Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ENION ZAPŁACI MILIONY

(powiat zawierciański) Enion będzie musiał zapłacić wielomilionową karę za styczniowe awarie prądu – zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki przerwy w dostawach nie były spowodowane jedynie pogodą. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorstwo zaniedbało naprawy sieci i obudziło się dopiero z przysłowiową „ręką w nocniku”. 29 i 30 marca wszczęto postępowania o ukaranie Enionu Energia i Enionu S.A. za naruszenie prawa i niewypłacanie bonifikat.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) Enion będzie musiał zapłacić wielomilionową karę za styczniowe awarie prądu – zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki przerwy w dostawach nie były spowodowane jedynie pogodą. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorstwo zaniedbało naprawy sieci i obudziło się dopiero z przysłowiową „ręką w nocniku”. 29 i 30 marca wszczęto postępowania o ukaranie Enionu Energia i Enionu S.A. za naruszenie prawa i niewypłacanie bonifikat.

 

- Awarie wystąpiły podczas trudnych warunków atmosferycznych (opady śniegu, mróz, sadź, silny wiatr) powodujących oblodzenie elementów sieci oraz przechylanie się i łamanie obciążonych śniegiem drzew i gałęzi znajdujących się w pobliżu linii energetycznych. Nie wyklucza to jednak możliwości zaniedbań samych dystrybutorów związanych z brakiem wystarczającej dbałości o stan sieci. Ustalenia poczynione przez URE wskazują, że stan sieci i jej utrzymanie mogły być niewystarczające – tłumaczy Agnieszka Głośniewska rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki.

 

URE przeprowadził także oględziny linii w terenie. Na tej podstawie wszczęto postępowania o ukaranie trzech dystrybutorów - PGE Dystrybucja Białystok, Enion S.A. oraz PGE ZEORK Dystrybucja. Koncesja zobowiązuje do utrzymywania infrastruktury w takim stanie, który umożliwia rozprowadzanie energii w sposób niezawodny. Ten, kto nie wywiązuje się z obowiązków wynikających z koncesji podlega karze.

 

- Nie należy mylić postępowań URE w stosunku do firm dystrybucyjnych z koniecznością wypłaty przez te firmy odszkodowań odbiorcom pozbawionym prądu. Czym innym są bonifikaty, które należą się niezależnie od przyczyn awarii. Przedsiębiorstwa są zobowiązane do wypłacenia odbiorcom bonifikat za przerwy w dostawach energii – mówi Głośniewska.

 

Enion informuje, że otrzymał ponad 600 wniosków odbiorców o wypłatę bonifikat, przy czym na 35 z nich już odpowiedziano odmownie. Do tej pory do oddziału Enion-u w Będzinie wpłynęło koło 300 takich wniosków.

 

- Prezes URE wszczął 29 i 30 marca postępowania o ukaranie Enionu Energia i Enionu S.A. za naruszenie prawa, polegające na nie przestrzeganiu przepisów związanych z udzielaniem bonifikat – dodaje rzeczniczka.

 

Wypłaty bonifikat należą się każdemu odbiorcy pozbawionemu dostaw energii dłużej niż dobę – niezależnie od pogody.

 

W tym wypadku na Enion może zostać nałożona kara w wysokości do 15% przychodów z działalności koncesjonowanej w roku poprzednim.

 

Inne stanowisko w tej sprawie ma Piotr Żydek rzecznik prasowy oddziału dystrybutora w Będzinie, który twierdzi, że przedsiębiorstwo prawa nie łamie.

 

- Wnioski kierowane do spółki są dokładnie analizowane, a odbiorcy w przewidzianych przepisami prawa terminie otrzymują odpowiedź. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i w uzasadnionych przypadkach bonifikata może być wypłacona. ENION zawsze działa zgodnie z przepisami prawa i w sytuacji, kiedy w jakimś konkretnym przypadku przerwa w dostawie energii nie wynikała z działania nadzwyczajnych warunków atmosferycznych bonifikata będzie wypłacona. Wnioski, które do tej pory przeanalizowaliśmy wskazują na działanie nadzwyczajnych warunków pogodowych, jako przyczyny przerw w dostawie energii, ale rozpatrujemy jeszcze dużą ich część – mówi rzecznik.

 

Przedsiębiorstwo nadal upiera się „przy swoim” jednak każdy, kto ma do tego prawo powinien złożyć odpowiedni wniosek o bonifikatę. Gorzej wygląda sprawa odszkodowań – o nie należy ubiegać się sądzie.

 

- Mamy znacznie niższy poziom standardów zasilania w energię niż w krajach zachodnich, co wskazuje na ogromne zaległości inwestycyjne w sieci. Nie można, więc liczyć na istotną poprawę pewności zasilania, na wielu obszarach kraju, w najbliższych latach. Awarie będą się nasilać. Kto musi, powinien kupić agregat, bo system rekompensat za ewentualne straty u osób pozbawionych dostaw prądu jest iluzoryczny. Oby tylko te awarie nie stały się powodem dalszych podwyżek cen prądu – martwi się Roman Włodarz prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej.

 

Największą trudność w kwestii odszkodowań przynosi rolnikom udowodnienie, że szkoda powstała w danym miejscu i czasie. Ciężko jest określić, jakie powstały straty z tego tytułu. Trzeba też udokumentować legalne korzystanie z prądu w obiektach, gdzie doszło do szkody.

 

- W sklepie, gdzie rozmroziły się produkty w chłodni, straty jest łatwo wyliczyć, bo są faktury ich nabycia. Podobnie w zakładzie produkcyjnym. Jednak wyliczenie i uwiarygodnienie strat w rolnictwie powstałych na skutek braku prądu jest znacznie trudniejsze. Przede wszystkim brakuje ewidencji księgowej, bo przecież w gospodarstwie rolnym nie ma obowiązku prowadzenia rachunkowości podatkowej. Brak prądu w szczególności dotyka intensywną produkcję zwierzęcą, czyli bydło mleczne, odchów prosiąt, chów drobiu oraz uprawy szklarniowe – tłumaczy R. Włodarz.

 

W powiecie zawierciańskim najbardziej ucierpieli rolnicy z okolic Żarnowca. Do dziś wspominają sytuację, gdy nieschłodzone mleko musieli wylewać na drogi. Brak prądu z pewnością przyczynił się do wielu strat.

O ile łatwo policzyć ile mleka lub jaj straciło się przez brak prądu, to trudno jest wyliczyć np. koszt dowozu wody do fermy.

Monika Polak-Pałęga

 


ENION ZAPŁACI MILIONY

ENION ZAPŁACI MILIONY

ENION ZAPŁACI MILIONY

ENION ZAPŁACI MILIONY


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama