Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 10:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

RAZEM MAJĄ JUŻ 195 LAT

(Chruszczobród) 3 maja 100-lecie swojej działalności świętowali strażacy z OSP Chruszczobród. Na tym nie koniec obchody były połączone z 70-leciem Koła Gospodyń Wiejskich oraz 25-leciem Orkiestry Dętej w Chruszczobrodzie. Impreza rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz przed pomnikiem generała Gabriela Taszyckiego.
Podziel się
Oceń

(Chruszczobród) 3 maja 100-lecie swojej działalności świętowali strażacy z OSP Chruszczobród. Na tym nie koniec obchody były połączone z 70-leciem Koła Gospodyń Wiejskich oraz 25-leciem Orkiestry Dętej w Chruszczobrodzie. Impreza rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz przed pomnikiem generała Gabriela Taszyckiego.

 

Dowódca uroczystości druh Dariusz Tabas złożył meldunek przewodniczącemu Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej ZOSP w Katowicach dh Mieczysławowi Skrętowi o gotowości do rozpoczęcia obchodów. Dzieje OSP przedstawił druh Marian Ligęza. W1913 w umysłach kilku mieszkańców Chruszczobrodu zrodziła się idea powołania do życia straży ochotniczej. Wówczas w gronie założycieli znaleźli się między innymi: Antoni Kleszcz, Julian Białas, Józef Lorek (został pierwszym komendantem).

 

- Pierwszym pomieszczeniem dla straży był mały drewniany budynek na placu szkolnym od zachodniej strony. Szybko jednak stal się za ciasny dla druhów, jak i dla zgromadzonego sprzętu przeciwpożarowego, który prężnie działająca jednostka zdobyła na różnego rodzaju zawodach, a było to pod kierownictwem kpt. Bronisława Kaszyckiego (nauczyciela w tutejszej Szkole Podstawowej) – mówił druh Ligęza.

 

To były trudne czasy dla ochrony przeciwpożarowej budynki we wsi były drewniane, usytuowane bardzo blisko siebie, a w dodatku kryte strzechą. Strażacy byli alarmowani przez trębacza, a mieszkańcy wspólnie z druhami organizowali patrole miejscowości. W1937 roku rozpoczęła się budowa nowej remizy z garażami, a gdy wybuchła II wojna światowa, nastał czas okupacji i inwestycja została tymczasowo wstrzymana. Jednak straż dalej funkcjonowała, pod dowództwem Władysława Pniaka.

 

W 1947 (17 lipca) zostaje poświęcony i przekazany dla OSP pierwszy sztandar, który obecnie od kilkunastu lat znajduje się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. - Końcem dekady lat czterdziestych powołana została do istnienia żeńska drużyna pożarnicza licząca 19 druhen. Z druhen i druhów strażaków w 1949 roku powstał zespół teatralny pod kierunkiem druha Aleksego Porębskiego. Strażacy nie tylko walczyli z żywiołami, ale także organizowali się w działalność kulturalno-oświatową – wspominał druh Ligęza.

 

Rozbudowa remizy została zakończona w 1949 roku. Lata 60 i 70 to pasmo sukcesów, strażacy biorą aktywny udział w zawodach sportowo-pożarniczych i zajmują czołowe miejsca na skalę gminy, powiatu i województwa. W Łęce druhowie ratują dzieci z płonącego domu.

 

W roku 1973 po kolejnym remoncie przekazano do użytku remizę, jako Dom Kultury z klubo-kawiarnią i salą widowiskową.

 

Latem 1994 jednostka bierze udział w pożarze torfowisk w okolicach Libiąża. OSP nadal się rozwija, wzbogaca się o nowy sprzęt i szkoli swoich członków. W 2001 roku zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego i doposażona w samochód Star- Jelcz 005 „Coca”.

 

Świętowała też orkiestra i gospodynie:

 

W 1989 roku została utworzona orkiestra, której kapelmistrzem był Zygmunt Zdrada. Dzięki wytężonej pracy orkiestra zajmowała czołowe miejsca na przeglądach i konkursach. Uświetniała również swoją obecnością imprezy kulturalne, święta państwowe i kościelne. W 1994 roku OSP pozyskało dla orkiestry z KG PSP w Warszawie autobus (Autosan H9/15). Od 1991 roku jednostka posiada na wyposażeniu drugi samochód (Star 26A 2,5/16).

 

- Nasze koło liczy 18 członkiń. Jesteśmy obecne także na uroczystościach gminnych, wiejskich i religijnych. Możemy pochwalić się bogatym rękodziełem. Nasze robótki są doceniane, można je podziwiać między innymi w kościele i na wystawach – mówi przewodnicząca KGW w Chruszczobrodzie Czesława Trebisz.

 

DOSTALI NOWY SAMOCHÓD

 

Uroczystość była także okazją do przekazania strażakom samochodu gaśniczego. Jest to Mercedes ATEGO o wartości 530 tysięcy złotych. Ufundowała go Komenda Główna PSP w Warszawie (70 tysięcy złotych), Urząd Marszałkowski (200 tysięcy zł), a resztę „dołożyła” gmina. Auto ma bogate wyposażenie (nawigacja, podręczny sprzęt ratowniczy, zbiornik 2,5 tysiąca litrów, rozkładana drabina aluminiowa, maszt oświetleniowy, agregat prądotwórczy, autopompa, pompa pływająca Niagara, dmuchawa, urządzenie gaśnicze tzw. ,, szybkie natarcie’’, aparaty tlenowe, hydrauliczne narzędzia ratownicze). Wóz poświęcił ks. Janusz Włodarczyk.

 

MEDALE I ODZNACZENIA

 

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali Jerzy Prusik, Roman Chała. Srebrny medal otrzymali Artur Świstak i Szymon Żugaj, a brązowy Ireneusz Dester i Krzysztof Krawczyk. Odznaka „Wzorowy Strażak” przyznana została Łukaszowi Rogowskiemu i Jackowi Kleszczowi.

 

 

Wszyscy jubilaci usłyszeli życzenia od burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Kubiczka. W czasie uroczystości nie zabrakło posłów Anny Nemś i Waldemara Andzela. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także radny wojewódzki Witold Grim i wicestarosta zawierciański Rafał Porc. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama