów. Jest to dla nas szkoła rekordów. To z niej najwięcej uczniów przyjechało do nas, do Turyngii i z tą szkołą zorganizowaliśmy - jak do tej pory - największą liczbę projektów, praktyk zawodowych – podkreślał podczas ceremonii koordynator ze strony niemieckiej dr Manfred Müller.
W ostatnich miesiącach uczniowie odbyli staże zagraniczne w Niemczech w ramach projektu „Praktyka zagraniczna - międzynarodowa edukacja w Zawierciu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczestnikami projektu byli: Grzegorz Pałęga, Karol Jaworski, Rafał Moś, Ewelina Majchrzyk, Beata Popczyk, Martyna Dobraniecka, Katarzyna Stankiewicz, Kamila Pieniążek, Paulina Mielniczuk, Marcin Sruski, Amanda Madej, Dominika Sadawa, Anna Wolska, Magdalena Merta, Monika Szywacz, Kinga Sołtysik, Anna Grela, Kamila Bujak, Krystian Krzykawski, Emil Sociński, Patrycja Kołodzieżna, Izabela Drutowska, Dagmara Majchrzak oraz Sandra Łyko.
Dzięki współpracy z partnerem niemieckim Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH młodzież od wielu lat może zdobywać doświadczenie i zarazem szkolić język.
- Język w dzisiejszych czasach jest rzeczą niezmiernie ważną, szczególnie w takich zawodach, w jakich my kształcimy – zauważył M. Koziorowski.
Podczas Dnia Europejskiego odbyły się także warsztaty pn. „Moje wyobrażenie na temat praktyki zagranicznej”, „ Wybór oraz przygotowanie uczestników do europejskich projektów” oraz „Zastosowanie rezultatów projektów europejskich do pracy szkoły”, w których wzięli udział uczniowie z „Kołłątaja” i młodzież z Gimnazjum nr 3 w Zawierciu oraz z Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Porębie.
Zespół Szkół i Placówek im. Hugona Kołłątaja jest w trakcie realizacji kolejnych przedsięwzięć, które odbywają się w ramach programu Leonardo da Vinci. Obecnie trwa m.in. rekrutacja na 10 tygodniowy staż dla absolwentów szkoły oraz wszystkich bezrobotnych absolwentów technikum gastronomicznego i hotelarskiego z regionu, powiatu, a nawet województwa. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze