Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 18:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

5 ULIC: CZYLI DZIWNE ZASADY ZWOLNIEŃ PODATKOWYCH

(Zawiercie) Podczas obrad Rady Miejskiej w Zawierciu wielokrotnie podejmowano kontrowersyjne decyzje. Majowe posiedzenie przyniosło kolejne niespodzianki, tym razem w postaci zwolnień od podatku za wykonanie remontu elewacji budynków. Ze zwolnień takich będą mogli skorzystać jednak tylko właściciele nieruchomości, które – decyzją radnych – są widoczne bezpośrednio z ulic: Sikorskiego, Leśnej, 3 Maja, Kościuszki i Piłsudskiego, ale tylko od ronda na Żabkach do wiaduktu kolejowego. Szczęśliwcy, których budynki znajdują się na obrzeżach tego nieforemnego czworoboku i chcą skorzystać z ulgi, będą musieli wykonać gruntowny remont elewacji kamienic do 31 grudnia 2015 roku. Ulgi w podatku mają zachęcić właścicieli kamienic w ścisłym centrum Zawiercia do większej troski o ich estetykę.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Podczas obrad Rady Miejskiej w Zawierciu wielokrotnie podejmowano kontrowersyjne decyzje. Majowe posiedzenie przyniosło kolejne niespodzianki, tym razem w postaci zwolnień od podatku za wykonanie remontu elewacji budynków. Ze zwolnień takich będą mogli skorzystać jednak tylko właściciele nieruchomości, które – decyzją radnych – są widoczne bezpośrednio z ulic: Sikorskiego, Leśnej, 3 Maja, Kościuszki i Piłsudskiego, ale tylko od ronda na Żabkach do wiaduktu kolejowego. Szczęśliwcy, których budynki znajdują się na obrzeżach tego nieforemnego czworoboku i chcą skorzystać z ulgi, będą musieli wykonać gruntowny remont elewacji kamienic do 31 grudnia 2015 roku. Ulgi w podatku mają zachęcić właścicieli kamienic w ścisłym centrum Zawiercia do większej troski o ich estetykę.

 

Poprzez podjęcie uchwały Rada Miejska w Zawierciu zdecydowała się zwolnić od podatku właścicieli wyremontowanych budynków usytuowanych w pierwszej linii zabudowy przy ulicach: Leśnej, W. Sikorskiego, 3 Maja, T. Kościuszki i J. Piłsudskiego (od wiaduktu kolejowego do ronda na Żabkach). Oczywiście jeśli w budynkach tych wykonany zostanie remont elewacji lub pokrycia dachowego albo tylko ich części widocznych bezpośrednio od strony wyżej wymienionych ulic.

 

- Celem wykonania remontu jest uzyskanie efektu w postaci znacznego poprawienia od zewnątrz estetyki budynku – czytamy w uchwale.

 

Szereg zastrzeżeń w tym zakresie miała jedynie opozycja (PO), która proponowała ponowne rozważenie zapisów projektu. Jako pierwszy głos zabrał radny Mirosław Mazur, który zwrócił prezydentowi uwagę na brak powszechności omawianej uchwały. Daje ona przywileje tylko nielicznym.

 

- Pan w tej uchwale próbuje wyróżnić podmioty tylko na ulicach: Sikorskiego, 3 Maja, Kościuszki, Piłsudskiego i Leśnej. Pierwsze pytanie, które się pojawia: dlaczego tylko mieszkańcy czy firmy z tamtych ulic mają być wyróżnieni w postaci skorzystania z ulgi, a inni nie? Jeżeli są budynki zlokalizowane przy ul. Leśnej, ale de facto numer przynależy do ul. Szymańskiego, to czy skorzystają z tej uchwały? Najprawdopodobniej nie – zastanawiał się radny Mazur, który odpowiedzi na swoje pytania oczywiście nie otrzymał.

 

Przy ulicach wymienionych w uchwale niewiele jest nieruchomości, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Radny obawiał się m.in. że zamiast mieszkańców z ulg skorzystają wyłącznie podmioty gospodarcze.

 

- Podstawowy problem tej uchwały jest taki, że nie jest ona o charakterze powszechnym. Jest wybiórcza. Tak naprawdę ewentualnymi beneficjentami nie będą tam mieszkańcy Zawiercia, ale podmioty gospodarcze. My - jako gmina - podejmowaliśmy uchwały dotyczące zwolnień podatkowych, ale w tamtym przypadku robiliśmy ulgi dla tych, którzy coś wybudują, stworzą nowe miejsca pracy i dodatkowe metry kwadratowe pojawią się powierzchni produkcyjnej. Widzieliśmy szansę w tym, że jeżeli taką uchwałę podejmiemy i podmioty gospodarcze zbudują swoje biznesy, to za jakiś czas podatek, - jak skorzystają z ulgi- zaczną płacić. Natomiast ta uchwała bazuje na uszczupleniu dochodów miasta. Zastanawialiśmy się co się stanie jeżeli „przeciętny Kowalski” skorzysta z tej uchwały. Specjalnie nic, bo to jest kilkaset złotych podatku rocznie, natomiast w przypadku podmiotów gospodarczych kwoty wynikające z zobowiązań na rzecz podatku od nieruchomości są już kwotami większymi. To powoduje, że konsekwencje dla budżetu gminy są większe. Jeżeli dbamy o każdy grosz, to tu się trzeba zastanowić panie prezydencie – apelował radny. - My stanowimy tu prawo i to prawo musi być zrozumiałe. Głosując musimy być do niego przekonani. Przede wszystkim musimy tworzyć wartość dla mieszkańców. W tej uchwale wartości dla mieszkańców nie widzę. Będę teraz złośliwy, ale panie prezydencie mam wrażenie, że ta ulga podatkowa na koniec pana kadencji to jest zwykła „kiełbasa wyborcza”. Po prostu chodzi od to, żeby się coś zadziało – mówił przekornie M. Mazur.

 

W tym momencie komentarz w obronie prezydenta wyrwał się przewodniczącemu rady: – Powiedział, co wiedział – padły z głośników słowa Edmunda Kłóska.

 

GDZIE MIESZKA EWA?

 

O zabranie głosu poprosiła również radna Ewa Mićka.

 

- Dla mnie ta uchwała, to kolejny przykład na to, że traktuje pan wybiórczo mieszkańców naszego miasta. Jeżeli chodzi o tak ważną sprawę jak ulgi podatkowe, powinniśmy wszystkich traktować jednakowo. Nie możemy sobie wyznaczyć ulicy tej i tej. Dlaczego akurat te ulice panie prezydencie? Ja tego nie rozumiem. Mój przedmówca wspomniał o ulicy Szymańskiego. Panie prezydencie nie sądzę, żeby pan wprowadził tę ulicę na listę uprzywilejowanych, ponieważ ja tam mieszkam – ironizowała radna Ewa Mićka.

 

Po tym wyznaniu z sali dobiegł męski głos z pytaniem o adres radnej, co pozostali skwitowali śmiechem. Rozbawiona zaistniałą sytuacją radna, mimo to kontynuowała.

 

 - Proszę się jeszcze zastanowić. Czy mieszkańcy ocenią nas po przegłosowaniu tej uchwały pozytywnie? Nie powinniśmy traktować naszych mieszkańców wybiórczo. Ja nie mówię, że ten pomysł jest zły, ale powinniśmy się nad nim zastanowić i zapisać tak tę uchwałę, żebyśmy nie słyszeli potem od mieszkańców: „dlaczego ja?”, „dlaczego nie ja?”. Właściwie nie będziemy potrafili wytłumaczyć panie prezydencie, dlaczego – zasugerowała Mićka.

 

 

Po przedstawieniu swoich argumentów radna zaproponowała wycofanie uchwały z porządku obrad. Wniosek formalny został jednak odrzucony 13 głosami. Za wprowadzeniem uchwały zagłosowało 16 radnych. Możliwość uzyskania zwolnienia z podatku od nieruchomości właściciel wyremontowanego budynku - według uchwały - nabędzie z dniem dokonania zgłoszenia. Zwolnienie będzie przysługiwało, jeśli remont elewacji zakończony zostanie do 31 grudnia 2015r. i do tego terminu złożone zostaną wymagane dokumenty oraz gdy na przeprowadzenie remontu zostały wydane stosowne decyzje. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama