Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 25 stycznia 2025 00:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NAPISAŁA DO PREMIERA O ODWOŁANIE MACHA

(Zawiercie) Zawierciańska radna Ewa Mićka (PO) chce odwołania prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha. Mićka napisała w tej sprawie między innymi do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Zamieszanie związane jest z rekultywacją terenu po byłym kamieniołomie w Bzowie. Radna zarzuca Prezydentowi Zawiercia uporczywe łamanie prawa. Choć to praktycznie niestosowana procedura, to w skrajnych przypadkach możliwe jest usunięcie z urzędu wójta/burmistrza czy prezydenta miasta „uporczywie łamiącego prawo”.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Zawierciańska radna Ewa Mićka (PO) chce odwołania prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha. Mićka napisała w tej sprawie między innymi do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Zamieszanie związane jest z rekultywacją terenu po byłym kamieniołomie w Bzowie. Radna zarzuca Prezydentowi Zawiercia uporczywe łamanie prawa. Choć to praktycznie niestosowana procedura, to w skrajnych przypadkach możliwe jest usunięcie z urzędu wójta/burmistrza czy prezydenta miasta „uporczywie łamiącego prawo”.

 

- W związku z art. 96 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wnoszę o odwołanie w trybie nadzoru Prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha w związku z opisanymi niżej okolicznościami – tak rozpoczyna się pismo z 28 maja do Donalda Tuska.

 

Przepis wskazuje, że jeżeli powtarzającego się naruszenia Konstytucji lub ustaw dopuszcza się wójt, wojewoda wzywa wójta do zaprzestania naruszeń, a jeżeli wezwanie to nie odnosi skutku - występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o odwołanie wójta. W przypadku odwołania wójta Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza osobę, która do czasu wyboru wójta pełni jego funkcję.

 

- Decyzją z 8 stycznia 2010 roku prezydent Zawiercia (wtedy był nim jeszcze Mirosław Mazur) nakazał EKO HARPOON Technologie Ekologiczne sp. z o.o. usunięcie odpadów z terenów położonych w Zawierciu Bzowie. Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją SKO w Częstochowie z 30 marca 2010 roku. Skarga na decyzję SKO została oddalona wyrokiem WSA w Gliwicach z 15 grudnia 2010 roku, który stał się prawomocny 15 stycznia 2011 roku – wymienia Ewa Mićka.

 

Obowiązki wynikające z decyzji z 2010, jak twierdzi opozycja nie zostały wykonane. Organem egzekucyjnym jest organ, który wydał decyzję w pierwszej instancji. W razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel (opozycja wskazuje tu na gminę Zawiercie) powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych.

 

- W styczniu 2011 roku możliwe i konieczne było podjęcie działań egzekucyjnych w stosunku do zobowiązanego tj. EKO HARPOON, a w szczególności poprzez nałożenie grzywny w celu przymuszenia albo ze względu na zagrożenie ekologiczne poprzez wykonanie zastępcze. Po wielu próbach uzyskania jakichkolwiek informacji w tej materii od prezydenta Zawiercia odpowiedziano mi, że żadnych informacji nie może on udzielić z racji faktu, że akta są w SKO w Częstochowie. W mojej ocenie potwierdzono w ten sposób, że żadne działania egzekucyjne nie są prowadzone pomimo upływu trzech lat. Obowiązki wynikające z decyzji z 2010 r. mają charakter niepieniężny. Organem egzekucyjnym jest organ, który wydał decyzję w pierwszej instancji, czyli prezydent Zawiercia – mówi Ewa Mićka.

 

Zdaniem Mićki w przedmiotowej sprawie obowiązkiem prezydenta Zawiercia było podjąć czynności zmierzające do wyegzekwowania decyzji.

 

- Decyzja ze stycznia 2010 roku była ostateczna, a z chwilą oddalenia skargi przez sąd administracyjny tj. w styczniu 2011 r. stała się jednocześnie prawomocna i jako taka podlegała wykonaniu. Pomimo upływu trzech lat od wydania wyroku utrzymującego decyzję w mocy odpady w dalszym ciągu zalegają w Bzowie i nic nie wiadomo o ewentualnej egzekucji tego obowiązku. Od prawie roku domagam się bezskutecznie wykonania tej decyzji poprzez interpelacje składane w trakcie sesji Rady Miejskiej w Zawierciu. Pomimo tego prezydent Zawiercia zdaje się nie podejmować działań w celu wyegzekwowania decyzji choć wie, że decyzja jest ostateczna i prawomocna. W mojej ocenie zaniechanie prezydenta Zawiercia ma w tym przypadku od trzech lat charakter trwały i spełnia tym samym przesłankę „powtarzającego się naruszania ustawy”. Pomimo moich próśb i monitów do chwili obecnej nie podjęto działań zmierzających do wyegzekwowania decyzji.  Z uwagi na fakt, że składowane odpady powodują zagrożenie dla środowiska proszę o rozważenie wszczęcia postępowania w niniejszej sprawie. Proszę także o dokładnie zweryfikowanie podanych wyżej informacji, gdyż zdobycie ich wobec milczenia zawierciańskich urzędników było niemałym trudem, a przez to wskazane wyżej ustalenia mogą być niedokładne – czytamy w piśmie do premiera.

 

Sprawa związana z rekultywacją terenu po byłym kamieniołomie w Bzowie nadal budzi kontrowersje. Okoliczni mieszkańcy od lat podkreślają, że nie są pewni, czy ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W dzielnicy Bzów znajduje się nieczynny kamieniołom, z którego wcześniej wydobywano surowiec dla Cementowni „Wiek”. Ogromny teren miał zostać zrekultywowany.

 

- Zgodnie z zezwoleniem wydanym przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu na teren kamieniołomu miały trafiać bezpieczne dla środowiska odpady służące rekultywacji. Tymczasem zalegają tu odpady powielkopiecowe, odpady stałe ze śląskich oczyszczalni ścieków, odpady zawierające około 65 procentowe stężenie fluorku wapnia z byłych Zakładów Chemicznych „Bonarka”. Były tu wywożone w latach 2007-2010 – przyznaje radny powiatowy Paweł Kaziród.

 

Jak pisaliśmy  we wcześniejszych tekstach Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wskazywał, że zgodnie z zezwoleniem wydanym przez starostwo do rekultywacji miały być używane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowe materiały ceramiczne, pyły z hutnictwa, gleba i ziemia.

 

- Sprawa Bzowa pokazuje nieudolność prezydenta Macha i całkowite ignorowanie bezpieczeństwa ekologicznego. Co jeszcze musi się stać, żeby decyzja została wykonana? Jeżeli prezydent uważa, że wszystko jest w porządku i nie ma problemu to niech zamieszka w Bzowie w pobliżu składowiska. Co będzie, jeżeli firma Eko Harpoon zbankrutuje? Wtedy koszty wywiezienia niebezpiecznych odpadów z terenu Bzowa będzie musiała ponieść gmina Zawiercie, czyli my wszyscy – komentuje rada.

 

- Pismo, jakie wystosowałam do premiera Tuska nie jest jedynym w tej sprawie. 9 czerwca złożyłam również doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Zawierciu na brak działań prezydenta Ryszarda Macha w związku z usunięciem niebezpiecznych odpadów z terenu Bzowa. Obecnie otrzymałam informację o wyłączeniu Prokuratury w Zawierciu z czynności w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przekazała sprawę do prokuratury w Myszkowie – informuje Mićka.

 

Sprawa budzi wiele kontrowersji. Mieszkańcy Bzowa pytają: Kiedy to wszystko się skończy?

 

- Jako truizm należy traktować tłumaczenia prezydenta Zawiercia o konieczności posiadania akt sprawy w celu prowadzenia działań egzekucyjnych. Akta do prowadzenia egzekucji nie są potrzebne i nie było żadnych przeszkód prawnych, aby sam odpis decyzji pozyskać z SKO w Częstochowie, jeżeli tam były akta. Na gruncie prawa karnego to tak, jakby zakład karny odmawiał wykonania wyroku i przyjęcia skazanego z uwagi na brak akt sprawy – czytamy w piśmie do prokuratury.

 

TO NIC NIE DA!

 

- Mam świadomość, że odwołanie prezydenta Macha jest mało prawdopodobne, ale swoim pismem chciałam zwrócić uwagę organów wyższej instancji na brak działań w sprawie tak ważnej, nie tylko dla mieszkańców Bzowa, ale i powiatu. Tym bardziej, że nie mogłam w żaden sposób uzyskać informacji na temat zarówno decyzji jak i jej wykonania. Opowiadanie, że w Bzowie nie ma odpadów niebezpiecznych (sesja 28.05.2014 r.) to kłamstwo. Prawomocna decyzja mówi inaczej (do sprawdzenia na mojej stronie internetowej www.ewamicka.pl). Liczę na to, że moja interwencja doprowadzi do podjęcia przez Macha działań, do których jest zobowiązany od ponad 3 lat – komentuje radna.

 

URZĄD ODPOWIADA…

 

- Zapewne aktywność niektórych osób w sporządzaniu różnego rodzaju dokumentów, pism, wystąpień, wniosków, zapytań czy też podań nie ma nic wspólnego ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Oczywiście należy docenić wszelkiego rodzaju inicjatywy wykonywane na rzecz mieszkańców Bzowa, ale czy potrzeba angażować w to premiera, który przecież w rządzie także ma sporo pracy w związku z aferą podsłuchową? Warto również zastanowić się, czy seria wniosków i zapytań do magistratu ułatwia urzędnikom prowadzenie spraw dotyczących kamieniołomu w Bzowie, czy ma na celu zagmatwanie sprawy i wprowadzania opinii publicznej w błąd? Kwestia prawidłowości wykorzystywania odpadów na bazie kompozytów fluorku wapnia nie leży wyłącznie w kompetencji Urzędu Miejskiego. Jest związana z regulacjami prawnymi i ich interpretacją. Sprawy szkodliwości odpadów dla środowiska pozostają w gestii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Do tej pory Marszałkowi Województwa Śląskiego nie udało się wyegzekwować kar za nielegalne składowanie odpadów w Bzowie. Staramy się tak prowadzić tę skomplikowaną kwestię, by została ona załatwiona przy poszanowaniu przepisów. Niestety wiele przykładów podobnych składowisk na terenie całego kraju pokazuje, że prawo w tej materii nie jest doskonałe. Najważniejsze jednak, by tej kwestii nie upolityczniać. Wówczas sprawa będzie biegła właściwym torem – mówi Łukasz Czop rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Zawiercie.

 

W tej sprawie czynności sprawdzające podjął jednak wojewoda.

 

To nie pierwsza próba odwołania prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha. W czerwcu ubiegłego roku referendum w sprawie odwołania prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha (NAW) okazało się nieważne. Frekwencja wyniosła 8,89 procent, a to o wiele za mało. Odwołanie samorządowca w trybie ustawy o samorządzie gminnym też wydaje się mało prawdopodobne. Wszystkich polityków rozliczą jednak wyborcy, już jesienią.

 


Monika Polak-Pałęga


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama